Kohta 2v-vuotiaalla kissallani on alkanut tulla ulostaessa verta. Uloste on löysää ja lopuksi ulosteen päälle tipahtelee kirkasta verta. Olen huolissani. Muuten kissani on terveenoloinen ja vilkas. Soitin jo lääkärille asiasta, sanoi, että pitää tarkkailla tilannetta, ja syynä voi olla moni asia.... Onko kellään kokemuksia asiasta.
Verta ulosteen mukana
9
12206
Vastaukset
- Karkkikisut
Joo, on juurikin kokemusta. Aikanaan kirjoittelin tällä palstalla samasta asiasta. Meidän kissalla vaiva kesti vuoden, nyt on jo ollut yli vuoden oireeton. Kissa on tällä hetkellä yli 2,5-vuotias.
Hoidettiin antibiooteilla ja ties minkälaisilla lääkkeillä. Giardialääkityksenkin sai ja tietysti normaalit madotukset. Paraffiiniöljyä, kaoliini-pektiiniliuosta ja vaikka sun mitä kokeiltiin. Mikään ei oikein tuntunut tepsivän. Meidän kissalla ei kuitenkaan ollut löysää ulostetta vaan ihan normaalia. Kova ulostehan saattaisi aiheuttaa haavaumia. Tai sitten joku paha suolistotulehdus, johon ripulikin saattaisi liittyä.
Jos veri on selvästikin punaista, se siis vuotaa jostakin kohti peräsuolta esim. haavaumasta. Meidän kissa tähystettiin sterilisaation yhteydessä ja silloin juuri noita haavaumia peräsuolesta löytyi.
Vaiva hävisi yhtä mystisesti kuin oli tullutkin, ja nyt se on ollut jo yli vuoden poissa ja olemme helpottuneita. En lopultakaan tiedä, mihin vaiva hävisi, mutta meillä vaihdettiin murot hypoallergeenisiin (James Wellbeloved), ja jotenkin uskon niilläkin olleen oma osuutensa asiaan, koska esim toistuvat antibioottikuurit eivät auttaneet kuin hetkeksi kerrallaan. Nuo murot eivät ole kohtuuttoman kalliitakaan, joten niitä ainakin voisi kokeilla noin alkuun.
Mutta se jatkuva tarkkailu ja huoli kissasta oli kyllä kauheaa aikaa, joten kovasti toivon, että kissasi vaiva hoituisi kuntoon nopeammin kuin meillä!- lululluululluuu
Kiitos vastauksesta! En usko kissani vaivan olevan äärimmäisen vakava muun hyvän terveydentilan takia, mutta haavaumat peräsuolessa voivat olla syy asiaan.
Kissani uloste on löysää, sillä se tykkää niin paljon lipitellä aamiaismurojeni maitoa ja muuten syödä maitovalmisteita. Olen kuullut suuren osan kissoista olevan laktoosi-intolerantikkoja. Yritän vaihtaa kissani maidon laktoosittomaan! - kirrrrr
Hei Karkkikisut,
meillä ollut nyt tätä verivaivaa kohta kolme kuukauttta ja lääkäriin mennyt rahaa 1500 euroa. Toivottomuus alkaa vaivata, kun ei mikään auta. Onko mahdollista ottaa sinuun yhteyttä henkilökohtaisesti? Neuvoa tässä kaipaan. Kissa uloste on normaalia ja sen jälkeen tulee kirkasta verta. Kaikenmaailman kokeet, ultrat ja röntgenit on otettu sekä loiset tutkittu. Antibioottia syönyt 7 viikkoa. Kaksi ja puoli viikkoa vaikutti terveeltä ja taas tuli eilen verta. Ruokana on Royal Canin Sensitivity Control. Kiitos vastauksesta jo etukäteen!
- Karkkikisut
Vaihda ehdottomasti! Laktoosi voi tosiaankin aiheuttaa vatsavaivoja kissalle ja kun suolisto oikein ärtyy, voi tulla pitkäaikaisempaakin vaivaa. Eikä siitä laktoosittomasta maidosta sinulle itsellesikään haittaa ole :)
Maitohan ei oikeastaan kuulukaan aikuisen kissan ruokavalioon, eikä ihmisten maito yleensäkään, ainakaan suuremmassa määrin. - halpaonhuono
Kissalla on outoja oireita -> oiskos järkevää viedä ihan eläinlääkäriin eikä arvuutella kaikenmaailman roskapalstojen idiooteilta?
- Anonyymi
Tietääkö joku kun kissalla tulee harso kakka ja sen jälkeen verta 3v sitten haima tulehdus hoidettu ja sen jälkeen kakka on verinen ja limainen.
- Anonyymi
Mun kissalla on sama juttu tulee verta mitä pitäisi tehdä auttaako apteekista jotain muuten syö hyvin .
- Anonyymi
Luuletko täältä saat ilmaisen avun ja säästyt eläinlääkärikuluilta🙈
Soita Eläinlääkärille, Vain hän osaa neuvoa kissasikanssa!
- Anonyymi
Käytännössä kun soittaa eläinlääkärille, niin sieltä ensisijaisesti neuvotaan seuraamaan tilannetta jos verta ei nyt ihan reilusti tule, vaan tippoja silloin tällöin.
Ihan ekana tsekkaisin ruokavalion, hypoallergeniset ruuat käyttöön ja odottelua loppuuko veren tulo. Tietty jos aina tulee lusikallinen verta kakan päälle, niin sitten heti aika eläinlääkärille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1554906Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813586SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt312563SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402243Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä952113Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632023Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?272019Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja861989Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191478Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1051370