Huolestuttavaa...

**^^*^*

http://www.taloussanomat.fi/tyo-ja-koulutus/2011/07/16/facebook-kaytto-kertoo-oletko-luuseri-vai-voittaja/20119960/139

"New York Timesin haastattelema Rutgersin yliopiston markkinoinnin professori Mark W. Schaefer pelkää, että syntymässä on uusi kastijärjestelmä. Sosiaalisissa medioissa korkeita pisteitä saaneita aletaan suosia myös netin ulkopuolella, kaupassa, työnhaussa ja jopa riiuulla. "



"Työelämässä sosiaalisesta mediasta pois jättäytymiseen tuskin on kohta enää varaa.

Mahdollisen työnantajan silmissä epäilyttävintä on, jos nuori työnhakija ei lainkaan kuulu sosiaaliseen mediaan, Tero Karppi uskoo.

– Varsinkin uuden median alalla ollaan menossa siihen suuntaan, että jossain verkostossa pitää olla. "


Yksinäisille tulee kiperät paikat mikäli oikeasti ajaudumme joskus tilanteeseen, jossa sosiaalinen media on "must" työmarkkinoilla pärjäämisen kannalta. Tällöin yksinäisille jäisi vaihtoehdoksi oikeastaan joko liittyä mediaan ja täten paljastaa yksinäisyytensä tai toisaalta olla liittymättä. Molemmat johtaisivat huonoon lopputulemaan.

Työmarkkinat ovat jo nyt ihan tarpeeksi perseestä yksinäiselle. Nykyään oikealla osaamisella, asenteella ja tunnollisuudella ei tee oikeastaan yhtään mitään, ellei tunne oikeita ihmisiä.

12

413

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KuvosHelli

      Sosiaaliseen perseeseen voi perustaa sosiaalinenverkosto feikkipellen.

    • dhamma dummy

      Nimenomaan. Veikkaan, että nörtihköt mietiskelijätyypit ratkaisee tämän siten, että luovat automaatioon perustuvia roboprofiileja, jotka suoltavat tasaiseen tahtiin kuolemattomuuksia tyyliin "kävin kioskilla", "ostin a luokan grilli makkaraa" sillä aikaa kun voivat rauhassa perehtyä...niin...vaikkapa niiden dummyjen ohjelmointiin :D

      • snöö

        älä osta - älä ostä
        ostamalla mitään ratkaise


    • ohimenevääs

      Ei kannata huolestua, Facebook on yhtä ohimenevää kuin IRC-Galleria aikoinaan. Ei nuo trendit pitkään kestä.

      • Y-88

        Facebook ehkä, mutta noi sosiaaliset mediat on tulleet jäädäkseen. Niitä on luotu jo useampia vuosia ja kehitetty eteenpäin, ei ne tule katoamaan minnekään muutamaan vuoskymmeneen.


      • merkkinimiesi
        Y-88 kirjoitti:

        Facebook ehkä, mutta noi sosiaaliset mediat on tulleet jäädäkseen. Niitä on luotu jo useampia vuosia ja kehitetty eteenpäin, ei ne tule katoamaan minnekään muutamaan vuoskymmeneen.

        Ennustaminen on tunnetusti vaikeampaa kuin luullaankaan


      • Äly hoi

        IRC-galleria ei tosin ole BILJOONA bisnes...


    • merkkinimiesi

      Harvoinpa nykyisin nauran millekään ihan näin makeasti. Kelkasta voi pudota myös sen eteen, sanoi eräskin aforistikko. Halu "seurata aikaa" ;-)

    • nollakulma

      Sehän tästä puuttuisikin, kun saa valmistuessaan paperit käteen mutta onkin sitten sosiaalisesti työkyvytön :) Kaikkea sitä lukeekin.

      • **^^*^*

        Näin on. Mutta muuttaisiko sekään loppuen lopuksi mitään? Ainakin oman kokemukseni perusteella (aloitan nyt 4. vuoden yliopistossa) käytännössä kaikki "paremmat" työpaikat ja "alan" hommat menevät suhteilla.


    • miittiiiih

      ...ja oikeita suhteita ei välttämättä luoda keräämällä kolme triljoonaa feissarikaveria vaan ottamalla esim. oikeaan aikaan yhteyttä oikeaan henkilöön oikeanlaisen idean kanssa. Kaverilaumat ovat vain tiellä, kun luodaan jotain uutta, esimerkiksi.

      Tämänpä takia hieman ärsyttää tämä pakkososialiseeraus-kampanjointi. Suomella on ehkä "maailman eniten" menetettävää tässä villityksessä. Täällä on suhteellisesti varmaankin huomattavan paljon introverttejä osaajatyyppejä. Nyt kun tällainen onnistuneesti demonisoidaan, tämä lahjakkuusreservi kukaties mökkiytyy asuntoihinsa lopullisesti.

      Joskus vuosia sitten ulkomailla joku kysyi, miten on mahdollista, että Suomesta tulee niin paljon taitavia ohjelmoijia. Kysyjällä oli teoriakin valmiina. "Ehkä kylmät talvet syynä", hän ehdotti.

      Ehkäpä tällaistakaan ei jatkossa tarvitse enää pohdiskella, kun taitavia ohjelmoija ei enää ole. Koodaaminen on melko yksinäistä puuhaa, joten senhän on silloin oltava todella outoa ja friikkiä ja epäcoolia. On niin paljon siistimpää tuijottaa fb:tä. Ja peukuttaa. Tai kokoontua fb-miittiin puistoon vetämään lärvit ja huomata seuraavana aamuna, että hieman ikävästi kävi.

    • "Mahdollisen työnantajan silmissä epäilyttävintä on, jos nuori työnhakija ei lainkaan kuulu sosiaaliseen mediaan, Tero Karppi uskoo."

      Opiskelin itse eläintenhoitajaksi ja alan "ihannetyöntekijää" kuvailtiin jossain lappusessa muistaakseni hieman introvertiksi. :D Käsittääkseni siksi, että tällaisen luonteen omaava ihminen keskittyy paremmin eläimiin ja ymmärtää niitä herkemmin kuin joku suunajapäänä oleva henkilö (?) Tekojakin tulee mietittyä enemmän kuin se hetki. Eli edellä mainitun mukaan sosiaaliseen mediaan kuulumaton henkilö hoitaisi työnsä paremmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      76
      5924
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      279
      5216
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      45
      3294
    4. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      105
      2703
    5. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      10
      2676
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      4
      1645
    7. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1585
    8. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      29
      1428
    9. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1420
    10. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      154
      986
    Aihe