"Yritän myös parhaillaan ostaa halvempaa asuntoa. Ongelmana tuntuu olevan, että ne revitään käsisitä. Kaikki katsomani ovat meneet nyt kesä-heinäkuussa kaupaksi joko ennen ensimmäistä näyttöä tai heti sen jälkeen. Viimeksi eilen istuskelin talon edessä portailla ja odottelin välittäjä näyttämään asuntoa. Ei tullut koskaan. Kämppä olikin jo myyty, eikä välittäjällä ole ilmeisesti asiakkaista puutetta, kun ei vaivautunut ilmoittamaan minulle peruuntuneesta näytöstä. "
http://keskustelu.kauppalehti.fi/5/i/keskustelu/message.jspa?messageID=4739049#4739049
Tämä on asuntomarkkinoiden arkipäivää
http://keskustelu.kauppalehti.fi/5/i/keskustelu/message.jspa?messageID=4739049#4739049
Tämä on asuntomarkkinoiden arkipäivää
Vastaukset 8
Vanhimmat
"Olen seurannut oman kaupunginosani (Helsingin Munkkiniemen) asuntojen hintoja aktiivisesti. Nyt on ollut silmiin pistävää, että niin monet kuplahinnoitelluista asunnoista ovat jääneet myymättä. Ne ovat roikkuneet myynti-ilmoituksissa siis erittäin kauan, yli puoli vuotta."
http://keskustelu.kauppalehti.fi/5/i/keskustelu/thread.jspa?messageID=4650379
Tämähän Solvikinkatu 2 on meille hienosti näyttänyt.
Yksittäisiä haastavia myyntikohteita aina löytyy. Näitä ovat mm. luksusasunnot, joiden myyntiajat ovat pitkiä aina. Toisaalta kun kauppa käy hyvin ja hinnat ovat nousevia, pidetään asuntoja myynnissä kokeilumielessä vaikkei niiden myyntiin ole varsinaista tarvetta.
Solvikinkadusta ei liene pakkomiellettä muilla kuin sinulla.
Selityksiä löytyy, juu.
Hehe, No sinulta ne sen sijaan loppuivat melko lyhyeen
Mikä tämän hahaha-miehen pointti on täällä palstalla? Ei ole kovin miehekästä luoda tappiomielialaa ja yrittää puhumalla romahduttaa hintoja. Ei kukaan hyvillä tavoilla varustettu toivo toisille epäonnea ja omaisuuden menetykisä. On itse asiassa myös rommarin etu jos talous nousee.
jättivelkoja, eikä alemmuuskomplekseja, joiden vuoksi tarvitsisi kynsin ja hampain pitää kiinni jostain ikuisesti kasvavan velkakuplan utopiasta. Ei siinä sen kummempaa. Velkaisten vaaleanpunaiset lasit ymmärtää varmasti kaikki fiksummat.
Syynä nykyiset halvat rakennusmateriaalit kuten gyproc. Samaa paskaa kaikissa taloissa oli sitten 2000 tai 10000 €/m2.
Kovat lukemat taas paukahtamassa pöytään 2. kvartaalilta. Ei taida inflaatiota vastaavat lukemat edes riittää