macroa etsimässä

apua tarvitseva

Olen innostunut macrokuvauksesta ja tarkoituksena olisi hankkia macro-objektiivi joka maksaisi korkeintaan 500e. Mitä suosittelette? Entäs onnistuuko saaman hyviä kuvia jos ostaa macrolisäkkeen? Kumpi mielummin?

6

106

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • canonEOS

      Canon EF 100mm f/2.8 USM macro on makroilijan varma valinta. Terävä 1:1 suurennos ja hinta n. 500 euroa.

      Canonilla on myös vakaajallinen versio samasta 100mm Macrosta mutta makroilun kannalta vakaajasta ei ole juuri hyötyä. Jalustan siinä kuitenkin tarvii.

      Muussa kuvauksessa IS-versio toki on mukavampi esim. muotokuvissa tms.

      Hintaa aika lailla enemmän.

      Lisäkkeet on vähän kun pekkarisen Tupee....

    • kluhgyjjiui

      Canonilla on kolme makroa tuohon hintaan:
      EF 50 mm f 2,5
      EFs 60 mm f 2,8
      EF 100 mm f 2,8

      Mikä niistä on paras riippuu käytetystä kamerasta ja kuvauskohteista.
      EFs 60 mm f 2,8 sopii vain pienikennoiseen kameraan, muut on kinokokoiselle.

    • Makrosti

      Oikeastaan toi ensimmäinen EF 50 mm f 2,5 ei ole 1:1 makro ollenkaan.
      http://www.canon.fi/For_Home/Product_Finder/Cameras/EF_Lenses/Macro/EF_50mm_f2.5_Compact_Macro/

      Toi EF 100 f/2,8 oli mun valinta joitakin vuosia sitten, käy täyskennoseenkin ja vähän pidempi tarkennusetäisyys kun tolla 6 kymppisellä.
      http://www.canon.fi/For_Home/Product_Finder/Cameras/EF_Lenses/Macro/EF_100mm_f2.8_Macro_USM/

      Terävää kuvaahan saa kaikilla oikeilla makroilla (zoom objektiivi missä lukee kyljessä makro, ei ole oikee makro).

      • lkljmnnuhbndg

        Se on vain niin, että on turha kuvitella tulevansa toimeen vain yhdellä makrolla.
        Kuvattiin tuossa viikolla erästä erittäin harvinaista kasvia. 100 millinen makro ei toiminut. Liian suppea kuva-ala ainoasta mahdollisesta kuvauspaikasta, eikä terävyysaluekaan riittänyt. Laajakulma ei taas tarkentunut tarpeeksi lähelle, vaikka se olisi ollut muuten ihanteellinen, eikä ollut tarpeeksi ohutta loittoa. Avun toi tuo 50 millinen makro, vaikka 35 millinen (makro) olisi ollut vielä parenpi.
        Lyhyellä polttovälillä pääsee helpommin todella suuriin suurennuksiin ja on helpompi kuvata käsivaralta, jos on pakko. Pidempi taas sopii arkoihin hyönteisiin, mutta vaatii lähes poikkeuksetta tuen tai salaman.
        Paha siis valita, jos yhdellä pitää selvitä. Minulla on kolme makrosysteemiä ja suurin suurennus 5x.

        Wanhaan hyvään aikaan mikään linssi (makro) ei tarkentunut 1:2 lähemmäs ja silloin käytettiin apuna loittorengasta.
        Silloin oli myös tarkennusetäisyydet pidempiä. Mm 100 mm makrolla 1:1 tarkennettuna etäisyys 40 cm, mutta nykyisillä 100 millisillä vain 30 cm, mikä aiheuttaa sen, että pitää hiipiä neljänneksen lähemmäs.


    • 7

      Sigmalla on myös 50mm f/2.8 1:1 makro.

      • Vertaaja

        Tämä on ehkä Sigman parhain ( voittanut useita testejä) makro:

        Sigma EX 70/2,8 DG Macro 1:1 Canon AF ( n.450 €): Sitä käyttää mm Kameralehti referenssiobjektiivinään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      277
      17688
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5676
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      123
      2642
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2162
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1795
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1047
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      973
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      941
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      941
    Aihe