Undulaatilla patti Ala-vatsassa

gemilis

Huomasin tänään että melkein 8 vuotiaalla koiras undulaatillani on patti ala-vatsassa. Patin päällä ei kasva höyheniä mutta en usko että lintuni on niitä itse nyppinyt siitä irti. Linnulla on ollut myös viikon verran ripuli ja se on ollut hieman vaisumpi. Hain eläinlääkäristä Synulox antibiootti lääkettä jo aikaisemmin tuohon ripuliin ja lintu sai 10 päivän kuurin. Ajattelin että kun linnulla oli ripulia myös viimme vuonna samaan aikaan että se on varmaan sama vaiva, mutta tänään huomasin sitten tuon patin.
Eläinlääkäristä on varattu aika mutta vielä pari päivää menee ennenkuin sinne pääsee. Olen todella huolissani linnusta ja tahtoisin tietää jos voisin tehdä jotain sen puolesta jo nyt? Onko jollain muuten omaa kokemusta linnusta jolla on patti?
Olen miettinyt mikä se voisi olla; Kasvain, kives kasvain (kun se ala-vatsassa on) tai hormonaalista (hormoonipatti tai jotain?) Patti ei kuitenkaan ole kova, vaan pehmeä. Ajattelimme myös että se voi olla jotain hormonaalista ongelmaa sillä meillä oli juuri pesä pönttö häkissä ja yritimme parittaa sitä eräälle naaras linnulle. Otimme kuitenkin pöntön pois kun mitään ei tapahtunutkaan. Voisko se olla mahdollinen syy?
Kokemuksia/ ideoita/ vastaavanlaisia tapahtumia kenelläkään?

7

686

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ratiosu

      Undusi alkaa olemaan vanha.

    • gemilis

      tiedän, mutta eikös sitä sanota että jos ne pääsevät yli 7-8 vuoden iän, niin ne luultavasti elää kauan?

    • Neitsikka-Netta

      Kerropa miten kävi? Jos olet aivan varma että lintusi on koiras, olisi hyvä tietää mistä tuo johtui. Neitokakadullani (naaras) oli keväällä ripulia, sain sille antibioottikuurin joka ei tehonnut. Ripulin jatkuessa lintuparka alkoi näyttää nääntyneeltä, vein sen eläinlääkärille ja munahan se siellä oli. Sen verran iso ettei mahtunut ulos, piti puhkaista. Ripulikin parani heti.

      • miävaaaaaaa

        Moi!

        Olisin kiinnostunut että tekevätkö suht helposti munia?


    • orvokki-undu

      Minulla on naarasundulaatti joka on noin 5-6 vuotta. Huomasin pari vuotta sitten sen lihonneen. Kun sen ottaa käteen sen alavatsa on niin iso ettei lintua saa kunnolla pidettyä kädessä. Se on ollut jo jonkunaikaa tuollainen. Epäilen että sillä olisi alavatsassa kasvain, mutta toisaalta se olisi ollut jo pitkänaikaa (ehkä 2-3 vuotta?) Lintu pystyy lentämään, toisin vain vähänmatkaa. Se ei ole koskaan ollut innokas liikkumaan, joten voisiko se johtua siitä että lintu on aika pullea? En ole huomannut sillä minkäänlaisia oireita. Se on ehkä vielä virkeämpi kun pari vuotta sitten. Onko jollain samanlaista tapausta? Asumme HYVIN kaukana eläinlääkäristä joka ottaisi lintuja vastaan. Miten saisin undulaattia laihduttettua?

    • Positiivisesti yllät

      Minä vein urosundulaattini nyt lokakuussa 2011 Espoon eläinlääkärille, kun ilmeni patti alavatsassa. Oli ollut huomattuna n. viikon. Lääkäri halusi leikata heti ja patti saatiin pois kaikkineen. Oli kuulemma paiseen tapainen ryynimäinen jne... ja lintu selvisi leikkauksesta. Maksoi 150 euroa lääkkeineen. Tämä tiedoksi että kannattaa käytää lääkärillä ja vaikka laittaa säästöön pikkuhiljaa eläinlääkäriä varten rahaa, niin ei tule yllärinä.

    • Vaarallinen on..

      Tuttu juttu kun oli aikoinaan lapsena unduja. Muutamista niistä ilmestyi tuollainen iso patti ja lintu kuoli siihen muutamassa kk:ssa. Lienee koku syöpäkasvain tai ainakin kasvain, ja jos sitä ei leikata niin lintu kuolee.

      Nykyisin siis näköjään sen pystyy leikkaamaan. Omat lintuni elivät 1970- ja 1980-luvuilla ja silloin ei varmaan edes olisi osattu niitä vielä auttaa.

      Undulaattihan elää hyvin hoidettuna yli 10 vuotta, meillä vanhin oli Taavi-lintu joka eli 12 v.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      44
      2176
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      185
      1983
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1372
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      835
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      59
      725
    Aihe