Tunnelman tekijät

hyvämusa/tunnelma

Jos haluaa hyvän tunnelman juhlan, kannattaa ajatella myös millaiset ihmiset siellä esiintyvät.
Olin häissä Lahden seudulla ja niissä soitti "Heljanka" -niminen pieni kokoonpano.
Olipa mukavaa jo alussa, kun juhlavieraita odotti juhlapaikan pihassa musisoiva iloinen ryhmä. Olivat vielä oikein kivoja ihmisiä, joiden kanssa tuli rupateltua heidän tauoillaan. Hyvän musiikin lisäksi saimme heiltä lisäfiilistä juhliin.

4

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ghgfvjjjy

      Että semmonen oma mainos...

    • hyvämusa/tunnelma

      Ei ollut. Aivan kaikki täällä eivät aja vain omaa asiaansa.

      • hyvä jos on hyvä

        on se kumma kun näillä palstoilla joku kertoo jotakin mukavaa, niin joku ampuu sen heti alas. tämäkin ghgfv... oli heti herättyään sännännyt koneelle ja vielä hääsivulle nokkaisemaan. varmaan ihan ihana yö takana. nämä rikkakihvelin tyhjennykset kertovat että meillä ei mene hyvin.


    • Vieraista viis

      Olin häissä eilen, niin kuin joka lauantai Juhannuksen jälkeen, siis työn puolella. Se on aivan totta, musiikilla, oikein valitulla sellaisella, luodaan juhlaan tunnelmaa.

      Isoissa juhlissa, joissa on paljon iloisia, puheliaita, kenties äänekkäitäkin ihmisiä, taustamusaa ei ehkä välttämättä tarvita. Ihmisten äänistä syntyy jo sellainen kakofonia, että korvissa soi. Pienemmät juhlaversiot ja hiljaisemmat tyypit saattavat tuntea olonsa helpottuneiksi, kun tilaa täyttää hiljaa soiva taustamusiikki. Oikein valitulla musalla on saa tunnelmaan nostetta.

      Kaikilla juhliin valituilla bändeillä ei sen sijaan ole homma hanskassa, vaan rehellisesti sanoen aika pahasti hakusessa. Jos musiikin esittäjä ei ymmärrä, minkä tyyliseen perhejuhlaan on tullut musisoimaan, että paikalla on suku vauvoista vaareihin ja mummuihin ja että se asettaa volyymeille tietyt rajat, niin voidaanko puhua ammattilaisista.

      Juhlahuoneiston tila, akustiikka, vieraiden määrä ja ikäjakauma, yms. asiat on otettava huomioon käänneltäessä äänenvoimakkuusnappuloita. Suurella joukolla soittajista on vain kaksi asentoa; pois päältä tai täysillä, silloin kannattaisi jäädä soittelemaan kellariin ja tuhota vain omat tärykalvonsa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      236
      4600
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      76
      3035
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2463
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1767
    5. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      25
      1613
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1439
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1285
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      938
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe