Mikä on paras öljytyyppi koneeseen vm.85 honda650 uudempi 2,lla nokka-aksulla oleva moottori.
Jotkut vannovat mineraaliöljyn nimeen, toiset väittävät puolisynteettistä parhaimmaksi jopa täyssynteettistäkin suosittelee joku?
Koekaniiniksi ei huvittaisi ryhtyä eikä rikoa konetta/kytkintä väärällä öljytyypillä,joten asiantuntijat laittakaapa vinkkiä tulemaan?
Oilista kyse
2
164
Vastaukset
- Motul 3000
Tuon ikäinen kone niin parasta mitä voit laittaa sinne on Motulin 3000:n täysmineraaliöljy, 20W-50. Tuota viskositettia suositellaan vanhoihin koneisiin ja -85 vasta autoihin tullut synteettiset, joten....
Eikä tuo Motul paljoa Motonetissä maksa. - jäppänä
Kiitos vinkistä,Motul 3000.Jotenkin itsellä on samansuuntainen ajatus pyörinyt mielessä.
Hieman kyllä ihmettelen paikallisen valtuutetun honda-mp huollon kehotusta käyttää puolisynteettistä......?? joka varmaan onkin hyvä öljy nykyisiin uudempiin pyöriin.
Hinta sinällään ei tässä "konkursissa"ole mikään ratkaiseva tekijä, vaan varmuus siitä että ,moottorissa on juuri oikeanlainen öljy.
Kokonaiskustannuksia ajatellen parikertaa vuodessa tehtävä öljynvaihto ei tässä vakuutusmaksujen "luvatussamaassa"ole se ratkaiseva tekijä.
Omasta mielestäni öljyn laadussa pihtailu,saattaa tulla hyvinkin kalliiksi,sen vuoksi kyselenkin alan ammattilaisten mielipiteitä?
Hyvää kesän jatkoa kaikille motoristeille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 843412
- 771357
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1821339Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401040Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051000Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310952- 43859
- 95857
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78845Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124835