Narsisti vainoaa vuosien ajan

apuatarvitseva

En ole koskaan ennen kirjoittanut keskustelupalstoihin, mutta tässä elamänvaiheessa tarvitsisin jo jonkun neuvoa tai tukea.
Tässä tarinani, yritän kertoa mahdollisimman lyhyesti:

Menin suomalaisen miehen kanssa naimisiin ja muutin Suomeen yli 10 vuotta sitten lasteni kanssa. Hän lupasi minule taivaasta maahan kaikki ja minä luotin haneen, en muuten olisi tänne niin kaukaa tullut.

Kaikki sujui hyvin ja hän pyysi minulta lasta, sillä hän oli jo keski-iän ylittänyt mies eikä hänellä ollut lapsia. Muutaman kuukauden päästä tulin raskaaksi ja siinä oli helvetin alku. raskauden aikana huoritteli, manipuloi ja sai uskomaan että ilman häntä en ole tässä maassa kukaan enkä ulkomaalaisena saisi ikinä töitä tai tulisi arvostetuksi. Mitätöi munua jatkuvasti ja sai minit tuntemaan itseni nollaksi. Lapsen synnytyksen jälkeen kaikki paheni entisestaan.

Yritti uskottaa lähiystävilleen, naapureille ja sukulaisille että minulla oli jonkinlainen synnytyksenjälkeinen masennus. jälkeenpäin yritti tehdä minusta hullun, jos meille oli sanasotaa soitti poliisille ja sanoi että yritin tappaa veitsellä. Lapsen synnytyksen jälkeen, 2 muuta lastani joiden huoltajuus hänellä myös oli, lakkasivat olemasta hänelle tärkeitä ja henkinen väkivalta kohdistui myös heihin.
Haukkui heitä, uskotteli että hekaan eivät ikinä saisi hyvää ammattia tai paasisi edes lukioon koska suomen kieli oli heikko, mutta lapseni olivan vasta ala-asteella. Erosimme muutama vuotta sitten ja meille määrättiin yhteishuoltajuus. Huorittelut ja kaikki haukkumiset jatkuvat edelleen myös ala-asteikaisen lapsemme aikana.
Jatkuvasti manupuloi lasta minua vastaan ja yrittää saada lasta muistamaan pahoja asioita minusta joita ei ole ikina tapahtunut. Yrittää tehdä minun ja lapseni suhteesta huonon ja jos alkaisi kertomaan kaikkea mitä on lapselle mustamaalannut minusta ei tulisi ikinä loppua.
Asia paheni kun pääsin töihin ja pystyin huolehtimaan taloudellisesti yksin lapsistani. Suomen kieli sujuu todella hyvin, mutta mitä paremmin minulla menee sen raivokkaammin hän hyökkää vastaan. Kärajöinti on jatkunut siitä lähtien kun lähdin ja on epaonnistunut kaikilla yrityksillä, mutta asia ei ole helpottunut sillä nytkin käräjöinti ja mustamaalamiset jatkuu

En tiedä mitä tehdä sillä lapseni rakastaa isäänsä mutta on myös huomannut että isä käyttäytyy oudosti. Haluan että isä-lapsi-suhde sailyy mutta en lapseni hyvinvoinnin kustannuksella.

Voisiko joku vaan neuvoa mitä teen? Kiitän etukateen asiallisista vastauksista ja hyvää syksyn odotusta kaikille!

4

661

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mulla vieläkin kymmenisen vuotta eron jälkeen niin mahdoton tilanne ettei voi edes moi sanoa tai antaa mahdollisuutta mihinkään yhteyteen. Joitain kirjelappusia edelleenkin tulee postitse, mutta muuten pari vinkkiä jos jollain on tällainen tilanne...

      Taltioi.
      Älä kommunikoi millään muulla tavalla kuin sellaisella, jonka voit taltioida. Tarvittaessa pidä joku mukana äläkä odota "turpareissua" jos hermostuu kun muutat rajojasi.

      Käytännössä siis tekstiviestit ja vain lasten takia. Ota tarvittaessa eri numero siihen.
      Muuten käytät toista numeroa ja lasten asiat sen toisen kautta. Esim.

      Jos tulee oven taakse, käytä poliisia taltioidaksesi uhkaava tilanne. Älä siis päästä sisään, avaa ovea tms.

      Hae tarvittaessa lähestymiskieltoa (taltioi ensin, "pistä" hermostumaan & kertomaan "asiansa" (turpaan ei kannata sen takia ottaa...) ja kirjoittamaan tms jotain tyhmää - tiedät kyllä missä ne napit on).

      Kun mokaa jossain vaiheessa kuitenkin, ota yhteyttä poliisiin ja sossuun ja kerro tilanteestasi ; lasten tapaaminen voidaan hoitaa sieltä kauttakin eikä sinun tarvitse häntä nähdä.

      Näin on mahdollista ja olen tehnyt.
      Niille jotka tällaisia käytännön ohjeita tarvitsevat.

      Ei, se ei ole loppunut kokonaan vieläkään mutta rajat voi laittaa. Vaatii välillä pitkää pinnaa ja hermoja raastaa =)
      Se on sen arvoista.

    • Voimia sinulle apua tarvitseva. Ota vaarin lynetten neuvot. Hanki kaikki mahdollinen apu mikä saatavilla on, ja pidä etäisyys kaikin mahdollisin tavoin. Vahvista suhteita luotettuihin ystäviisi ja läheisiisi, puhu asioistasi; tämä on tärkeää.

    • H

      Hei!

      Jo aikaisemmin annetut neuvot ovat hyviä. Itse tosin ottaisin heti yhteyttä oman kotikaupungin lastensuojelupalveluihin ennen kuin kutsun poliisia paikalle. Jos ex-miehesi on narsisti niin varmaan hänen kykynsä huomioida toiset ihmiset on heikko, mutta toisaalta olisi tärkeää saada hänet ymmärtämään, että hänen käytöksensä voi olla erittäin vahingollista lapselle. En osaa sanoa, saisiko sosiaalityöntekijä, psykologi, perheterapeutti tms ymmärtämään hänet, että mitä lapsi tarvitsee kehittyäkseen tasapainoiseksi aikuiseksi. Mielestäni kannattaisi kuitenkin yrittää lapsen takia 3. osapuolen ohjaamaa tapaamista, jossa käytäisiin asioita läpi lapsen näkökulmasta. Muutoin itsekin yrittäisin pitää häneen etäisyyttä ja olisin yhteydessä ainoastaan silloin, kun se on lapsen kannalta välttämätöntä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      19
      4949
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      56
      3960
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      71
      3549
    4. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      94
      2868
    5. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      62
      2698
    6. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2668
    7. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      98
      2634
    8. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      146
      2432
    9. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      59
      2318
    10. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      58
      2094
    Aihe