Google Android kuolee

http://www.bnet.com/blog/technology-business/how-microsoft-and-oracle-will-tax-google-android-out-of-existence/11667

Rikollisia eli Googlea tukevat ovat jo joutuneet maksamaan kovan hinnan teoistaan. Avointa koodia voi olla olemassa, mutta muiden koodiin ja innovaatioihin ei pidä koskea, sen ovat varsinkin Googlen kanssa kimpassa olevat laitevalmistajat nyt kokenee, katsokaa aikaisempi postini tällä foorumilla mikäli haluatte nähdä listaa noista lainrikkojista!
7151
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Google on laiminlyönyt patenttiasevarustelun. Se ei luultavasti pysty tuhoamaan Microsoftia kostoiskulla. Jos Google olisi hyvissä ajoin palkannut lakimiehiä rustaamaan ympäripyöreitä patenttihakemuksia, Microsoft ei todellakaan uskaltaisi pitää tuollaista.

Äänestä

  • ATK-asiantuntija_ kirjoitti:

    Ja tuossakin artikkelissa se sanotaan, se sama fakta jonka olen sanonut tällä foorumilla useamman kerran:

    "Google leaves its partners in the lurch"

    Edelleenkään Google ei ole tehnyt mitään lain vastaista vaan laitevalmistajat ovat itse rikkoneet lakia. Microsoft olisi Googlen kimpussa jos Google olisi rikkonut lakia. Sensijaan Microsoft on laitevalmistajien kimpussa koska nämä ovat rikkoneet patentteja.

    Lyödäänkö vetoa, että Microsoft ei edes yritä syyttää Googlea rikoksesta?

    Siinä on vissi ero sen kohdalla kuka on rikollinen ja kuka ei.

    Olenko rikollinen jos näen pahoinpitelyn lähietäisyydeltä mutten puutu siihen mitenkään? En ole. Rikollinen on se, joka hakkaa jotakuta. Laki ei vaadi ketään vaarantamaan henkeään tai tekemään lisärikosta siksi että joku muu tekee rikoksen.

    Google ei ole rikollinen, ei millään tavalla. Googlella on oikeus tehdä avoimen koodin käyttis kilpailemaan Microsoftin paskasoftaa vastaan. Google on käyttänyt sitä oikeutta ja käyttää jatkossakin. Sen lisäksi moni muu valmistaja tulee haastamaan Microsoftin yhä uusilla patentteja rikkovilla käyttiksillä. Microsoft menettää asemansa ja kaatuu lopulta patenttiensa kanssa.

    Android on Microsoftin tie tuhoon. Wp7 ei kelpaa kenellekään. Linus Torvalds on viimein saanut niskalenkin Microsoftista hyvin pysyvällä tavalla.

    Äänestä

Google ei ole koskenut muiden koodiin.

Äänestä
  • Pahinta ehkä olisi että olisi koskenut sillä sen jälkeen kun asia korjataan niin kuuluu romahduksen ääniä, lähinnä Redmontista Microsoftilta.

    Äänestä

  • old_profile_3778 kirjoitti:

    Pahinta ehkä olisi että olisi koskenut sillä sen jälkeen kun asia korjataan niin kuuluu romahduksen ääniä, lähinnä Redmontista Microsoftilta.

    mut ei se tääl suomes haittaa.. joten?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ATK-asiantuntija_ kirjoitti:

http://www.bnet.com/blog/technology-business/how-microsoft-and-oracle-will-tax-google-android-out-of-existence/11667

Rikollisia eli Googlea tukevat ovat jo joutuneet maksamaan kovan hinnan teoistaan. Avointa koodia voi olla olemassa, mutta muiden koodiin ja innovaatioihin ei pidä koskea, sen ovat varsinkin Googlen kanssa kimpassa olevat laitevalmistajat nyt kokenee, katsokaa aikaisempi postini tällä foorumilla mikäli haluatte nähdä listaa noista lainrikkojista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu