OLIN JOSKUS KLOPPINA KATTOMAS KU PUU-AUTO HAKI METÄSTÄ KUORMAN JA YLLÄRI PYLLÄRI, KÄÄNTÖ PAIKKAA EI OLLU. NIIN SE TOVERI NOSTELI VUORON PERÄÄN KÄRRYÄ KEULASTA JA PERÄSTÄ PILKILLÄ JA SAI SEN HALUAMAANSA KOHTAAN JA SAI HÄRVELINSÄ TOISTE PÄI. ELI, KU MUISTAAKSENI TÄMÄ OLI SELLANEN "TELESKOOPPI" KÄRRY, JOTEN NOSTO PISTE TULI LÄHEMMÄS KU PERÄÄ NOSTELI, NIIN ONNISTUUKO TÄMÄ SAMA HOMMA SIIRTO PANKKO KÄRRYLLÄ VAI KARKAAKO NOSTO PISTE LIIAN KAUAS, JA NOSTURISTA LOPPUU POFOORTTI? JA ONKO TIETOA MISTÄ KANNATTAS KYSELLÄ AJO HOMMIA JOS PÖLLIÄ HALUAA AJAMAAN, ALUE OLIS ETELÄ-POHJANMAA? KUMPI NÄISTÄ LAKEUKSIEN SUURISTA, ELI KLEMETTILÄSTÄ JA JH-KULJETUKSESTA (haavisto) OIS PAREMPI PAIKKA? AUTON KANSSA USKON ETTÄ PÄRJÄÄN PAHASSAKIN PAIKASSA (7-vuotta täys perällä maatalouden ajoja), MUTTA TOI PILKIN KÄYTTÖ ON IHAN UTOPIAA, MUT JOS SEN JOKU MUUKIN ON OPPINU NIIN MIKSEN MINÄ!?
TUKKIKUSKIT, OIS KYSYMYKSIÄ?
6
2036
Vastaukset
- pölkki
Itse teen niin että kun kääntöpaikkaa ei ole niin peruuttaa kärrin johonkin puiden väliin tai vastaavaan paikkaan kulmaan katkaisee, vapautta jarrut kärristä ja nostaa nosturilla kärrin etupään sivuun pois tieltä. Sitten peruuttelet vetäjän vaikka takaisin maantielle ja sieltä taas takaisin kärrille. Nosturilla taas puljaat kärrin etupään lähelle vetäjän perää jotta saat kytkettyä kiinni joko vielä ketjulla vetämällä vähän lähemmäs tai sitten suoraan kitaan. kaikki toimenpiteet suoritan aina niin ettei mitään hajoa eli vaikka tilanne näyttäisi jokseenkin kinkkiseltä niin mittään ei ruveta väkisin vääntämään rikki!
Eli aina ensin autosta ulos arvioi paikka ja miten meinaat toimia ja sitten vasta toimi menee noin 5 minuuttia ja vaikka kääntämiseen menisi tuntikin ja selviät vaurioitta niin se on aina parempi itsellä on mukava katsoa autoa kun siitä ei ole hölmöillyt mitään rikki ja isäntä kiittelee kun ei tarvii sijoittaa 1000e per paha kääntöpaikka kaluston ehostukseen!Näinpä.
Siirtopankkoiset on sen verta pitkiä, ettei nosturilla enää yletä kärrin takapäähän. Ellei sitten jo olla melko linkussa. Eikä läheskään kaikissa kärreissä edes ole nostokahvaa, tai edes korvakkoa johon laittaa esim. riimu, takapäässä. Kaikissa kun ei ole etupäässäkään. Ja jos ei ole, niin teräspankko, mikäli saa kouralla kiinni, vielä kestää, mutta annas olla kun on alupankot, niin eipä tee mieli kouralla nostella/käännellä kun aika herkästi tulee aika rumia jälkiä.
Ja joo, läheskään kaikki nosturit eivät oikein meinaa jaksaa nostella kärriä, sopivasti kun pehmyttä, niin hyvä jos saa oikein liikuteltuakaan.
Firmoista en osaa sanoa. Klemettilällä ihan hienot vehkeet, avomallin nostureita vaan taitaa olla.
- kahvasta kiinni
eikait sitä mitään koppia tarvi
tosi miehet eili vanhankansan puumiehet vetää avonousturilla ja tietty nelivipusella.
On upm:n ajo ainaki tasasempaa mitä mettäliiton jota jh ajaa.
tosin upm kilpailutta tietyin välein ml jatkaa vain sopimuksia yhtä poikkeusta lukuunottamatta.
Oman ajokkini nosturilla kärryn etupään saa lähellä ylös,mutta yleensä tilanteessa kun käännetään tulee vain lykkäiltyä ja ohjattua nosturilla vähä kauempaa ettei pidä niin montaa kertaa koppiin ravata autoa siirtämään.
Tohon koppiin tekee sen verta mieli palata, että vähä kaks piippunen juttu onhan se toki ergonomiaa, mutta omissa ajoissa joissa matka on pääsääntöisesti kuitupuulla 100-130 km jota eniten ajetaan kuormausta tulee sen verta vähän että tyytyny "pressukoppiin" Vesisade ilkein keli on,talvella komiasti pärjää ihan tavallisilla talvivaatteilla suuripiirtein aina.
näkyvyys kopista on kyllä hyvä kun ollaa korkeella esim jos juna on penkalla korkeammalla tulee varsinki avokoneella esiin uusien jumbovaunuen lastauksessa. - työtä pelkäämätön
menes kysyy mikkelin hännikäiseltä töitä se missä lukee kylessä helsinki kotipaikkana toiminta kasvaa koko ajan tarvii kuskeja
- kännihäinen
Äläppäs nyt jari.. taitaa olla kuskit vähissä..
- PARASTA PÄÄLTÄ
Minä odotan, että tien omistaja tai tulee tekemään kunnollisen kääntöpaikan. Menen sinne vasta sitten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as873513Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna253083- 543012
- 592833
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)542687Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.582638On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle562404Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä802271- 692128
- 452122