Kilpikonnani ihana ja ärsyttävä!

I <3 kotilot

Hei!

Minulla on 10 vuotias kilpikonna. Se on maakilpikonna . Se on tosi suloinen :)
Se asuu akvaariossa. Jossa on alla sanomalehtiä. Tavarana: Pikku kivi ( sen lelu ) kaksi lättänää kiveä ( tarkoitus : Kilpikonna EI pääse sanomalehtien alle) ja kömmä ( nukkumista vartem.. tehty jäätelö rasiasta ). Kilpikonnani on uros. Sen nimi on Edi. Syötän sille salaattia, kurkkua, tomaattia, paprikaa, perunaa ( keitettyä.. 1 päivän jääkaapissa ollut) . Päivässä kourallinen yhtä ruokaa.

HYVIN HUONO PUOLI:

Kilpikonnani kolistelee itseää lasiin hyvin paljon. Se on enrginen. Käytän sitä niin paljon ulkona kun on mahdollista. Jos ulkona sataa.. menemme terassille jonne ei sada. Mutta silti se paukuttaa.. Sitä ei jaksa kukaan :I Illaksi se rauhottuu kuitenkin ... ONNEKSI! Mutta muuten jos yrittää tehdä jotain se paukuttaa.
Onni on ettei se koko ajan paukuta. Ottaa sekin välillä kauneusunet. Esim tällä hetkellä kun kirjotan tätä juttua!


Ps. Olisiko syytä kolisteluun?

4

526

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käärmemies

      Hei!

      Kilpikonnat liikkuvat mielellään hyvin suurella alueella. Akvaariossaan kilpparillasi on niin vähän tilaa, että se kaipaa sieltä ulos. Vaikka toisinaan käytte ulkona, eläin kaipaisi lisätilaa jatkuvasti.

      Olisiko sinun mahdollista rakentaa kilpikonnalle johonkn huoneen nurkkaan oma nurkkaus jossa sillä olisi ruokakuppi, piilopaikka ja lämmittelypaikka. Näitä se voisi käyttää, mutta silti se pystyisi kulkemaan vapaana vaikkapa siinä yhdessä huoneessa. Tällöin kilpikonnalla olisi enemmän liikkumatilaa, eikä sen tarvitsisi kolistella lasia vasten.

      Toinen syy Edin energisyyteen voi olla se, että syötät sille hyvin enegriapitoista ruokaa. Oikeastaan kaikki luettelemasi ruokaaineet ovat kovin enegiapitoisia tai kovin paljon vettä sisältäviä. Kilppari saa niistä liikaa energiaa. Liika eneggia purkautuu aktiivisuuden lisäksi eläimen ylikasvuksi. Kilpikonnalle olisi paljon terveellisempää syödä erilaisia vihreitä kasvien lehtiä: heinää, apilaa, endiiviä, fenkolia, heinää, juurevarsia, jäävuorisalaattia, kultapiiskua, kuivia lehtiä, leskenlehden lehtiä, limoviikunan lehtiä, maksaruohokasveja, nauriinvarsia, parsankukintoja, persiljaa, vesiheinää, pujoa, ratamoita, ruohoa ja voikukan lehtiä. Noin 20% ruoasta on rehevämpiä kasviksia ja vihanneksia, kuten vaikkapa syötäviä kukkia (voikukkaa, kehäkukkaa jne), kukkakaalia, porkkanaa, tomaattia, kurkkua ja kurpitsaa. Hedelmiä ja marjoja kannattaa tarjota vain todella harvoin herkkupalana (tai jättää ne kokonaan pois ruokavaliosta)[http://www.herpetomania.fi/marikan_herppisivut/kreikankilpikonna.html].

      Kilpikonnille on myös luonnollista kaivautua. Jos lehdet estävät edes sanomalehden alle kaivautumisen, ei kilppari voi purkaa enegriaansa edes kaivelemiseen. Itse asiassa olisi hyvä, jos kilpikonnalle olisi joku paikka jossa se voisi kaivella. Vaikka astia jossa on turvetta, tai vaikka vanhoja lakanoita, jotka eivät sotke yhtä paljon kuin turve.

      Lueksi sivustolta http://matelijat.info/maakilpikonna/hoito-ohjeet/ lisää kilpikonnien terraarioista, ravinnosta ja kaikenlaisesta. Sivuston ohjeilla voit varmasti tehdä Edin nykyistä onnellisemmaksi ja varmasti saat Edin myös elämään pidempään.

    • I <3 kotilot

      Okei. Kiitos tiedosta. Olen aina ihmetellyt miksi sen sanomalehdet ovat hyrskyn myrskyhn :) Kokeilen vinkkejä heti!

    • Mä en tajuu

      Jos ulkona sataa, niin pidät kilpikonnas sateensuojas terassilla. Kilpikonnat on vesieläimiä.

      Tekeekö sun joskus mieli hakata päätäs seinään? Jos se sun kilpparis tekee sitä juuri siitä samasta syystä?

    • Käärmemies

      Kilpikonnia on monenlaisia: merikilpikonnat elävät koko ikänsä meressä. Suokilpikonnat elävät lammissa tai soilla, toisinana vedessä, toisinaan maalla. Maakilpikonnat elävät koko ikänsä maalla. Todennäköisesti kysyjän kilppari on maakilpikonna, joka lajina on kotoisin joltain puoliaavikolta, jossa vettä nähdään vain harvoin. Eli se ei todellakaan ole vesieläin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      18
      4084
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      51
      3864
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      60
      3373
    4. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      94
      2848
    5. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      62
      2688
    6. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2648
    7. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      97
      2620
    8. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      114
      2337
    9. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      57
      2077
    10. Joskus tulee niin

      Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk
      Ikävä
      66
      1981
    Aihe