Tere!
Onkos kellään ideaa mitä pitäis taikka voi tehä vahingoniloisille poliiseille?
Mulla jo muutama idea onkin, mutta näin aseettomana ja huonokuntoisena on vaan vähän vaikea toteuttaa.
Mutta kyllä kunnon yllätys aina paikkaansa puolustaasilloin kun ne eivät enää aavista mitään.
Onkos kellään ideaa mitä pitäis taikka voi tehä vahingoniloisille poliiseille?
Mulla jo muutama idea onkin, mutta näin aseettomana ja huonokuntoisena on vaan vähän vaikea toteuttaa.
Mutta kyllä kunnon yllätys aina paikkaansa puolustaasilloin kun ne eivät enää aavista mitään.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Aina jokaisesta amattikunnasta löytyy ihmisä jolloin oma pyykkinen toimntakyky harhautuu ammattiroolin edelle. Ei eroteta milloin ollaan töissä tai milloin vapaalla. Työ nähdään jäynän työkenttänä eli omat sisäiset toimintamallit ohjaavat työtä ei lait. Otan osaa jos olet joutunut tällaisen henkilön kohteeksi. Sitä ei huomaa edes pomokaan miten alainen toimii. Uskon, että juuri tämän on monen suuren riidan syy.
Piti lisätä vielä tuohon, että nuku rauhassa yön yli. Asiat näkyvä aina uudessa päivänvalossa erilaisilta. Jos jokin asia suututtaa tänään, siitä pääsee yön yli nukkumalla. Kokeile vaikka.
Olikoha kyseessä vahingonilo vai tyytyväisyys kun sai rikollisen kiinni eilkä työnsä tehtyä.
Olen vaan huomannut alanmiehien jutuissa että kiinnijääminen on usein poliisin vika, eli omalla typeryydellä ei ole asian kanssa mitään tekemistä.
Muistan tapauksen kouluajoilta kun koulun lähikaupasta oli varastettu iso suklaalevy paketti, kun asiasta sitten tultiin meidänkin luokkaan kyselemään, niin syylliset löytyivät heti, oli näet kavereilla suunpielet ja sormet vahvasti suklaassa. Ja minua pitivät tyhmänä kun en osallistunut moiseen.
Eiks jeparit saa olla vahingon ilosia? Antakaa esimerkki missä se ei olis kivaa? Tai no. Riippuu siitä onko tyyppi huumorin tajuton. Minä nauran vielä päättömänäkin.