tripla buutti

jgjkjk

Ostin läppärin, jonka mukana tuli Win7 asennettuna ja palautusosiolla varustettuna. Itse olen viime vuodet käyttänyt pääasiassa Ubuntua ja haluaisin
sen tähänkin asentaa. Lisäksi tarvitsisin (haluaisin) asentaa koneelle XP:n ja pitää kuitenkin myös Win 7:n.

Olen suunnitellut seuraavanlaista toimenpidejärjestystä ja kysyisinkin muiden mielipiteitä, onnistuisiko kyseinen
järjestely

A Ottaisin imagen Acronis TrueImagella nykyisestä Win 7 -asennuksesta ulkoiselle kiintolevylle
B Alustaisin kiintolevyn eräältä BootCD:ltä löytyvällä osiointiohjelmalla seuraavanlaisesti:
1. primäärinen osio XP:tä varten, johon asentaisin XP:n CD:ltä
2. primäärinen osio Win 7:aa varten, johon palauttaisin aiemmin tekemäni imagen
3. primäärinen osio Ubuntun boottia varten
4. 2 kpl loogisia osioita, joista toisen itse Ubuntu (LVM:llä root ja swap) ja viimeinen osio NTFS yhteiskäyttöön

eli XP;n asennus tyhjälle levylle normaalisti. Tämän jälkeen Win7 -imagen palautus sen perään omalle osiolle (tätähän
en pysty tässä vaiheessa buuttaamaan, jollen käytä easyBCD:tä, enhän?)
Lopuksi Ubuntun asennus niin että buutti menee omalle osiolle ja loput omalleen. Ja kun samalla tulee GRUB asennettua, eikö se tunnista
muut levyllä olevat käyttöjärjestelmät ja lisää ne automaattisesti GRUB:n buuttivalikkoon? Niin että käynnistyksessä voin valita
joko XP:n, 7;n tai Ubuntun?

8

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 11+22

      Asenna XP ja Ubuntu Virtualboxin avulla virtuaalikoneiksi.
      Et tarvi hankalia ihmeräpellyksiä.

      Joka tapauksessa ota ensiksi varmuuskopio, kuten jo ajattelitkin.

      • >Jt+p%g.

        Ensisijaista käyttöjärjestelmää ei kannata asentaa virtuaalikoneeseen. Eli Asennetaan Ubuntu ja sitten virtuaalikoneisiin XP ja 7.


    • Gruuubii

      Ilmeisesti haluat Windows-osioiden olevan "itsenäisiä", siis eivät näkyisi toisilleen. Tämä vaatii käyttiksen asennusvaiheessa ko. osion tekemisen aktiiviseksi ja muiden osioiden piilottamisen (hide), muuten kyseessä on normaali Windowsin tupla-buutti.

      Itselläni on kolme primääri-osiota Windows-käyttiksille (W7 ja kaksi XP:tä) ja extended-osio Ubuntulle jaettuna loogisiin asemiin käyttikselle ja swapille. Käytin aikoinaan Partition Magic-softaa osioiden luontiin, piilottamiseen ja aktivointiin.

      Jotta systeemi toimisi, tulisi Ubuntun asennuksen jälkeen muokata Grubia (/boot/grub/grub.cfg), jotta Windows-osiot käynnistyisivät oikein.Ehkä seuraava Ubuntun ohje selventää asiaa:

      Another problem arises if you installed more than one set of DOS/Windows onto one disk, because they could be confused if there are more than one primary partitions for DOS/Windows. Certainly you should avoid doing this, but there is a solution if you do want to do so. Use the partition hiding/unhiding technique.

      If GRUB hides a DOS (or Windows) partition (see parttool), DOS (or Windows) will ignore the partition. If GRUB unhides a DOS (or Windows) partition, DOS (or Windows) will detect the partition. Thus, if you have installed DOS (or Windows) on the first and the second partition of the first hard disk, and you want to boot the copy on the first partition, do the following:

      parttool (hd0,1) hidden-
      parttool (hd0,2) hidden
      set root=(hd0,1)
      chainloader 1
      parttool ${root} boot
      boot

      Valitettavasti Grub osaa tuoda vain yhden Windows-osion oikein käynnistysvalikkoonsa, muut joutuu itse manuaalisesti konfaamaan.

      • ketjun aloittaja

        kiitos Gruubii asiallisesta vastauksesta. Mitä etua on Windows osioiden piilottamisesta? Onko se "pakko" tehdä ja miten tekisin sen W7:n kanssa, jonka palauttaisin imagesta? Tuota en tiennyt, että Grub näyttää vain yhden Windows osion käynnistysvalikkoonsa.
        Toimisiko seuraavanlainen järjestely?
        Tyhjälle levylle asentaisi XP:n.
        Tämän perään palauttaisi W7 imagen omalle primääriosiolle.
        Asentaisi Ubuntun niin, että /boot omalla osiolla ja loput omallaan (extended)
        Ubuntun asennus korvaa Windowsin bootloaderin MBR:ssa omallaan, mutta pääsisin Grubin valikosta buuttaamaan jompaan kumpaan Windowsiin (ja tietenkin Ubuntuun)
        Buuttaisin Windowsiin ja siellä tekisin EasyBCD:llä oman buuttivalikon kaikille kolmelle käyttikselle, jonka kirjoittaisin MBR:lle Windows 7:n buuttivalikkoa käyttäen

        Toimisiko tämä? Ja vielä, onko se ongelma, jos kaikki käyttisosiot näkevät toisensa?


      • grruuubbbiii
        ketjun aloittaja kirjoitti:

        kiitos Gruubii asiallisesta vastauksesta. Mitä etua on Windows osioiden piilottamisesta? Onko se "pakko" tehdä ja miten tekisin sen W7:n kanssa, jonka palauttaisin imagesta? Tuota en tiennyt, että Grub näyttää vain yhden Windows osion käynnistysvalikkoonsa.
        Toimisiko seuraavanlainen järjestely?
        Tyhjälle levylle asentaisi XP:n.
        Tämän perään palauttaisi W7 imagen omalle primääriosiolle.
        Asentaisi Ubuntun niin, että /boot omalla osiolla ja loput omallaan (extended)
        Ubuntun asennus korvaa Windowsin bootloaderin MBR:ssa omallaan, mutta pääsisin Grubin valikosta buuttaamaan jompaan kumpaan Windowsiin (ja tietenkin Ubuntuun)
        Buuttaisin Windowsiin ja siellä tekisin EasyBCD:llä oman buuttivalikon kaikille kolmelle käyttikselle, jonka kirjoittaisin MBR:lle Windows 7:n buuttivalikkoa käyttäen

        Toimisiko tämä? Ja vielä, onko se ongelma, jos kaikki käyttisosiot näkevät toisensa?

        Ei se mikään pakko ole piilottaa osioita toisiltaan, mutta mulla on vain sellainen pakkomielle, että haluan käyttisten olevan "itsenäisiä". Käytän jotain käyttistä "huuhaaseen" ja toista tärkeisiin asiointeihin. Ehkä se on tietoturvan kannalta parempi niin etteivät "näe" toisiaan - en tiedä.

        Uskoisin. että XP:n ja W7:n asentaminen omille primääri-osioilleen normaalina dual-buuttina ja Ubuntun asentaminen mille osiolle sitten haluatkaan toimii ihan hyvin. Grubin käynnistysvalikosta valitset sitten W7:n ja sitä kautta saat myös XP:n käynnistettyä.

        Jotenkin tuntuu turhalta enää käyttää W7:n käynnistysvalikkoa, kun pääkäyttis on kuitenkin Ubuntu.


    • gruubbbiii

      Selventääkseni asiaa vielä vähän liitän tähän osan omasta grub.cfg-tiedostosta Windows-osioiden konfaamiseen:

      ### BEGIN /etc/grub.d/30_os-prober ###
      menuentry "Microsoft Windows XP Professional (on /dev/sda1)" {
      parttool (hd0,msdos1) hidden-
      parttool (hd0,msdos3) hidden
      parttool (hd0,msdos4) hidden
      insmod part_msdos
      insmod ntfs
      set root='(hd0,msdos1)'
      search --no-floppy --fs-uuid --set 8a7cad957cad7d17
      drivemap -s (hd0) ${root}
      chainloader 1
      }
      menuentry "Microsoft Windows XP Professional (on /dev/sda4)" {
      parttool (hd0,msdos4) hidden-
      parttool (hd0,msdos1) hidden
      parttool (hd0,msdos3) hidden
      insmod part_msdos
      insmod ntfs
      set root='(hd0,msdos4)'
      search --no-floppy --fs-uuid --set 708c997c8c993e12
      drivemap -s (hd0) ${root}
      chainloader 1
      }
      menuentry "Windows 7 (loader) (on /dev/sda3)" {
      parttool (hd0,msdos3) hidden-
      parttool (hd0,msdos1) hidden
      parttool (hd0,msdos4) hidden
      insmod part_msdos
      insmod ntfs
      set root='(hd0,msdos3)'
      search --no-floppy --fs-uuid --set 1cb48c20b48bfa92
      chainloader 1
      }
      ### END /etc/grub.d/30_os-prober ###

      Sovella sitä omien osioidesi mukaan.

      Oletuksena käynnistyvän käyttiksen voit määrittää antamalla grub.cfg-tiedostossa "default=X" osion järjestysnumeron (x), oletuksena 0 (Ubuntu).

      Ja vielä on muistettava, että jokaisen kernel-päivityksen jälkeen Grub haluaa kirjoittaa grub.cfg-tiedoston uusiksi menettäen Windows-osioiden asetukset, joten suosittelen pitämään kopion tiedostosta ja Ubuntun päivityksen jälkeen kopioimaan sen /boot/grub/-kansioon.

      • grruubbii

        Siis tarkoitin kopioimaan Windows-osat kyseisestä tiedostosta grub.cfg-tiedostoon, ei koko tiedostoa välttämättä.


    • 22

      Muuhun puuttumatta asenna oracle vm Virtualbox saat toimimaan myös usb portit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      277
      17834
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5701
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      124
      2651
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2178
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1800
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1051
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      976
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      950
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      948
    Aihe