mitä mieltä

m.v.

21

105

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en ikinä

      mutta noinhan mamutkin valtaa meidän maan, tosin eräiden poliitikkojen siunauksella !

      Ei se vanha pariskunta uskaltanut paljon pullikoida vastaan ja miten lien kielen ymmärtäminenkään ? Ei olis vastaava temppu onnistunut Saksassa, eikä muuallakaan, täällä pllaan pers...levällään kun ulkomaalaisia tulee.

    • ullamirjami*

      Tekihän mökin omistaja rikosilmoituksen .
      Ja ihan oikein --16 vierasta luvattomasti --ei olekkaan kielitaidottomalle mikään pikkujuttu häätää sellaista joukkoa kodistaan .

    • Oma koti oma tupa

      ei oo mökkiä. Veneillyt olen ja vetänyt sitä styrox laatikkoa pitkin suomena ja vähän pohjoismaitakin.

      Eipäs ole ollut asiaa toisten pihoille eikä toisten mökkirannoille. Se on ollut itsestään selvää.
      Enkä tosiiaan voi hyväksyä Saksalaisten käytöstä, Olkoonkin että on sopimusten mukaan liikutaan vapaasti EU:n alueella,

      Saksassa ei ole puhettakaan. että oma valtaisesti oleilisit toisten tontilla. Haulikolla sieltä pois ajettaisiin ja saksan paimenkoira roikkuis vieläi lahkeessa.

      Harvinaisen tyhmiä turisteja. Liekkö ottaneet jo oppia näiden Romanian kerjäläisten leireistä. Onhan niistä maailmalle uutisoitu..

      • jokainen valitsee

        mitä lukee.
        Niinpä niin, - lehdistöstä luettuani en voi sanoa enään, mikä pitää paikkansa!
        Sensaatio juttuja palstalle tuotuina!
        Mutta lehdethän myyvät, se lienee toimittajien tarkoitus, entäs jos pitääkin paikkansa, että mökin omistaja on antanut luvan? Kuinka tahansa ei ole suurikaan ongelma karkoittaa rannaltaan kohteliaan päättäväisesti!
        Uutisia välittäviä lehtiäkin on monenlaisia eri maissa, lakkautettujakin vrt.englanissa tapahtuneeseen. Kesäaikana, jolloin vähenee lukijakunta lomilleen on kaikenlaista vähemmän tärkeää uutisoitavaa.

        Palstatilan täyte saadaan silloin aikaan ylisuurilla kuvilla esim. Valikoiva saa olla siinäkin, ettei jää Seiska-lehden tasolle.


    • ei edes Saksassa

      No, aattelepa itekin. Jos olisit saunan löylyissä siippasi kanssa ja laiturille ja saunarantaan pyrähtäisi joku venepartio useimpine veneineen ja porukoineen kesken kylpysession? Onhan se aika outoa, että muka jokamiehen oikeudella tullaan mökkiasukkaan rantaan, oli hän itse missä muualla tahansa.

      • Lorena*

        Epätietoisena kyselen, tapahtuiko tässä tapauksessa maassamme vallalla oleva ns. jokamiehen oikeus? asialla lienee kaksi puolta, tuskin tästä leiriytyneille mitään sanktioita tulee.


      • osnre

        Omistaja ei ollut edes paikalla, tuli vasta kun ilmoitettiin vieraista.

        Sopi asian vieraiden kanssa, mutta kiero savolainen kun on, vaati vielä lisää rahaa.


      • Jokamiehen oikeus
        Lorena* kirjoitti:

        Epätietoisena kyselen, tapahtuiko tässä tapauksessa maassamme vallalla oleva ns. jokamiehen oikeus? asialla lienee kaksi puolta, tuskin tästä leiriytyneille mitään sanktioita tulee.

        Jokamiehen oikeus ei ole voimassa tonttialueilla. Mökkiranta on yksityisaluetta ja sinne ei ilman lupaa saa mennä.


    • utsin

      Mahtoko ne maksaa leiritymisestä ? Jos pyydetyn maksun suorittivat silloinhan asia on . ok.

      • 0ree

        Laiskoja ovat nykyiset toimittajat.
        Liioitelluilla sensaatio-otsikoilla vedätetään lukijoita.
        Iltapäivä-uutislehtien otsikot ovat ihan samanlaiset
        kuin juorulehtien.
        Ja me touhotamme niin tosissamme. Voi meitä ressukoita!
        No, nythän tämä tapaus tutkitaan. Oliko turhaa tuohtumisemme?


      • 12+2

        Saksalaiset maksoivat 50 ecua omistajalle, mutta ei riittänyt.
        Paljonko te maksaisitte`?


    • akkka

      Myyviä otsikoita tosiaan ja lisää sekoitetaan pakkaa. Jokamiehen oikeus mennyt väärille urille. Olisiko tiedotuksissa ollut vikaa, jos luullaan yksitynen ranta tarkoitetun kaikille.
      Omistaja ei ollut paikalla, mut mökki oli. Eikös se jo sano järkeville ihmisille ettei kuuluu jokamiehen oikeuksiin.
      Tuolla ajattelu tavalla voivat jotkut majottua suoraan toisen kotiin kysymättä..

      Sitä mikä on totta ja mikä ei, on vaikea tietää varmasti. Kommentit ovat arvailuja, mutta ei totuuksia.
      Hyvä että otetaan selvää asian oikeasta kulusta, eikä oleteta omistajien raha-ahneudesta, tai saksalaisten puhutun väärin ymmärtämisestä.
      Mukava ajankuluhan se on arvuuttelukin, varsinkin porukalla.

    • käpälämäkeen

      En hyväksyisi edes yhtä saksalaista, lähdöt saisi. Vaikka luudanvarrella ajaisin tiehensä. On niillä otsaa levitellä rojujaan toisten pihaan!

    • Katleija

      Saksalaiset antoivat mielestäni hyvän selityksen hätätilanteestaan. Tyypilliseen tapaan juttu paisui mediassa ja toki jutusta touhottaminenkin on edennyt mittoihinsa ja liian yksipuolisesti.
      Kaikki yhtyvät kuoroon eikä sovinnollista suhtautumista löydy kuin hiven. Ilmeisesti itse tapahtuma hoitui suht. hyvin todellisuudessa.

    • muualla maailmassa

      rannat on yhteisiä, täällä mökkiläiset ja muutkin asnnot ja jopa konttorit on vallannu kaikki parhaat rannat. Edes vihreet ei pidä huolta asiasta.

    • VAI VIELÄ VIHREET

      Kuule jos ostat oman rannan kovalla hinnalla, ja siivoat, ja kunnostat sen itsellesi, niin tuskin sinäkään ilosta kiljut, kun tuommonen porukka tulee levittelemään rättejään kun kotiinsa.

      • Katleija

        Toista se oli ennen kun mustalais-Roope sukunsa kanssa karautti hevoskärryineen pihaan meillä ja pyysi saiskos yötä talossa olla. Luvan saivat ja taloon asettuivat. Naiset kävivät pellosta hakemassa perunat ja itsellään oli suolasilakoita. Tupa oli heidän hallussaan. Nukkuivat saunan pukuhuoneessa ja ladossa. Yhtä sun toista pyysivät talosta mukaansa ja saivat.
        Kai isä ja äiti, itsekin sodassa kotinsa menettänee säälivät heitä, eihän mustalaisilla (näin heitä silloin sanottiin) silloin vakituisia asuntoja ollut.
        Aikamoisen sotkun jälkeensä jättivät, mutta hyvää matkaa toivoteltiin ja koti siivottiin heidän jälkeensä. Olin silloin 13 vuotias. Oli se aikamoista sirkusta.


    • en osta

      kun ei sitä ylimääräistä rahaa ole ja vaikka olis, en turpeeseen sijottais. Muualla ei saa rakentaa kuin monen sadan metrin päähän rannasta, Suomessa Kepu on syypää rantakaavaan.
      Ihan oikein, saa muutkin rannasta nauttia kuin maan omistajat, luulevat varmaan taivaankin omistavansa tonttinsa yläpuolelta. Kovalle verolle vaan , kakkosasunto on ylellisyyttä ja siellä autolla ravaaminen saastuttaa.

    • kohta ne on tuvassa

      No kun olet kerran ryypännyt rahas, niin älä ota kantaa. Suomessa sentään vielä on omistusoikeus omistajalla. Mene sinä yleiselle rannalle, katsele siellä taivasta

      • 0ree

        Ottakaapas nyt rauhallisesti!

        Se oli iltapäivälehden vedätys.
        Mutta tehän saitte purkaa kan-
        sallista vihaanne, ja sehän on
        hyvä, vai mitä?
        Eikä teidän tarvitse edes häve-
        tä, sillä olettehan isänmaallisia
        suomalaisia:
        Poliisi aikoo lopettaa julkisuudessa laajalti kerrotun saksalaissoutajien mökkirantaan leiriytymisen tutkinnan, kertoo Savon Sanomat.

        Poliisi ei ole tehnyt tapauksen osalta aktiivista tutkintaa ja nyt poliisi aikoo tehdä SS:n tietojen mukaan rajoittamisesityksen, joka merkitsisi tutkinnan lopettamista kokonaan. Tapaus on katsottu merkitykseltään vähäiseksi, sillä mökillä ei tehty vahinkoa ja soutajat tarjosivat maksua.

        Rikoskomisario Juha Korhonen sanoo, ettei saksalaisia ole tutkinnan aikana edes yritetty tavoitella.


      • eerO.
        0ree kirjoitti:

        Ottakaapas nyt rauhallisesti!

        Se oli iltapäivälehden vedätys.
        Mutta tehän saitte purkaa kan-
        sallista vihaanne, ja sehän on
        hyvä, vai mitä?
        Eikä teidän tarvitse edes häve-
        tä, sillä olettehan isänmaallisia
        suomalaisia:
        Poliisi aikoo lopettaa julkisuudessa laajalti kerrotun saksalaissoutajien mökkirantaan leiriytymisen tutkinnan, kertoo Savon Sanomat.

        Poliisi ei ole tehnyt tapauksen osalta aktiivista tutkintaa ja nyt poliisi aikoo tehdä SS:n tietojen mukaan rajoittamisesityksen, joka merkitsisi tutkinnan lopettamista kokonaan. Tapaus on katsottu merkitykseltään vähäiseksi, sillä mökillä ei tehty vahinkoa ja soutajat tarjosivat maksua.

        Rikoskomisario Juha Korhonen sanoo, ettei saksalaisia ole tutkinnan aikana edes yritetty tavoitella.

        Avauksessa oli kysymys siitä miten palstalaiset yleissti ottaen reakoisivat tapaukseen jos se sattuisi omalle kohdalle.
        Ei poliisi toimista eikä muustakaan.
        Laitetaan nyt kuitenkin tähän linkki viimeisestä Savon Sanomien artikkelista koskien kyseistä tapausta jos se nyt jotakuta sattuisi kiinnostamaan.

        http://www.savonsanomat.fi/uutiset/kotimaa/poliisi-aikoo-haudata-soutajajupakan-huomenna/688091


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      277
      17688
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5676
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      123
      2642
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2162
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1795
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1047
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      973
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      941
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      941
    Aihe