Miten nykyään murtunut leukaluu parannetaan? Sidotaanko vielä hampaat yhteen niin ettei leukaluu liiku vai onko jo jotain titaanihässäköitä millä saadaan luun päät yhteen niin että pystyy edes aukomaan suuta?
Ihan uteliaisuuttani kyselen kun oli vähän aika sitten hyvä tilaisuus saada laukaluu murtumaan...
Leukaluun murtuma
5
7161
Vastaukset
- mandibula
Käy lukemassa viestä hampaat osiosta. Riippuu sijainnista ja murtuman laadusta mikä on käypä hoito. En millään voi suositella .... siitä kun tuppaa olemaan vuosien riesa.
- Frg.
Minulla murtui sekä ylä- että alaleukaluut "erittäin pahat, pirstaleiset murtumat" ja titaanilevytyksillä tuo hoidettiin. Alkutilanne oli ilmeisesti alhaalla senverran huono että korjausleikaus jouduttiin tekemään myöhemmin, ensimmäisen parannuttua, jotta leuka saatiin käännettyä normaaliin asentoon. Missäänvaiheessa ei kuitenkaan suun aukomista rajoitettu, päinvastoin edelleenkin 2,5v jälkeenpäin joudun tuota liikettä harjoituksenomaisesti tekemään jottei nivel jämähtäisi paikalleen kun tuo tuppaa luutumaan nivelkuoppaan kiinni.
- Lasse
Terve.Minulla on tällä hetkellä 3`sta kohtaa alaleuka murtunut. leikattiin ja korjattiin titaani levyillä.
1 nivel murtumalle ei tehty mitään.... viikon päästä kumminkin purennan kohdistamiseksi jouduttiin sitomaan ylä sekä alahampaat toisiinsa kiinni niin ei tarvitse leikata.
1 viikko on nyt ollut sidottuna ja 2 pitäis vielä olla. - Mandibula1
Niin ja sen jälkeen kun ovat poistaneet nuo rautalanka sidokset joudut olemaan purukiellossa vielä joitakin viikkoja. Kun on murtuma on nivelen kohtaan siihen kohdistuu todella suuri paine jos suuta aukaisee enemmän kuin 2cm tai puree hampaita yhteen. Kannattaa suojata leukaa hyvin pakkasella koska titaanilevyt sattavat kylmettyään tuntua todella ikävälle. Missäpäin sua Lasse hoidetaan ? Entä saiko hampaat siipeensä murtumien yhteydessä ?
- että sellasta
Mulla oli vasemmalla pari murtumaa leukaluussa ja poski ym. murtumaa. Suu sidottu kiinni metallilangalla ja kasvoissa ruuveja joista tankoja sinnetänne jotta luut pysyy kohillaan. Lisäksi oli päässä kipsi????Syytä en ymmärtänyt. Suuta pidettiin kiinni 4-5 viikkoa. Eipä sitten enää auennut kuin muutaman millin. Vasemmalla leukanivelessä oli jotain jumissa. Leukajumppaa kartion muotoisilla korkki....siis kuin pullonkorkeilla. Venyttäminen sattui ohimoon asti.
Neljän kuukauden päästä leikattiin vasenta leukaniveltä suun kautta. Jälleen kovaa jumppaa korkeilla. Nykyisin leuka toimii aika hyvin. Purkkaa pureksiessa ehkä pientä lonksumista.
Tämä kaikki tapahtui viime vuosituhannen puolella.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv2004333"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1002872Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m212835Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p912643Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am15223476 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark532275Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.332107- 202062
- 861976
Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1371971