4 vuotias kissa ja koko kevään sekä kesän karva lähtenyt mielestäni "tolkuttomasti".
On sisäkissa, syö kaupan ruokia ja on terveen oloinen, mutta onko normaalia että noin kauan karvanlähtöä? Ei aikaisimpina vuosina ollut noin.
On sisäkissa, syö kaupan ruokia ja on terveen oloinen, mutta onko normaalia että noin kauan karvanlähtöä? Ei aikaisimpina vuosina ollut noin.
Vastaukset 4
Vanhimmat
on aina lähtenyt karvoja ympäri vuoden. Uskon sen johtuvan siitä, että ne ovat sisäkissoja ja syövät hyvin pitkälle teollista ruokaa. Mun onkin tarkoitus huomenna mennä apteekkiin kysymään, oisko siellä kissalle tarkoitettua 'ruokaöljyä' - olen kuullut, että öljy on hyväksi turkille.
Mielestäni sun ei kannata huolestua asiasta, jos kissa kerran on muuten terve. Munkin höpötiitukset on täysin terveitä, mutta vain karvanlähtö vaivaa. Eiköhän aleta molemmat antamaan hieman öljyä ruoan joukossa!
Kiitos vastauksestasi.
Käynpä minäkin kyselemässä öljyä ja kokeillaan sitä. Ajattelin josko olisi ollut jokin vitamiinin tmv. puutos mutta katsotaan auttaako öljy.
astiaa siitä kissat tykkää
Löhiöljy on tuo aine, mutta EI kalanmaksaöljy.