Hei vaan! Olen miettinyt sellaista, että voisikohan gradun tehdä siten, että samassa gradussa tekisi sekä kysely- että haastattelututkimuksen?
Haluaisin lähettää kyselyn laajalle maantieteelliselle alueelle, mutta toisaalta haluaisin myös syventää tietoja tekemällä haastatteluja. Aihe olisi molemmissa sama, erään aineen opettajien kokemukset asiasta X.
Onkohan tällainen kahden menetelmän käyttö samassa gradussa ihan poissuljettu asia? Onko kenelläkään kokemuksia tai näkemyksiä? Tai oletteko törmänneet joskus esim. graduja netissä sellaillessanne moiseen?
Kysely- ja haastattelumenetelmä
2
184
Vastaukset
- Graduilija
Hei! Tietysti on mahdollista käyttää kumpaakin menetelmää gradussa. Tietysti pitää muistaa, että se on yleensä kallimpaa ja huimasti työläämpää. Toisen ohjaajani mukaan myös tällainen menetelmätriangulaatio on muotia tällä hetkellä ja hyvin tehtynä se varmasti parantaa arvosanaa...
En nyt muista olenko sellaisiin graduihin törmännyt, mutta ainakin väitöskirjoja yms. tutkimuksia kahdella menetelmällä löytyy. - kohta valmistuva
Kyllähän tuota "mixed methods" tapaa voi käyttää. Mutta molempien menetelmien pitää tuoda jotain oleellista tutkimukseen. Kunnolliset perustelut siitä, miksi on tarpeen molempien näkökulmien tuominen mukaan :) Vaivalloistahan tuo on, mutta ansiokkaampaa ja monipuolisempaa. Ehkä voisi myös harkita semmoista, että laittaa kyselyyn avoimen ja laajemman kysymyksen, johon voisi omin sanoin vastata?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?403011Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n352238Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari482149Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa802019Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh541737Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr571469Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä161462Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http451279Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1201198Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian160925