Kerron asian nyt tässä tarkoin ja toivon vastauksia asiasta paremmin tietäviltä. Eli olen töissä erään paikkakunnan R-kioskilla, jonka esimiehen kanssa olen joutunut saman asian kanssa useaan otteeseen ongelmiin.
Hän haluaa tietää useimmiten, kuka on kioskilla minkäkin asian tehnyt, mikä on ok. Eli laitamme kuittauksen esimerkiksi tarkistettuamme kuormakirjan, lehtilähetteen jne.
1. kerralla olin unohtanut kuitata tarkistamana lehtilähetteen ja paria päivää myöhemmin löysin etunimeni kirjoitettuna listaan, jonkun muun toimesta. Kirjoitettuna oli pelkkä etunimi, mutta se oli kirjoitettu kaunokirjaimin, samaan tyyliin kuin omani. Huomautin asiasta ja sain sekavaa selittelyä vastauksena. En saanut vastausta kysymykseen miksei nimeä ole kirjoitettu selkeästi ei-nimikirjoituksen tyyliin tai esim. merkittyn "X:n tekemä, unohtunut kuitata"
2. tapaus on tältä viikolta, kun esimies oli keksinyt, että myös lehtipalautukseen liimattavat tulee kuitata, muttei kertonut asiasta minulle. Löysin tällä viikolla viimeviikkoiselta vuorolta palauttamani lehtipinot, tarroissa nimeni kuittaukseni tyyliin, vaikken ollut itse niitä kirjoittanut. Tällä kertaa raivostuin ja kysyin onko kirjoitus olevinaan väärennetty nimikirjoitus, kerroin etten hyväksy tätä ja jatkossa halua, että minuun otetaan yhteyttä ja pyydetään tulemaan kioskille kuittaamaan mitä kuitattava on. Jälleen tuloksena sekavaa sössötystä selityksenä ja esimiehen poistuminen paikalta.
Onko kellään vastaavia kokemuksia? Miten tilanteessa pitäisi toimia? Täyttyykö jonkun rikoksen ehdot?
Toivottavasti saan vastauksia, sillä olen hyvin huolissani, missä muualla nimeni mahdollisesti esiintyy. Kuittaako esimies kassaeroisia tilipusseja tai muita vakavampia papereita nimelläni.
Laki apua kaivataan!
2
77
Vastaukset
- toiv. apua
hyvä, että sait suusi auki ja kerroit suoraan että tulet itse paikalle ja kuittaat mitä kuitattavaa nimelläsi onkaan.
Tekemäsi lehtipalautukset kuittaat itse. Mikäli sinun nimeäsi tämän jälkeen esiintyy virallisissa papereissa jonkun mun toimesta kirjoitettuna, niin sehän ei käy. Uskoisin että esimies kerrasta ymmärsi asian, hän ei ehkä ollut tullut ajatelleeksi että lehtipalautuksen kuittaaminen nimelläsi olisi vakava asia.
Työsuojeluvalvontaa hoitaa suomessa työsuojelupiirit.
Kannattaa etsiä oman alueesi työsuojelupiiri ja kääntyä sen puoleen epäselvissä asioissa.
osoite www.tyosuojelu.fi - kuitti
Kiitos! Tämä auttoi paljon... :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama255059Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä644061Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve753625Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732698Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1472483Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta602358Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl772167Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?272127- 1351664
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko371525