Osaako kukaan kertoa minulle minkä näköinen/värinen on puoli angora? Kun en oikeen netistä löydä kuvia niin jos jollakin olisi näyttä jotain kuvia? kiitoos :))
Väri
4
232
Vastaukset
- ismotsajajaja
Ymmärtääkseni angora on ainakin pitkäkarvainen fretti, semmoinen jolla on vähän kihartavantyylinen karva. Eli puoliangora on kait puolipitkäkarvainen jonka karva on vähän kihartavaa. Myös karva on pehmeämpää ja erilaatuista kuin normaalifretillä. Mutta tämä on se mitä olen itse ymmärtänyt, totuus voi olla aivan tosi. Joku viisaampi valaiskoon :)
- puoliangora
Kiitos tuo sivisti jo mua paljon :D Kuvitellu tähän mennessä että se olisi väri mutta kiitos nyt kun sivistit minua :)
- Ismotsajajaja
Sen verran tiedän ettei se väri ole, mutta en mene vannomaan että tuo on totta mitä kirjoitin! :D Eli ei kannata uskoa sanaani, noin olen vain itse ymmärtänyt. :)
- RiinaSaksa
Näin kertoo Suomen Frettiliiton standardi:
TURKKI:
Fretin turkissa arvioitavia asioita ovat kunto, kiiltävyys, laatu ja pituus. Kesäturkin pituus on lyhyempi kuin talviturkin. Viiksien tulee olla eheät.
Fretin turkin pituus jaetaan kolmeen (3) kategoriaan: Lyhytkarvainen (lk), puolipitkäkarvainen (ppk) ja pitkäkarvainen(sis.angora) (pk ).
Lyhytkarvainen (lk): Lyhytkarvaisen fretin turkki on kaksi kerroksinen, eli siinä on pehmeä, hienojakoinen, lyhyt alusvilla sekä kiiltävä, karkeampi päällyskarva.
Puolipitkäkarvainen (ppk): Puolipitkäkarvaisen fretin turkki on kaksi kerroksinen, eli siinä on pehmeä, hienojakoinen, lyhyt alusvilla sekä kiiltävä, karkeampi päällyskarva. Lk ja ppk fretin päällyskarvan pituudessa ei ole suurta eroa. Ppk fretin ”kaulurikarvat” ovat runsaammat ja hieman pidemmät luoden ”leijonan harjas” vaikutelman. Ppk fretin karvan laatu saattaa myös olla hienojakoisempaa kuin lk fretin. Näyttelytoiminnassa lk ja ppk frettien ero on marginaalinen, eikä niiden erottelu ole yhtä tärkeää kuin kasvatustoiminnassa. Kasvatustoiminnassa ppk fretti erotellaan sekä ulkoisten ominaisuuksien että geneettisen tiedon(eli sukupuun) kanssa. Kokenut kasvattaja pystyy tunnistamaan ppk ja lk fretin parhaiten n.2-3 vko iässä, jolloin ero näkyy pennuissa selvimmin.
Pitkäkarvainen(sis.angora) (pk): Päällyskarvan tulee olla selkeästi pitempää kuin lk ja ppk freteillä. Pk uroksilla hyväksyttävä karvan pituus on yli 6 cm, mutta yli 9cm on suositeltavaa. Pk naarailla hyväksyttävä karvanpituus on yli 5cm, mutta yli 7 cm on suositeltavaa. Pitkäkarvaisella fretillä ei ole välttämätöntä olla alusvillaa. Pitkäkarvaisella fretillä on hyväksyttävää olla nenässä ylimääräisiä ihopoimuja sekä karvoitusta ja tuplaviikset, mutta poimuton nenä on toivotumpi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve442913Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi922793On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole612666Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.712611Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä952571Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1022137Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl502022Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma1411886Joskus tulee niin
Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk611755Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?191622