lonkka murtumat

lordilotta

Moikka kissa ihmiset, kenellä on ollut omalla kissa murtumaa takajalassa, miten oirehtii? meillä oli kissa kadoksissa viikon, tänään yks kaks tuli kotiin, huomasin että makaa pihassa. kun kissa käveli huomasin että oikea takajalka niinkuin vispaa vähän halitsemattomasti sivuttais suunnassa kun kissa astuu jalalle. ottaa askeileita siis mutta linkuttamalla, samalla näyttää että poikittais hallinta ei ole hyvä mitä pitemmin paino on kyseisellä jalalla. muuten jalka näyttäisi toimivan hyvin. ylösnoustessa myös huomaa kun meinaa pyllähtää takaisin kun jalka pettää, mielestäni luut ovat ainakin alempaa ok, mutta mietin voisiko lonkka olla sijoiltaan tai murtumaa? tai mahdollisesti niin kipeä että kivun takia ei pysty ottamaan painoa kovin ja myös jalan hallinta heikko..
vähän yritin tunnustella lonkkaa ja verrata toiseen. Sisukas kissa kuitenkin kun vielä kotiin tuli. katsotaan miltä olo aamulla näyttää, kovasti on läheisyyden riippuvainen nyt,ehkä ikävä ja sairas olokin. todennäköisesti kuumetta, koska nieleskelee ja nuolee sormia ja nenäänsä.
huonosti sattui viikonlopulle tämä tapahtuma, mistä sitä korvessa eläinlääkäriä saa,saati lähin, valitettavasti hinnasta puhumattakaan.. ;(

5

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei rahaa????

      Eli sulla on kissa ja et vie sitä eläinlääkäriin koska ei ole rahaa????

      MIKSI hommasit eläimen sitten jos sinulla ei ole varaa huolehtia siitä ????
      Kysyn vaan

    • lordilotta

      no miehän olen eläinrääkkääjä jos mulla ei ole rahaa siitä huolimatta etä teen töitä ja opiskelen yhtäaikaa. rahakysymyshän se on tuo eläimen hyvinvointi vai? en tietääkseni pyytäny raha asioihin kommenttia. eläimist tietävät asialliset ihmiset osaa kertoa kokemuksistaan jne, eikä haukkuu tuntemattomii.

    • halpaonhuono

      Kyllä, OLET eläinrääkkääjä. Eläinsuojelulaki edellyttää, että hädänalainen lemmikki tulee toimittaa saamaan tarvitsemaansa hoitoa. Kissasi käytös kertoo, että sillä on kovat kivut.

      Jos olisit tuttavani tekisin ilmoituksen eläinsuojeluvalvojalle ja poliisille.

    • MisKisss

      Melko varmasti kissaasi on auto töytäissyt. Vamma viittaa siihen. Ehdottomasti eläinlääkärille ja pian, kissalla on kovat kivut. Kyllä eläinlääkäri kirjoittaa laskun, ei sitä rahaa tarvi heti matkassa olla.

      Katin on saatava kipulääkettä ja asiantuntevaa hoitoa. Meidän täällä netissä on vaikea ottaa kantaa kissasi tilanteeseen muutoin kuin toteamalla yhdestä suusta: eläin lääkäriin ja heti !!!

    • eläinrääk.vastainen

      "aamulla katsellaan miltä olo näyttää" ??!!?? jos oma sääri/reisiluusi menisi poikki ja kivut olisivat infernaaliset, katselisitko seuraavaan aamuun rauhassa, että miltä se oma olo sitten näyttää???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      277
      17834
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5701
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      124
      2651
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2178
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1800
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1051
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      976
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      950
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      948
    Aihe