Miten toimii talvipakkasella puiseen tuuletusluukkuun asennettu venttiili joka on pari-kolme milliä raollaan , mihinpäin ilma liikkuu jos mökissä on peruslämpö päällä ? Rupeaako keräämään huurretta tuuletusluukun taakse ulkoilmatilaan ? Jos takan pelti on vähän raollaan riittäisikö se pitämään ilmavirran suunnan ulkoa sisälle ? Mökkiin pitäisi saada tuuletus ja koska siinä on puiset luukut tuvassa ja makkarissa niin lienee helpoita asentaa venttiilit niihin. Olisiko näistä itsestään säätyvistä mihinkään vai onko varmempi sellainen käsinsäädettävä ? Paljonko näiden venttiileiden olisi oltava talvella raollaan että ilma vaihtuisi mutta ei karkaisi lämpö liikaa ? Venttiilien koko olisi 100mm , riittäisikö 70m2 hirsimökin tuuletukseen 2 kpl ?
Korvausilmaventtiili puiseen tuuletusluukkuun
ilma raikkaammaksi
2
427
Vastaukset
- .
En pitäisi mitään lisäventtiileitä auki talvella peruslämpimässä hirsimökissä. Takan pelti hieman raolleen, korvausilma tulee hengittävästä hirsirakenteesta läpi.
- 6+13
Kuinkas tuollaisessa vanhassa hirsitorpassa, joka on talvet kylmillään, kannattaisiko asentaa esim. 2x100mm venttiiliä, pohjois- ja eteläseinälle? Pinta-ala n.50m^2. Tahtoo aina olla keväisin vähän tunkkainen ilma. Kiitos asiallisista vastauksista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1095143
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2642120- 911736
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401200Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3411187Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051110- 501109
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en1521101- 1111059
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os85994