Älkää kitiskö hintoja

Maailma on suurempi.

http://www.airlifepattaya.com/products.html

Thaikku joutuu maksamaan 300 € pelkästä laitteesta. Tuohon vielä asennus ehkä n. 10 - 20 € päälle.

Menee kuukauden kahden palkka tuohon. Kyllä suomalainen saa halvemmalla.

Silti joka talossa on tuollainen.

7

174

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rattopoika Ron

      Ei Thaimaassa mitään 100-200 euron kuukausipalkkoja normisti ole.

      10 vuoden liksat niillä menee noihin

    • toinen esimerkki

      Töllöttimestä tuli pari päivää sitten joku uusseelantilainen tositeeveeohjelma "sairaan" talon kunnostuksesta. Katto vuosi, kaikki kipsilevyt takapinnaltaan täysin homeessa ja paikoitellen hometta oli myös näkyvillä. Penskoilla "yllättäen" astmaa yms. Lattioissa paksu kokolattimatto, sen alla laudoitus, jonka raoista näkyi ulkoilma/maaperä. Seinissä ei eristyksiä, ikkunat 1-lasiset. WC peseytymishommat hoidettiin pihalla. Kylmääkin talossa oli. Jotain 13 °C lämpötiloja sieltä mittailtiin.

      Nuo kokolattiamatot moni muukin ratkaisu on jenkkihapatusta. Eikä ne jenkkienkään talot kovin kaksisia ole, kun on tullut remppaohjelmia katsottua. Ilmanvaihto on sielläkin yhä keksimättä... siis asuintaloissa.

      Että löytyy sitä selitystä asuntojen hinnoille Suomessa. Tuo Uuden-Seelannin talo ei liene mikään poikkeus, koska muutamassa seminaarissa on korvaan tarttunut tieto, että tuollapäin rakennuskanta on aivan erityisen surkeaa - talvella on viileää, mutta lämmitystä ei ole / käytetään jotain "sisäänlämpiäviä" virityksiä (esim. hiilipannuja ... ja sitten tulee ruumiita häkämyrkytyksen vuoksi), kosteus/homevaurioita piisaa jne.

      Korjaus oli yllättävän tutun oloinen näin pohjoismaalaisen silmin. Katto kuntoon, kaikki homeiset kipsilevyt pellolle, seiniin ja lattiaan mineraalivillaa, koneellinen ilmanvaihto, uudet pintamateriaalit kipsilevyä seinissä ja lakattua lankkua lattiassa. Niin, ja sisälle rakennettiin uudet WC/pesutilat.

    • rakentajamm

      mikä siinä rakentamisessa on niin vaikeaa?,pitääkö se lähtä yrittäjäksi seelantiin..

    • aito iv-maallikko

      Ei täällä hintoja kitistä.

      Lämpöpumppu huutaa hoosianna ja pitää asunnon ihanan viileänä! Kondenssivesi virtaa parvekkeen sadevesikourussa kuin Niili pienoiskoossa. Ulkona on kosteaa ja kuumaa, lämpö 31 astetta, sisällä kosteus ja lämpötilat ovat sopivat. Siis ihan täällä koto-Suomessa. En ole Thaimaassa!

    • Kallista on!

      Jaa, olin Thaimaan maaseudulla (Isaan) ja siellä jengi ajeli uusilla autoilla. Maksavat siellä 15 000 - 20 000 €. Milläs tuollaiset maksetaan, jos palkka olisi 20 €/kk. Kyllä ne siellä tienaa.

      Ja Volvon näyttelyssä oli esillä 50 000 euron malli. Muutenkin sikakalliita autot siellä.

      • Buriram

        Kyllähän ne ajelee, mutta paljon liikkeet hakevat pois, kun ei ole varaa maksaa lyhennyksiä..palkat about 200-300€ euroa/kk, isommissa kaupungeissa..


    • Mök-ki

      "mikä siinä rakentamisessa on niin vaikeaa?,pitääkö se lähtä yrittäjäksi seelantiin.."

      Rakentaminen on viimeisenpäälle mutkikas työ. Mikä siinä ei olisi vaikeaa?

      Esim. rakennuskaava on pakottanut tekemään tasakaton. Parin vuosikymmenen jälkeen pakotettiin muuttamaan harjakatoksi se sama tasakatto!

      Perustus, katto, höyrysulku, villan valinta, salaojat.... mikä tahansa menee pieleen melkoisella todennäköisyydellä ja on mennyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5040
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      113
      1594
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1219
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1149
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1103
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1007
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      969
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      3
      875
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      769
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      743
    Aihe