ILTASANOMIEN "SAKSALAISVIHAA" LIETSOVA OTSIKOINTI

Vihan lietsontaako?

Minusta Iltasanomilla on uutispulaa, kun tekee saksalaisturisteista "rikollisia".
Suomessa on tyhjillään mökkejä, kuten olen huomannut. Kysyin kerran eräältä mökin omistajalta voisinko yöpyä muutaman kerran mökillänne, kun se on ollut vuositolkulla tyhjillään eikä kukaan sitä käytä.
No ei tietenkään, heidän karjakkonsa on juuri tulossa sinne lomalle!!? Kas kumma sattuma, eikö vaan. Kävi sitten siellä, mutta eipä jäänyt pidemmäksi aikaa tuo visiitti. Että sellaista.
Minusta tässä saattaa olla ihan sama typerä touhu, vaikkei kukaan koskaan kävisi, niin ei sitä sitten kukaan muukaan saa jalallaankaa astua sinne. No lakihan on näin tietysti.
Minä olisin toivottanut saksalaiset tervetulleiksi ja lämmittänyt vielä vaikka saunan ja rupatellut kuulumisia.
Tämä on sitä, kun asuu junttimaassa eikä kenenkään kanssa voisi kommunikoida rakentavassa mielessä ja tutustuen vieraisiin kulttuureihin. Mieluummin piilouduntaa kotinurkkaan.
Iltasanomat teki todella koiran työn tuossa, enkä osta lehteä vastaisuudessakaan.

2

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ervo A

      Minusta IS teki palveluksen, kun se jälleen paljasti suomalaisten patologisen oman reviirin puolustamisen. Niillähän on jo vaaleissa hyvin menestynyt potilasliittokin.

    • Tamarix

      No meitä näyttää olevan varsin moneksi. Luulisi nyt, vaikka kesä onkin, löytyvän jotain muuta kirjoittamista kuin tuollainen herjaus. Melkeinpä voisi aavistaa minkä puolueen kannattajia ko kirjoittaja ja mökin omistajakin ovat. Tietty on parempi eristäytyä, kuin yrittää mahdollisesti vajavaisellakin kielitaidolla tulla toimeen.
      Olimme kerran reissussa sisä-Suomessa saksalaisella autolla ja pysähdyimme pienen kioskin parkkipaikalle. Luukku oli auki ja tyttökin siellä sisällä. Näki varmaankin auton rekisterin, sillä häippäsi liukkaasti takaovesta ulos. Sieltä me hänet löysimme rystysiään pureskelemasta. Kun sitten selvällä suomenkielellä kysyimme sattuisiko olemaan maisemakortteja myynnissä, niin sanoi vain: "eipä nuita oo pietty".
      Sitä vieraanvaraisuutta kun on näköjään niin monen laista.
      Ikävä asia tuo IS:n juttu. Yleensä kun saksalaiset pitävät meitä suomalaisia varsin mukavina, joskin vähäpuheisina ihmisinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      275
      17546
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5645
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      121
      2631
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2135
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1788
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1040
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      970
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      933
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      931
    Aihe