Miten nykyään murtunut leukaluu parannetaan? Sidotaanko vielä hampaat yhteen niin ettei leukaluu liiku vai onko jo jotain titaanihässäköitä millä saadaan luun päät yhteen niin että pystyy edes aukomaan suuta?
Ihan uteliaisuuttani kyselen kun oli vähän aika sitten hyvä tilaisuus saada laukaluu murtumaan...
Leukaluun murtuma
5
6951
Vastaukset
- mandibula
Käy lukemassa viestä hampaat osiosta. Riippuu sijainnista ja murtuman laadusta mikä on käypä hoito. En millään voi suositella .... siitä kun tuppaa olemaan vuosien riesa.
- Frg.
Minulla murtui sekä ylä- että alaleukaluut "erittäin pahat, pirstaleiset murtumat" ja titaanilevytyksillä tuo hoidettiin. Alkutilanne oli ilmeisesti alhaalla senverran huono että korjausleikaus jouduttiin tekemään myöhemmin, ensimmäisen parannuttua, jotta leuka saatiin käännettyä normaaliin asentoon. Missäänvaiheessa ei kuitenkaan suun aukomista rajoitettu, päinvastoin edelleenkin 2,5v jälkeenpäin joudun tuota liikettä harjoituksenomaisesti tekemään jottei nivel jämähtäisi paikalleen kun tuo tuppaa luutumaan nivelkuoppaan kiinni.
- Lasse
Terve.Minulla on tällä hetkellä 3`sta kohtaa alaleuka murtunut. leikattiin ja korjattiin titaani levyillä.
1 nivel murtumalle ei tehty mitään.... viikon päästä kumminkin purennan kohdistamiseksi jouduttiin sitomaan ylä sekä alahampaat toisiinsa kiinni niin ei tarvitse leikata.
1 viikko on nyt ollut sidottuna ja 2 pitäis vielä olla. - Mandibula1
Niin ja sen jälkeen kun ovat poistaneet nuo rautalanka sidokset joudut olemaan purukiellossa vielä joitakin viikkoja. Kun on murtuma on nivelen kohtaan siihen kohdistuu todella suuri paine jos suuta aukaisee enemmän kuin 2cm tai puree hampaita yhteen. Kannattaa suojata leukaa hyvin pakkasella koska titaanilevyt sattavat kylmettyään tuntua todella ikävälle. Missäpäin sua Lasse hoidetaan ? Entä saiko hampaat siipeensä murtumien yhteydessä ?
- että sellasta
Mulla oli vasemmalla pari murtumaa leukaluussa ja poski ym. murtumaa. Suu sidottu kiinni metallilangalla ja kasvoissa ruuveja joista tankoja sinnetänne jotta luut pysyy kohillaan. Lisäksi oli päässä kipsi????Syytä en ymmärtänyt. Suuta pidettiin kiinni 4-5 viikkoa. Eipä sitten enää auennut kuin muutaman millin. Vasemmalla leukanivelessä oli jotain jumissa. Leukajumppaa kartion muotoisilla korkki....siis kuin pullonkorkeilla. Venyttäminen sattui ohimoon asti.
Neljän kuukauden päästä leikattiin vasenta leukaniveltä suun kautta. Jälleen kovaa jumppaa korkeilla. Nykyisin leuka toimii aika hyvin. Purkkaa pureksiessa ehkä pientä lonksumista.
Tämä kaikki tapahtui viime vuosituhannen puolella.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432201Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151440Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141406Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711255Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t21978Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist176877Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19816- 75762
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57746Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101685