Linux ei enää uhka Windowsille

Wind-Tiedottaja.

6

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keu2345qwerasdf

      Paha isku Exergylle. Varmaan novellia pukkaa...

      • Microsoft siis laskee nykyään enää työpöytäkoneet vai? Lol, kun muu ei auta niin vaihdetaan matemaattisia muuttujia ja kas, lopputuloshan näyttää ihan kivalta ;D


      • exergy kirjoitti:

        Microsoft siis laskee nykyään enää työpöytäkoneet vai? Lol, kun muu ei auta niin vaihdetaan matemaattisia muuttujia ja kas, lopputuloshan näyttää ihan kivalta ;D

        Miten serverit ja puhelimet yms. joissa on mac tai linux windowsin sijaan, milloin ne lasketaan kilpailijoiksi? Lopputuloshan näyttää ihan erilaiselta.


      • exergy kirjoitti:

        Miten serverit ja puhelimet yms. joissa on mac tai linux windowsin sijaan, milloin ne lasketaan kilpailijoiksi? Lopputuloshan näyttää ihan erilaiselta.

        Eikä pukkaa novellia vaan jälkihikeä, tulin just saunasta teidän riemuksenne ja istun munasillani työhuoneessa vilvoittelemassa. Pakko mennä takasin suihkuun ja lakkaamaan se vessanovi niin sitten palaan ehkä taas juu.


    • Ei ilmaista lounasta

      Kilpailija Applekin on noussut maailman arvokkaimmaksi yhtiöksi mutta ei se vielä uhkaa? Masalin on joko idiootti tai saa lounasta Mikkiksen taholta.

    • American dynamo

      Kyllä joiltakin osin myönnän, että tuollainen uutinen on erittäin harmillinen ja pitää tietyssä mielessä paikkansa, vaikkei kokonaan.

      Yhdysvalloissa, EU:ssa ja idässä suuret kartellit hallitsevat. Virkakoneisto, joka niitä valvoo, harrastaa lähinnä kartellien reviirikiistojen selvittelyä, silloinkin tyyliin 'vedetäänpä kotiin päin'.

      Jos ihmisoikeudet olisivat merkityksellisiä, annettaisiin hotspoteille kaistaa ja myös nettiyhteys. Se ei tappaisi operaattoreita, mutta vähentäisi niiden merkitystä tehden niistä pitkälti turhia.

      Samassa utopiassa estettäisiin myös pakko-Windows. Edelleen, Ubuntun tai jonkin muun suurimmista työpöytä-Linuxeista olisi tultava tutuksi luurien avulla.

      Lienee odotettavissa, että mobiili ja työpöytä integroituvat. Se voi tapahtua vaikkapa siten, että mobiili toimii kuin live-cd, joka työpöydälle kytkettynä hyödyntää paremmin ison näytön ominaisuuksia ja siihen saatavia toiminnallisuuksia. Silloin on tärkeää, että tuote on joustava, kehittyvä ja että siihen saa ajantasaisia päivityksiä, myös järjestelmäpäivityksiä. En tiedä onko edes Android sellainen. Epäilen.

      Ei tässä sen tarvittaessa työpöydäksi laajenevan mobilen suhteen Ubuntun varassa olla, eikä kyllä tosiaankaan satunnaisten nörttienkään. Mielenkiintoisia virityksiä varmaan kyllä nähdään, mutta jälleen täytyy jonkun firman ottaa ja tempaista mobiledeskis tuotteeksi. Tuskinpa noita vielä ihan parin seuraavan vuoden aikana kotonakaan tulostellaan.

      Linux ei ole purkkaviritys, vaan hieno pohja upeille ja monipuolisille käyttöjärjestelmille, mutta teknisesti onneton Microsoft pysyy kasassa maailman mädällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      98
      7791
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      136
      6523
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      179
      4655
    4. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      240
      3192
    5. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      96
      2703
    6. Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut

      Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh
      Maailman menoa
      62
      2124
    7. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      147
      1808
    8. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      8
      1762
    9. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      23
      1665
    10. Yhteydenotto

      Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?
      Ikävä
      197
      1604
    Aihe