asuuko kaikki omakotitaloissa?

kerrostaloja??

Asuuko kaikki jenkit omakotitaloissa?? Aina kun näytetään telkusta jotain jenkkiperheitä, niin kaikilta omakotitalo löytyy, vaikka olis kuinka lusmuja tahansa.
Onko siellä tälläisiä perinteisiä kerrostalolähiöitä? Enkä puhu nyt mistään slummeista, vaan sellaisia normi 3-6 kerroksisia taloja kuten suomessa.

Tuli vaan mieleen kun kattelee noita tositv hömppiä, niin aina kun joku kisaaja palaa kotia niin siellä on vastassa n. 100 ihmistä ja kaikilla on ne omakotitalot.

9

423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • öööööööööö

      Melkein se on niin. Saat hyvän kuvan asiasta kun lähestyt lentokoneella mitä tahansa USAn suurempaa kaupunkina. Ydinkeskustassa on muutama tornitalo jotka ovat lähinnä toimistoja ja välissä muutama huippukallis condo-asunto-osaketorni. Sitten silmänkantamattomiin omakotitaloja. Karkeasti yleistäen kerrostoasunnot ovat joko slummeja taikka huippukalliita keskustaosakkeita. Loput porukoista asuu omakotitaloissa.

    • kunhan utelen

      entä sit opiskelijat ja köyhät, miten heillä riittää varat omakotitaloon, vai onko hinnat siellä ihan eri luokkaa kun suomessa.

      • muutama selitys

        Eivät kaikki ole suinkaan omistusasuntoja, vaan moni asuu vuokralla. Yleisesti ottaen asunnot ja talot ovat kuitenkin halvempia kuin Suomessa, varsinkin kun finanssikriisi pyyhki Yhdysvalloissa asuntojen hinnoista pois kymmeniä prosentteja. Joissain paikoissa laskua oli jopa 80%. Toisaalta halutuissa ja hyvissä kohteissa hinnat voivat olla paljon jäykempiä. Laina-ajat voivat olla pidempiä kuin Suomessa, jos ostat asunnon. Se selittää osaltaan ihmisten kykyä asua tietynlaisissa asunnoissa. Täällä ostetaan valtavasti asioita velaksi ja osamaksulla, koska se on oikeastaan maan tapa. Yhdysvalloissa on myös hyviä matalia 3-6 kerroksisia taloja, mutta kuten edellä mainittiin, monesti ns. premium-asunnot ovat todella korkeissa tornitaloissa. Itse asun 30-kerroksisessa tornitalossa meren rannalla ja tämä on ns. luxusaluetta. Yleisesti ottaen täällä ei kuitenkaan vaikuta niinkään se, onko kyseessä ok-talo vai muunlainen talo, vaan sen sijainti. Hyvällä ja turvallisella alueella maksaa kaikenlaiset asunnot, huonoilla seuduilla omakotitalotkin ovat halpoja.


    • Rähjäisyyttä

      Kymmenen prosenttia amerikkalaisista asuu kautta vuoden asuntovaunuissa epämääräisillä alueilla. Heillä ei ole varaa muunlaiseen asumiseen.

      Monessa kaupungissa ja taajamassa näkee aivan keskustassakin autioita, rähjäisiä romahtamaisillaan olevia omakotitaloja. Miksiköhän niitä rumiluksia ei pureta?

      • tarkista tietosi

        Tarkoitatkohan asuntovaunulla 'mobile home'a, joka on aivan eri asia?


    • Floridassa talvehtij

      Ainakin Floridassa on paljon kerrostaloja, myös rannalla. Itsekin asun sellaisessa talvet.

      • 9

        Florida ei ole tyypillista USAa. Niin paljon juuri noita talviasukkaita (snowbirds) ja elakelaisia.


      • Kohta takaisin

        Ei kaikkialla Floridassakaan ole paljon kerrostaloja. Ainakin Meksikon lahden rannoilla näyttää pientalot olevan suurena enemmistönä.


    • aavaa preeriaa

      Kaikki amerikkalaiset asuvat omakotitaloissa. Taalla ei ole nk 'kaupunkeja' joissa on talouselamaa ja rikkaita ihmisia jotka asuvat kerrostaloissa. Tarinat jostain New Yorkista tai Los Angelesista ovat kommunistien propagandaa.

      Kaikki asuvat landella mokeissaan.

      Seuraava kysymys?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      44
      2958
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      22
      2867
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      46
      2673
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      55
      2522
    5. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      58
      2438
    6. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      46
      2408
    7. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      2128
    8. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      53
      2121
    9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2028
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2022
    Aihe