Lainaanpa erästä kyselytestiä, koska aihe jopa meitäkin sivuuttaa eli peräti koskee. Esko Aho, tuo sankari menneiltä vuosilta ja kaikkien eläkeläisten ikioma Kari Grandi, on nyttemmin lausunut,että Suomessa vallitsee ennennäkemättömän negatiivinen ilmapiiiri. Mitä mieltä olette te, jotka aikoja olette nähneet ja ilmapiirejä haistelleet? Olemmeko murheen suossa ja ennennäkemättömän negatiivisia kaikkialla?
Mielestäni Esko Aho on väärässä. Mutta hän on vielä nuori (tai miten sen nyt ottaa) ja sitäpaitsi pullamössösukupolvea.
Mielestäni Esko Aho on väärässä. Mutta hän on vielä nuori (tai miten sen nyt ottaa) ja sitäpaitsi pullamössösukupolvea.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei kai sentään ennennäkemättömän, ei mielestäni. Se mikä minun työ/ lähipiirissäni puhuttaa on EU ja kuralla olevien maiden tukeminen. Lisäksi vakio-ongelmat työttömyys, pätkätyöt, vanhustenhoito, nuorten selviäminen tässä muuttuvassa maailmassa jne. Aina on asioita mitkä puhuttavat. Mitään sen kummempaa alhoa ja negatiivisuutta en ole havainnut.
Jokaisen lähipiiristä tietysti aina löytyy ihmisiä, jotka käyttävät aikansa ja energiansa valittamiseen joka ei johda mihinkään. Nämä tapaukset jätän omaan arvoonsa.
Hyvä meidän täällä Suomessa on elellä.
Ahon kanssa täysin eri mieltä tuosta asiasta.
Seurataanpa päättäjien lausuntoja.
Maassahan on ennen näkemättömän optimismin aalto meneillään.
Maassamme on ennen näkemätön konsensus hallitusrintamalla.
Kuusi puoluetta rukoilee yhteisessä rintamassa, Jumalan ihmettä.
Politiikan ritamalta kuuluu vallan hyvää.
Hallituksen mielestä kriisimaiden ongelmat on hoidettavissa, kunhan pumpataan meidän rikkaitten suomalaisten varat sinne.
Meidän tulee ainoastaan leikata terveydenhoidon kustannuksia, Poliisin ja Armeijan määrärahoja.
Koulutuksen määrärahoja nipistetään muuten vaan.
Hieman kun asumisen menoja lisätään verojen kiristyksellä, halpenee asumiskustannukset. Ainakin Ministeri-naisen ajatelmien mukaan.
Meidän ei tarvitse - Ahoa lainatakseni - muuta kun lisätä työurien pituutta ja tinkiä eläkkeistämme.
Lisäksi rakennetaan muutama Ydinreaktori jauhamaan onnea maallemme.
Perus-suomalaisten mielestä EU hajoaa pian. Silloin kaikki on taas hyvin.
Usko huomiseen on vahva päättäjien taholla.
Usko huomiseen onnelaan on opposition parissa ennennäkemättömän vahva.
Joku on kuulemma löytänyt Lemmenjoelta kultahipunkin.
Ei puutu enää kun saataisiin tämä tyhmä, niskuroiva kansa uskomaan näin.
Silloin päästäisiin rallatellen helvettiin.
Minä, minä minä!
Joku kommentoi jotain joskus tuolla sanonnalla.
Mutta, olen samaa mieltä Ahon kanssa.
Nörttinä kiukuttelin montakin kertaa, arvoisien kolleegoiden kanssa, mikä on oikea tapa ohjata ohjelmaa.
Minua kiukutti se, että en ollut itse luomassa tuon ohjelman sisältöä.
Oli siis kauhea kateus päällänsä.
Aholla on varmaan sama ongelma nyt, kun minulla muinoin, kun hänellä on vain suojatyöpaikka.
Mutta toisaalta, poliitikosta varmaan on aina negatiivistä kun kansa onkin ihan eri mieltä, kuin omat suuret mietteet.
Minä naureskelen täällä, eläkepolkuni alkutaipaleella.
H.