... niin maksaisin asuntovelkani pois ja kiertäisin vähän mualimaa.
Vai tekisinkö sittenkään näin? Lottovoitto 500 000 euroa, mulla asuntovelkaa jäljellä 100 000 euroa. Velan korko noin 1,5%, kuukausittainen lyhennys noin 500 euroa. Vaimolla toki oma vastaava osuus.
Eihän tällainen lyhentäminen ole yhtään mitään! Ko. summalla ei saisi edes pientä läävää vuokrattua Vuosaaren perukoilta, kantakaupungista nyt puhumattakaan. Olisi aivan tyhmää maksaa laina pois, kun varat voi sijoittaa tuottamaan ja kasvamaan korkoa esimerkiksi sijoitusasuntoon.
Näitä hommia eivät tuhnut tajua ja siksi meidän varakkaiden ok-grillaajien taskuihin kertyykin vuosien varrella aimo tukku tuohta. No jonkunhan sekin lysti täytyy maksaa ja tässäkin tapauksessa maksumies löytyy tuhnun lökäpöksyjen puntista. Näin ne hommat etenee.
Jos saisin lottovoiton
2
71
Vastaukset
- hahhahhhahhaa
Jos saisit lottovoiton muuttaisit kiireenvilkkaa savipellolta pois jonnekin sivistyksen pariin. Kummalllista, minulla ei ole edes tullut mieleen haaveilla lottovoitosta, no enpä kyllä lottoakaan kuin ihan poikkeustapauksissa mutta hupinsa kullakin, kaitpa se on teille "varakkaammalle" väelle tuo raha tärkeämpi hyödyke.
- jos ei veikkaa
Enpä ole uhkapeleihin törsännyt rahojani vuosikausiin. Se on vuokraluuserien hommia. Kun tilanne on epätoivoinen, tartutaan mihin tahansa oljenkorteen. Vaikka niillekin roposille olisi parempaa käyttöä.
"Uhkapeli" asuntolainan kanssa on taas ollut varsin hyvä sijoitus. Ainakin "palautusprosentti" on ollut selvästi parempi kuin lotossa tms. Tarkoitan siis (lopulta omaan taskuun tulevan) lyhennyksen osuutta koko tasaerälainan kk-erästä. Ja realikorko negatiivinen... joten laina kannattaisi pitää, vaikka jostain tupsataisikin sata tonnia tilille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1064572Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293393No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452380- 391418
- 361343
- 381196
- 141102
- 1591026
- 27978
- 6944