Kahden helsinkiläisen lahkolaisen oma käsitys tulla Jeesuksen Kristuksen seuraajaksi.
Lyhyesti he sanovat sen olevan :totenapitäen evankeliumin antaa kastaa itsensä.
Ei totenapitäminen vanhurskauta eikä anna muuta uskoa kuin mieltymyksen uuteen oppiin ja olla jonkin uuden opin sanansaattaja.
Katolisetkin ja monet kerettiläiset pitävän evankeliumia totena ja sanovat seuraavansa Jeesusta mutta omaamatta Jumalan vanhurskautta he järkensä johdatuksella pitävät omia näkemyksiään oikeina ryhtyen sitten kalastamaan korvasyyhyisiä ihmisiä looshiinsa.
Helsingin kaksi kahjoa?
52
129
Vastaukset
Lue tarkemmin.
>>Normaali Jeesukseen Kristukseen uskovaksi tuleminen, pääpiirteet: totenapitäen evankeliumin antaa kastaa itsensä.>> (www.opetuksia.net)
Huomasit kai sanan "pääpiirteet" ? Se tarkoittaa, että on muitakin "piirteitä", mutta "pääpiirteet" ovat näkyvimmät.
Oletko sinä siis niitä, jotka kastavat kaikki - "ei väliä sillä pitääkö ihminen kastettaessa evankeliumin totena vai valheena, sillä ei ole merkitystä, kastetaan kaikki!"
Väitätkö siis, että sellainen, joka pitää evankeliumin valheena tai "ehkä on totta, ehkä ei ole totta" -sanomana saa kastamisensa hetkessä syntinsä anteeksi Jumalan sanan lupauksen mukaan?
Miksi haluat nousta tuota evankeliumin totena pitämistä vastaan? Pitää sitä huonona asiana? Sitä se ei ole, sillä näin on:
Jos et ole koskaan alkanut pitämään evankeliumia totena, et ole koskaan tullut uskoon Jeesukseen Kristukseen vaikka niin olettaisit/luulottelisit itsellesi!- hauska oppi
Jännää tuo JEV:n "totenapitämisoppi"!!!
Raamattuhan ei tunne sellaista, vaan Ap 26:18
"Saisivat USKOMALLA MINUUN SYNNIT ANTEEKSI.."
Pitäisiköhän Raamattua muuttaa hiukan:
Joka totenapitää evankeliumin ja kastetaan, pelastuu..????
Miten sellainen, joka uskoo evankeliumin, voi pitää sitä valheena???
EN ymmärrä!!!!!! On se mestari sananselittäjä tämä JEV!!! hauska oppi kirjoitti:
Jännää tuo JEV:n "totenapitämisoppi"!!!
Raamattuhan ei tunne sellaista, vaan Ap 26:18
"Saisivat USKOMALLA MINUUN SYNNIT ANTEEKSI.."
Pitäisiköhän Raamattua muuttaa hiukan:
Joka totenapitää evankeliumin ja kastetaan, pelastuu..????
Miten sellainen, joka uskoo evankeliumin, voi pitää sitä valheena???
EN ymmärrä!!!!!! On se mestari sananselittäjä tämä JEV!!!>>Miten sellainen, joka uskoo evankeliumin, voi pitää sitä valheena?>>
Taas mitä sekoiluasi tuo on!? Missä olen esittänyt tuollaista?
>>uskomalla minuun synnit anteeksi>>
Juuri noin! Tuohon opetukseen olen aina sanonut ja sanon edelleenkin: "AAMEN!"
Siis syntejä ei saa anteeksi niinkuin valitettavan monet helluntailaiset - ja ilmeisen selvästi myös sinä! - opettavat eli näin:
"Saisivat rukoilemisellaan synnit anteeksi ... ".
Sinun tulisi lopultakin hyväksyä, että vain uskomalla Jeesukseen Kristukseen saa synnit anteeksi!
Eikä pelastuminen tapahdu niin kuin valitettavan monet helluntailaiset - ja ilmeisen selvästi myös sinä! - opettavat eli tämän mukaisesti:
" ... saarnatkaa evankeliumia ... Joka rukoilee syntinsä anteeksi (esimerkiksi suorittamalla "uskoontulorukouksen" helluntailaisten kokouksessa), se pelastuu ... ",
vaan näin Herran opetuksen mukaan:
" ... saarnatkaa evankeliumia ... Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen." (ks. (Mark. 16:15,16))
Huomaa muuten noista Herran Jeesuksen sanoista (Mark. 16:15,16), että on tärkeää pitää evankeliumi totena! Se pitääkö evankeliumin totena vai ei, ei ole yhdentekevää!- Yökastelija,,
Pääpiirteesi näyttävät merkitsevän sinun omia näkemyksiäsi eikä uskosta puhuttaessa saa erottaa sitä mikä on siihen kuuluvaa.
Kastetuksi tulee sekin joka ei kunnolla usko kuten se joka uskoo tai haluaa tulla uskovaiseksi kasteessa ja sen kautta.
Kaste pelkkänä tekona ei anna syntejä anteeksi.
Mitä kirjoitin Ev. totena pitämisestä sen minä kirjoitin, mutta monet kuten sinä olet sitä vastaan omilla näkemyksilläsi.
Minä uskon Evankeliumiin enkä kuten sinä, pidät sitä totena kuten paavilaiset ja lahkolaiset.
Yökastelija, varmaan harvat alle päiväkoti-ikäiset lukevat tarkoittamaasi sivustoa www.opetuksia.net ? Ne, jotka lukevat, ovat vanhempia - ja osaavat lukea suomenkielistä tekstiä (tai enganninkielistä tekstiä)!
Sellaiset ihmiset eivät voi olla uskossa Jeesukseen Kristukseen olevia ihmisiä jos he eivät pidä totena evankeliumia eivätkä ole koskaan pitäneet sitä totena. Eli kyllä tuo evankeliumin totenapitäminen on hyvin oleellinen asia heille. Siitä ei pääse yli eikä ympäri.
Pelkkä - vain ja ainoastaan - evankeliumin uskominen ei riitä. Syntiä tehneen ihmisen tulee omata henkilökohtaisesti syntien anteeksiantamus, joka on kaikille ihmisille kerran Golgatalla ansaittu. Silloin tuo ihminen on vanhurskas ihminen, uskossa Jeesukseen Kristukseen oleva ihminen.- Yökastelija,,
Pelkkä - vain ja ainoastaan - evankeliumin uskominen ei riitä. Syntiä tehneen ihmisen tulee omata henkilökohtaisesti syntien anteeksiantamus, joka on kaikille ihmisille kerran Golgatalla ansaittu. Silloin tuo ihminen on vanhurskas ihminen, uskossa Jeesukseen Kristukseen oleva ihminen
Pelkkä-vain...eikö Evankeliumiin uskominen riitä Jumalalle joka vanhurskauttaa sen joka uskoo Kristukseen?Tarkoitat varmaankin että pitää "ottaa" evankeliumi vastaan henk. koht.
Näinhän tekevät itseuskoiset tyhmät perkeleen pettämät lahkolaiset pitäen Kristuksen ansiota heille itselleen kuuluvana kunhan uskoansa tunnustavat.
Potaskaa lahkolaisuutta on käsityksesi Jumalan armosta. Jeesus ei julistanut harhaoppisten tavoin näin:
" ... Jumalan valtakunta on tullut lähelle; uskokaa evankeliumi",
vaan Jeesus julisti:
" ... Jumalan valtakunta on tullut lähelle; tehkää parannus ja uskokaa evankeliumi" (ks. (Mark. 1:15)).
Siis pelkka - vain ja ainoastaan - evankeliumin uskominen ei riitä.
Pahasti riivaajien vaikutuksessa olevat "uskovat" väittävät itsepintaisesti, että Raamatussa on kirjoitettuna ja ajalle alkaen helluntaista (Apt. 2) lähtien voimassaolevaksi tarkoitettuna Jumalalta lupaus, jonka sisältö on tätä muotoa:
(1) " ... ja alkakaa vain uskomaan evankeliumi, niin saatte syntinne anteeksi ennen mahdollista ja tulevaa kastamistanne Jeesuksen Kristuksen nimeen ... ".
Tuo (1) on vain saastainen muka "lupaus Jumalalta". Älkää eksykö uskomaan sitä! Mutta tämä seuraava ihana lupaus todellakin ja varmasti on! :
"Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan." (Apt. 2:38, 1938-käännös)
"Luopukaa pahoista teoistanne ja antakoon kukin teistä kastaa itsensä Jeesuksen Kristuksen nimeen, niin Jumala antaa syntinne anteeksi ja lahjoittaa teille Pyhän Hengen." (Apt. 2:38, UT nykysuomeksi)
Halleluja! Näin sinäkin voit todella tulla uskoon!
http://www.opetuksia.net/index.php/uskoontulo/voit-tulla-uskoon- yökastelija,,
JEZ 238 kirjoitti.. Jumalan valtakunta on tullut lähelle; tehkää parannus ja uskokaa evankeliumi" (ks. (Mark. 1:15)).
Siis pelkka - vain ja ainoastaan - evankeliumin uskominen ei riitä.
JEV:n oppiin kuuluu että Evankeliumi ei pelasta ellei mukana seuraa parannus.
Paavin vanhurskauttamiseen eli usko katolisen opin mukaan on heidän mielestään vasta sitten oikea kun rakkaus liittyy tai yhdistyy siihen.
JEV:llä on aivan sama ajatus kuin paavilaisilla.
JEV ei osaa erottaa lain käskyä lupauksesta eikä tiedä mitään Jumalan teoista eikä muustakaan opista jotka ovat Jumalan. yökastelija,, kirjoitti:
JEZ 238 kirjoitti.. Jumalan valtakunta on tullut lähelle; tehkää parannus ja uskokaa evankeliumi" (ks. (Mark. 1:15)).
Siis pelkka - vain ja ainoastaan - evankeliumin uskominen ei riitä.
JEV:n oppiin kuuluu että Evankeliumi ei pelasta ellei mukana seuraa parannus.
Paavin vanhurskauttamiseen eli usko katolisen opin mukaan on heidän mielestään vasta sitten oikea kun rakkaus liittyy tai yhdistyy siihen.
JEV:llä on aivan sama ajatus kuin paavilaisilla.
JEV ei osaa erottaa lain käskyä lupauksesta eikä tiedä mitään Jumalan teoista eikä muustakaan opista jotka ovat Jumalan.Yökastelija, älä esitä perusteettomia syytöksiä! Niinkuin vääriä syytöksiä "paavilaisuudesta".
"Uskomme 'yksin uskosta Jeesukseen Kristukseen vanhurskas'-opetuksen." (http://www.opetuksia.net/ruubikcms/useruploads/files/uskoontulemisesta.pdf)
Jos sydämessä usko, todella uskoo Jeesukseen Kristukseen, silloin vanhurskas.
... sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ... (Room. 10:10)
... uskomalla minuun synnit anteeksi ... (Apt. 26:18)
Ei siis
" ... sydämen uskolla ja rakkaudella tullaan vanhurskaaksi ... "
tai
" ... rakkaudella tullaan vanhurskaaksi ... ".
Ennen sitä hetkeä kun syntiä tehneellä ihmisellä on usko ihan sydämessä (todella uskoo Jeesukseen Kristukseen), hän on ei-vanhurskas.
Siitä hetkestä lähtien kun syntiä tehneellä ihmisellä on usko ihan sydämessä (todella uskoo Jeesukseen Kristukseen), hän on vanhurskas.
Onko parannus/mielenmuutos sitten tarpeeton niinkuin monet näyttävän ajattelevan tai ainakin innokkaasti odottavan, että niin Raamattu opettaisi?
Jos parannus/mielenmuutos ei ole tapahtunut, silloin syntiä tehnyt ihminen ei ole tullut uskoon Jeesukseen Kristukseen, ei ole pelastettu.
Ilman parannusta/mielenmuutosta syntiä tehneellä ihmisellä ei ole asiaa taivaaseen, siis pelastumiseen lopullisessa mielessä.
Parannus/mielenmuutos alkaa ennen uskoontulemisen hetkeä.
On harhaa opettaa: Ensin usko ihan sydämeen, vasta sen jälkeen kun usko on saatu ihan sydämeen parannus/mielenmuutos voi alkaa.
On harhaa opettaa: Ensin parannus/mielenmuutos tapahtuneeksi, vasta sen jälkeen uskovaksi tulemisen hetki.yökastelija,, kirjoitti:
JEZ 238 kirjoitti.. Jumalan valtakunta on tullut lähelle; tehkää parannus ja uskokaa evankeliumi" (ks. (Mark. 1:15)).
Siis pelkka - vain ja ainoastaan - evankeliumin uskominen ei riitä.
JEV:n oppiin kuuluu että Evankeliumi ei pelasta ellei mukana seuraa parannus.
Paavin vanhurskauttamiseen eli usko katolisen opin mukaan on heidän mielestään vasta sitten oikea kun rakkaus liittyy tai yhdistyy siihen.
JEV:llä on aivan sama ajatus kuin paavilaisilla.
JEV ei osaa erottaa lain käskyä lupauksesta eikä tiedä mitään Jumalan teoista eikä muustakaan opista jotka ovat Jumalan.Yökastelija, lue myös seuraava kirjoitus:
"Joka sen uskoo" (http://keskustelu.suomi24.fi/node/10084161)
Jeesus ei tosiaan julistanut parannuksen/mielenmuutoksen tarpeettomuutta, pelkkää
"vain alkakaa uskomaan evankeliumi (ymmärrättehän, se riittää)",
vaan
" ... Jumalan valtakunta on tullut lähelle; TEHKÄÄ PARANNUS ja uskokaa evankeliumi"
Tulee uskoa Jeesukseen Kristukseen! Olla usko ihan sydämessä!
Joidenkin harhautuneiden käyttämässä (heidän mielessään!) pahasti väärennetyssä Raamatussa lukee näin (vrt. (Apt. 26:18)):
" ... avaamaan heidän silmänsä, että he pelkällä - vain ja ainoastaan - evankeliumin uskomalla saisivat synnit anteeksi ja perintöosan pyhitettyjen joukossa."
Tulee "kääntyä pimeydestä valkeuteen ja saatanan vallasta Jumalan tykö".
" ... uskomalla minuun (Jeesukseen!) synnit anteeksi ... ".
Tulee uskoa Jeesukseen Kristukseen!- Yökastelija,,
JEV238 kirjoitti:
Yökastelija, lue myös seuraava kirjoitus:
"Joka sen uskoo" (http://keskustelu.suomi24.fi/node/10084161)
Jeesus ei tosiaan julistanut parannuksen/mielenmuutoksen tarpeettomuutta, pelkkää
"vain alkakaa uskomaan evankeliumi (ymmärrättehän, se riittää)",
vaan
" ... Jumalan valtakunta on tullut lähelle; TEHKÄÄ PARANNUS ja uskokaa evankeliumi"
Tulee uskoa Jeesukseen Kristukseen! Olla usko ihan sydämessä!
Joidenkin harhautuneiden käyttämässä (heidän mielessään!) pahasti väärennetyssä Raamatussa lukee näin (vrt. (Apt. 26:18)):
" ... avaamaan heidän silmänsä, että he pelkällä - vain ja ainoastaan - evankeliumin uskomalla saisivat synnit anteeksi ja perintöosan pyhitettyjen joukossa."
Tulee "kääntyä pimeydestä valkeuteen ja saatanan vallasta Jumalan tykö".
" ... uskomalla minuun (Jeesukseen!) synnit anteeksi ... ".
Tulee uskoa Jeesukseen Kristukseen!"vain alkakaa uskomaan evankeliumi
tämän sanojassa täytyy asua itse perkele joka puhuu lihallisen ihmisen suulla.
Kuinka ihminen voi alkaa uskomaan? Yökastelija,, kirjoitti:
"vain alkakaa uskomaan evankeliumi
tämän sanojassa täytyy asua itse perkele joka puhuu lihallisen ihmisen suulla.
Kuinka ihminen voi alkaa uskomaan?Olemme siis yhtä mieltä siitä, että seuraavan kaltainen julistus (ikäänkuin Herra Jeesus olisi seuraavan kaltaista julistanut) on harhajulistusta (vrt. (Mark. 1:15)):
(1) " ... Jumalan valtakunta on tullut lähelle; vain uskokaa evankeliumi (ymmärrättehän, se riittää)".
Valitettavan paljon on tuon sisältöistä opetusta (1) nykyään! Ikäänkuin parannus/mielenmuutos olisi tarpeetonta, pelkkä - vain ja ainoastaan - evankeliumin uskominen riittäisi. Ei tarvittaisi uskoa Jeesukseen Kristukseen! Ei väliä onko usko ihan sydämessä!
Jotkut harhautuneet väittävät itsepintaisesti, että Raamatussa on kirjoitettuna ja ajalle alkaen helluntaista (Apt. 2) lähtien voimassaolevaksi tarkoitettuna Jumalalta lupaus, jonka sisältö on tätä muotoa:
(2) " ... ja vain uskokaa evankeliumi, niin saatte syntinne anteeksi ennen mahdollista ja tulevaa kastamistanne Jeesuksen Kristuksen nimeen ... ".
Tuo (2) on vain saastainen muka "lupaus Jumalalta". Älkää eksykö uskomaan sitä! Älkää!
Vaan uskokaa tämä ihana lupaus Jumalalta:
"Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan." (Apt. 2:38)Yökastelija,, kirjoitti:
"vain alkakaa uskomaan evankeliumi
tämän sanojassa täytyy asua itse perkele joka puhuu lihallisen ihmisen suulla.
Kuinka ihminen voi alkaa uskomaan?Minä olen uskossa Jeesukseen Kristukseen. Siihen tietynkin sisältyy myös se, että uskon evankeliumin. Evankeliumi on totta! On ollut elämässäni hetki, jota ennen en ole uskonut evankeliumia ja josta hetkestä lähtien olen uskonut evankeliumin. Aloin siis siinä hetkessä uskomaan evankeliumin (tai voihan sen sanoa niinkin, että evankeliumin uskominen minussa alkoi, mikä toisaalta kuulostaa kylläkin huonolta suomen kieleltä). En osaa sanoa edes päivänkään tarkkuudella milloin tuo hetki oli.
http://www.opetuksia.net/index.php/uskoontulemista/evankeliumin-uskominen-ja-syntien-anteeksisaaminen- Yökastelija,,
JEV238 kirjoitti:
Minä olen uskossa Jeesukseen Kristukseen. Siihen tietynkin sisältyy myös se, että uskon evankeliumin. Evankeliumi on totta! On ollut elämässäni hetki, jota ennen en ole uskonut evankeliumia ja josta hetkestä lähtien olen uskonut evankeliumin. Aloin siis siinä hetkessä uskomaan evankeliumin (tai voihan sen sanoa niinkin, että evankeliumin uskominen minussa alkoi, mikä toisaalta kuulostaa kylläkin huonolta suomen kieleltä). En osaa sanoa edes päivänkään tarkkuudella milloin tuo hetki oli.
http://www.opetuksia.net/index.php/uskoontulemista/evankeliumin-uskominen-ja-syntien-anteeksisaaminenNiin monelta on kustannukset laskematta kun korvasyyhyssä ollaan etsitty mieleisiä saarnaajia joita riittää.
Ahtaalla portilla käydään vain huutelemassa niille sisälle pyrkiville jotka tietävät että Jumalan valtakuntaan ei mennä syntien kanssa ja itsensä kieltämisen sekä ristin kantaminen on aivan välttämätöntä jos kerran mielii taivaaseen päästä.
Aloin siis...merkitsee että olet itse aloittanut ilman että Jumalan teko olisi saanut aikaan sinussa tahtomisen ja tekemisen.
Ihmisen aikaansaannokset eivät Herralle kelpaa joten suosittelen jokaiselle parempaa Jumalan sanan tuntemista.
Uskoon tuleminen on prosessi (Jumalan työ) se on kova taistelu kahden voimakkaan kanssa jossa ihminen on vain se jota Herra vetää puoleensa sulasta hyvyydestään. - Yökastelija,,
JEV238 kirjoitti:
Yökastelija, älä esitä perusteettomia syytöksiä! Niinkuin vääriä syytöksiä "paavilaisuudesta".
"Uskomme 'yksin uskosta Jeesukseen Kristukseen vanhurskas'-opetuksen." (http://www.opetuksia.net/ruubikcms/useruploads/files/uskoontulemisesta.pdf)
Jos sydämessä usko, todella uskoo Jeesukseen Kristukseen, silloin vanhurskas.
... sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ... (Room. 10:10)
... uskomalla minuun synnit anteeksi ... (Apt. 26:18)
Ei siis
" ... sydämen uskolla ja rakkaudella tullaan vanhurskaaksi ... "
tai
" ... rakkaudella tullaan vanhurskaaksi ... ".
Ennen sitä hetkeä kun syntiä tehneellä ihmisellä on usko ihan sydämessä (todella uskoo Jeesukseen Kristukseen), hän on ei-vanhurskas.
Siitä hetkestä lähtien kun syntiä tehneellä ihmisellä on usko ihan sydämessä (todella uskoo Jeesukseen Kristukseen), hän on vanhurskas.
Onko parannus/mielenmuutos sitten tarpeeton niinkuin monet näyttävän ajattelevan tai ainakin innokkaasti odottavan, että niin Raamattu opettaisi?
Jos parannus/mielenmuutos ei ole tapahtunut, silloin syntiä tehnyt ihminen ei ole tullut uskoon Jeesukseen Kristukseen, ei ole pelastettu.
Ilman parannusta/mielenmuutosta syntiä tehneellä ihmisellä ei ole asiaa taivaaseen, siis pelastumiseen lopullisessa mielessä.
Parannus/mielenmuutos alkaa ennen uskoontulemisen hetkeä.
On harhaa opettaa: Ensin usko ihan sydämeen, vasta sen jälkeen kun usko on saatu ihan sydämeen parannus/mielenmuutos voi alkaa.
On harhaa opettaa: Ensin parannus/mielenmuutos tapahtuneeksi, vasta sen jälkeen uskovaksi tulemisen hetki.et näytä tietävän miten paavit selittävät vanhurskauttamisoppia.
Parannus ei ole kertatapaus vaan se on jatkumo niin kauan kuin uskova ihminen elää.
Ihminen on vanhurskas silloin kun Jumala on hänet vanhurskauttanut uskon kautta Jeesukseen.
Hän on siis vanhurskautettu. - luterilal.
JEV238 kirjoitti:
Olemme siis yhtä mieltä siitä, että seuraavan kaltainen julistus (ikäänkuin Herra Jeesus olisi seuraavan kaltaista julistanut) on harhajulistusta (vrt. (Mark. 1:15)):
(1) " ... Jumalan valtakunta on tullut lähelle; vain uskokaa evankeliumi (ymmärrättehän, se riittää)".
Valitettavan paljon on tuon sisältöistä opetusta (1) nykyään! Ikäänkuin parannus/mielenmuutos olisi tarpeetonta, pelkkä - vain ja ainoastaan - evankeliumin uskominen riittäisi. Ei tarvittaisi uskoa Jeesukseen Kristukseen! Ei väliä onko usko ihan sydämessä!
Jotkut harhautuneet väittävät itsepintaisesti, että Raamatussa on kirjoitettuna ja ajalle alkaen helluntaista (Apt. 2) lähtien voimassaolevaksi tarkoitettuna Jumalalta lupaus, jonka sisältö on tätä muotoa:
(2) " ... ja vain uskokaa evankeliumi, niin saatte syntinne anteeksi ennen mahdollista ja tulevaa kastamistanne Jeesuksen Kristuksen nimeen ... ".
Tuo (2) on vain saastainen muka "lupaus Jumalalta". Älkää eksykö uskomaan sitä! Älkää!
Vaan uskokaa tämä ihana lupaus Jumalalta:
"Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan." (Apt. 2:38)Hei, miksi pitää kastaa Jeesuksen nimeen, sanotte ehkä, kun Raamatussa on niin, mutta, mitäs se Jeesus sanoi, Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen?
Yökastelija,, kirjoitti:
et näytä tietävän miten paavit selittävät vanhurskauttamisoppia.
Parannus ei ole kertatapaus vaan se on jatkumo niin kauan kuin uskova ihminen elää.
Ihminen on vanhurskas silloin kun Jumala on hänet vanhurskauttanut uskon kautta Jeesukseen.
Hän on siis vanhurskautettu.Yökastelija: >>et näytä tietävän miten paavit selittävät vanhurskauttamisoppia.>>
Voithan lyhyesti tuoda esiin miten mielestäsi paavit selittävät vanhurskauttamisoppia ja sitten voidaan yhdessä arvioida sitä käsitystä.luterilal. kirjoitti:
Hei, miksi pitää kastaa Jeesuksen nimeen, sanotte ehkä, kun Raamatussa on niin, mutta, mitäs se Jeesus sanoi, Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen?
Kastamisen hetken sanojen puolesta Suomen Vapaakirkko ja helluntailaiset hyväksyvät jos kastamisen hetkessä on sanottu esimerkiksi sanat "kastan sinut Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen", ei muuta (ei esimerkiksi sanaa "Jeesus" kastamisen hetkessä). Samaa mieltä. Monet ovat evankeliumin uskoen kastettu Suomen Vapaakirkossa ja siinä kastamisen hetkessä on sanottu "kastan sinut Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen", ei sanaa "Jeesus" kastamisen hetkessä. Nuo kastamiset ovat Raamatun mukaan täysin päteviä kastamisia.
- eepu*
luterilal. kirjoitti:
Hei, miksi pitää kastaa Jeesuksen nimeen, sanotte ehkä, kun Raamatussa on niin, mutta, mitäs se Jeesus sanoi, Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen?
Roomalaiskatolisen kirkon sanaa se on, Ei Vapahtajan!
Joten otapa asiaksesi lukea Totuus ko. asiasta äläkä sulje silmiäsi ja tuki korviasi, vaan lue totuus täältä:
Matt.28:19 jakeen sanojen ongelmallisuus ja Apt.2:38 oikeudellisuus;
http://suomi24kristinuskomme.phpbb.fi/viewtopic.php?f=2&t=22&sid=89ed83e8d5e302af12cdbc61bb38e65b
*
Ystävällisesti Siunausterveisin Totuuden etsijöille
minulle niin Rakkaassa
Voittoisassa ja Voimallisessa י ה וֹ שׁ ﬠ
JAHSHUAN (Ilm.14:1) MESSIAAN Armollisessa ja Pyhässä Nimessä
*
eepu
*
Lue: KASTEENSANOMA USKOVALLE; "ETTÄ LAIN VANHURSKAUS TÄYTETTÄISIIN MEISSÄ"!
http://suomi24kristinuskomme.phpbb.fi/viewtopic.php?f=2&t=11
*
♥ MARANATA! ♥ - luterilal
eepu* kirjoitti:
Roomalaiskatolisen kirkon sanaa se on, Ei Vapahtajan!
Joten otapa asiaksesi lukea Totuus ko. asiasta äläkä sulje silmiäsi ja tuki korviasi, vaan lue totuus täältä:
Matt.28:19 jakeen sanojen ongelmallisuus ja Apt.2:38 oikeudellisuus;
http://suomi24kristinuskomme.phpbb.fi/viewtopic.php?f=2&t=22&sid=89ed83e8d5e302af12cdbc61bb38e65b
*
Ystävällisesti Siunausterveisin Totuuden etsijöille
minulle niin Rakkaassa
Voittoisassa ja Voimallisessa י ה וֹ שׁ ﬠ
JAHSHUAN (Ilm.14:1) MESSIAAN Armollisessa ja Pyhässä Nimessä
*
eepu
*
Lue: KASTEENSANOMA USKOVALLE; "ETTÄ LAIN VANHURSKAUS TÄYTETTÄISIIN MEISSÄ"!
http://suomi24kristinuskomme.phpbb.fi/viewtopic.php?f=2&t=11
*
♥ MARANATA! ♥No, entäpä jos uskova menee maailmaan, ja palaa vuosien jälkeen takaisin, uskonyhteyteen, kastatteko sitten uudelleen? vai palaako ihminen takaisin samaan kasteenliittoon, niinkuin meillä luterilaisuudessa?
luterilal kirjoitti:
No, entäpä jos uskova menee maailmaan, ja palaa vuosien jälkeen takaisin, uskonyhteyteen, kastatteko sitten uudelleen? vai palaako ihminen takaisin samaan kasteenliittoon, niinkuin meillä luterilaisuudessa?
Minä en tiedä helluntailaisista, Vapaakirkosta, eepu*:sta jne., mutta itse uskon tämän: "yksi Herra, yksi usko, yksi kaste" (Ef. 4:5). Joten korkeintaan kerran elämässäsi voit tulla pätevästi kastetuksi.
Valelu, vihmonta, pirskotus?
http://www.opetuksia.net/index.php/muuta-asiaa-raamatusta/valelu-vihmonta-pirskotus
>>Normaali Jeesukseen Kristukseen uskovaksi tuleminen, pääpiirteet: uskoen evankeliumin antaa kastaa itsensä.>> (www.opetuksia.net)- luterilal
JEV238 kirjoitti:
Minä en tiedä helluntailaisista, Vapaakirkosta, eepu*:sta jne., mutta itse uskon tämän: "yksi Herra, yksi usko, yksi kaste" (Ef. 4:5). Joten korkeintaan kerran elämässäsi voit tulla pätevästi kastetuksi.
Valelu, vihmonta, pirskotus?
http://www.opetuksia.net/index.php/muuta-asiaa-raamatusta/valelu-vihmonta-pirskotus
>>Normaali Jeesukseen Kristukseen uskovaksi tuleminen, pääpiirteet: uskoen evankeliumin antaa kastaa itsensä.>> (www.opetuksia.net)Elikä, eikös tulla sitten siihen johtopäätökseen, että kastetaanpa milloin tahansa, siihen on jossain vaiheessa uskon liityttävä, jolloin kastekin on pätevä. Jätettäs ne oppikiistat vähemmälle.
- hauska oppi
luterilal kirjoitti:
Elikä, eikös tulla sitten siihen johtopäätökseen, että kastetaanpa milloin tahansa, siihen on jossain vaiheessa uskon liityttävä, jolloin kastekin on pätevä. Jätettäs ne oppikiistat vähemmälle.
Aamen!!
"Ilman uskoa on mahdoton olla otollinen"!!!
"Kaikki, mikä ei ole uskosta, on syntiä"! Siksi JEV:kin on muuttanut
oppiaan niin, että usko on ENNEN kastetta:
">Normaali Jeesukseen Kristukseen uskovaksi tuleminen, pääpiirteet: uskoen evankeliumin antaa kastaa itsensä.>
Eli kyseessä on uskovien kaste! luterilal kirjoitti:
Elikä, eikös tulla sitten siihen johtopäätökseen, että kastetaanpa milloin tahansa, siihen on jossain vaiheessa uskon liityttävä, jolloin kastekin on pätevä. Jätettäs ne oppikiistat vähemmälle.
Ilman uskoa on mahdoton olla otollinen - siis tulee tulla uskoon Jeesukseen Kristukseen!
Kiitos Herralle, että sinä luterilaisena et ole hyväksynyt "uskovien kaste" -oppia ja antanut sen jälkeen kastaa itseäsi esimerkiksi helluntailaisuudessa! Älä vain lankea "uskovien kaste" -opin uskomiseen. Minä en ole tuota harhaoppia koskaan uskonut.
Ilmeisesti jotkut koettavat esittää sellaista, että ihmiselle, joka ei ole vielä tullut uskoon Jeesukseen Kristukseen, Raamatun lukeminen olisi väärin (perustellen sitä näin "koska ei tapahdu uskosta"). Ei se Raamatun lukeminen ole väärin. Se, että pelastumaton ei-uskoontullut ihminen astuu veteen kastettavaksi todella haluten saada syntinsä anteeksi (siis tulla uskoon), ei sekään ole syntiä.
>>Normaali Jeesukseen Kristukseen uskovaksi tuleminen, pääpiirteet: uskoen evankeliumin antaa kastaa itsensä.>> (www.opetuksia.net)hauska oppi kirjoitti:
Aamen!!
"Ilman uskoa on mahdoton olla otollinen"!!!
"Kaikki, mikä ei ole uskosta, on syntiä"! Siksi JEV:kin on muuttanut
oppiaan niin, että usko on ENNEN kastetta:
">Normaali Jeesukseen Kristukseen uskovaksi tuleminen, pääpiirteet: uskoen evankeliumin antaa kastaa itsensä.>
Eli kyseessä on uskovien kaste!Hyvä, että opetukseni siitä miten tullaan uskoon, alkaa menemään sinullekin perille, "hauska oppi" !
Siis tämä opetus:
>>(1) Normaali Jeesukseen Kristukseen uskovaksi tuleminen, pääpiirteet: uskoen evankeliumin antaa kastaa itsensä.>> (www.opetuksia.net)
Tarkistin asiaa. Esimerkiksi kesäkuussa Suomi24-Kaste "Uskoontulevien kaste" nimisessä keskustelussa toin tuon opetuksen (1) aika monta kertaa esille. Sitten heinäkuussa Suomi24-Kaste "Mahdollisimman nopeasti ja kuka tahansa kastetuksi" nimisessä keskustelussa. Enkä siihen ole lopettanut. Sitten elokuussa tuon tekstin toin esille jne.
Kiitos Herralle, että "hauska oppi" viimeinkin alkaa myöntämään, että jos ihminen pelkästään - vain ja ainoastaan - uskoo evankeliumin ei hän välttämättä ole Jeesukseen Kristukseen uskova. Mutta sellaisesta, joka pelkästään - vain ja ainoastaan uskoo evankeliumin, "tämä sanoma on totta!" toteavasta ihmisestä voi tulla uskova. Näin:
Hänet parannuksessa olevana ja siinä kastamisensa hetkessä evankeliumin uskoen kastetaan Herran nimeen - kun tapahtuu kohdan (Apt. 2:38) mukaisesti, hän saa siinä kastamisensa hetkessä syntinsä anteeksi. Hän tulee uskoon!
Joten tuollainen ihminen, joka ei vielä ole Jeesukseen Kristukseen uskova, voidaan ilomielin kastaa - tuleehan hänestä siinä kastamisensa hetkessä todella uskova, siis syntinsä anteeksisaanut ihminen!
Evankeliumin uskominen on erittäin tärkeää. Jos et usko evankeliumia, et voi olla uskossa Jeesukseen Kristukseen.
Mutta pelkkä evankeliumin uskominen, "tämä sanoma on totta!", ei riitä. Sinun tulee uskoa Jeesukseen Kristukseen.
Esimerkki
xxxxxxxxxx
Ateisti menee kristittyjen tilaisuuteen. Hän kuulee Jumalan sanaa. Sen kautta Pyhä Henki vaikuttaa niin, että hänessä alkaa uskominen, että "Jumala on olemassa!". Parannusta/mielenmuutosta todella tapahtui!
Viikon päästä hän tulee seuraavaan tilaisuuteen. Hän kuulee Jumalan sanaa. Sen kautta Pyhä Henki vaikuttaa niin, että hänessä alkaa evankeliumin uskominen, hän sanoo mielessään "tuo julistus, evankeliumi on totta!" Jälleen parannusta/mielenmuutosta todella tapahtui!
Viikon päästä tuo pelastumaton, vielä synneissään oleva syntiä tehnyt ihminen kuulee jälleen Jumalan sanaa. Häntä kehoitetaan apostolien opetuksen mukaisesti (vrt. (Apt. 2:38)):
"Tee parannus ja tule kastetuksi ... syntiesi anteeksisaamiseksi ... "
Hän astuu veteen. Kastaja alkaa upottamaan tuota parannuksessa olevaa synneissään olevaa pelastumatonta miestä (Herran nimeen kastaminen). Evankeliumin uskoen hänet kastetaan. Hän nousee vedestä synnit kastamisen hetkessä Kristuksen verellä pois pestyinä. Hän nousee siis vedestä uskoon tulleena Jumalaan!
Näin hän tuli Jeesukseen Kristukseen uskovaksi. Aivan vuosikausia esittämäni opetuksen (1) mukaisesti!- hauska oppi
JEV238 kirjoitti:
Ilman uskoa on mahdoton olla otollinen - siis tulee tulla uskoon Jeesukseen Kristukseen!
Kiitos Herralle, että sinä luterilaisena et ole hyväksynyt "uskovien kaste" -oppia ja antanut sen jälkeen kastaa itseäsi esimerkiksi helluntailaisuudessa! Älä vain lankea "uskovien kaste" -opin uskomiseen. Minä en ole tuota harhaoppia koskaan uskonut.
Ilmeisesti jotkut koettavat esittää sellaista, että ihmiselle, joka ei ole vielä tullut uskoon Jeesukseen Kristukseen, Raamatun lukeminen olisi väärin (perustellen sitä näin "koska ei tapahdu uskosta"). Ei se Raamatun lukeminen ole väärin. Se, että pelastumaton ei-uskoontullut ihminen astuu veteen kastettavaksi todella haluten saada syntinsä anteeksi (siis tulla uskoon), ei sekään ole syntiä.
>>Normaali Jeesukseen Kristukseen uskovaksi tuleminen, pääpiirteet: uskoen evankeliumin antaa kastaa itsensä.>> (www.opetuksia.net)Heh, heh
Onkohan paniiki iskenyt JEV:iin, kun hän yrittää pyöritellä edes takaisin omia
sanontojaan siitä, että usko on ennen kastetta. Hän opettaa
uskovien kastetta mutta heti perään kiistää sen!!!
JEV:
>Normaali Jeesukseen Kristukseen uskovaksi tuleminen, pääpiirteet: uskoen evankeliumin antaa kastaa itsensä.>
SIIS: USKOEN EVANKELIUMIN!!! eikä niin, kuten JEV opetti vielä
keväällä, että usko tulee kasteessa!!!
TÄMÄHÄN ON USKOVIEN KASTE!!!!
Mutta tuo evankeliumin sisältö ja merkitys taitaa olla vielä vierasta JEV:ll Kiitos Herralle, että "hauska oppi" viimeinkin alkaa myöntämään, että jos ihminen pelkästään - vain ja ainoastaan - uskoo evankeliumin ei hän välttämättä ole Jeesukseen Kristukseen uskova. "
Sitten heti perään JEV kumoaa oman lausuntonsa:
"Evankeliumin uskominen on erittäin tärkeää. Jos et usko evankeliumia, et voi olla uskossa Jeesukseen Kristukseen."
Halleluja. JEV myöntää, että kun uskoo evankeliumin, on uskossa Jeesukseen Kristukseen!!!
Niinhän Raamattukin opettaa, että evankeliumin sanomaan uskominen pelastaa:
Room 1:16
"Sillä minä en häpeä evankeliumia, sillä se on Jumalan voima
ITSEKULLEKIN USKOVALLE PELASTUKSEKSI."
Ei tuossa puhuta mitään "parannuksessa olemisessa" tai "totenapitämisestä"!!!!
Miksihän JEV häpeää evankeliumin voimaa?
Ef 1:13
"Hänessä on teihinkin, sitten kun olitte kuulleet totuuden sanan, PELASTUKSENNE EVANKELIUMIN, uskoviksi tultuanne, pantu luvatun
Pyhän Hengen sinetti." hauska oppi kirjoitti:
Heh, heh
Onkohan paniiki iskenyt JEV:iin, kun hän yrittää pyöritellä edes takaisin omia
sanontojaan siitä, että usko on ennen kastetta. Hän opettaa
uskovien kastetta mutta heti perään kiistää sen!!!
JEV:
>Normaali Jeesukseen Kristukseen uskovaksi tuleminen, pääpiirteet: uskoen evankeliumin antaa kastaa itsensä.>
SIIS: USKOEN EVANKELIUMIN!!! eikä niin, kuten JEV opetti vielä
keväällä, että usko tulee kasteessa!!!
TÄMÄHÄN ON USKOVIEN KASTE!!!!
Mutta tuo evankeliumin sisältö ja merkitys taitaa olla vielä vierasta JEV:ll Kiitos Herralle, että "hauska oppi" viimeinkin alkaa myöntämään, että jos ihminen pelkästään - vain ja ainoastaan - uskoo evankeliumin ei hän välttämättä ole Jeesukseen Kristukseen uskova. "
Sitten heti perään JEV kumoaa oman lausuntonsa:
"Evankeliumin uskominen on erittäin tärkeää. Jos et usko evankeliumia, et voi olla uskossa Jeesukseen Kristukseen."
Halleluja. JEV myöntää, että kun uskoo evankeliumin, on uskossa Jeesukseen Kristukseen!!!
Niinhän Raamattukin opettaa, että evankeliumin sanomaan uskominen pelastaa:
Room 1:16
"Sillä minä en häpeä evankeliumia, sillä se on Jumalan voima
ITSEKULLEKIN USKOVALLE PELASTUKSEKSI."
Ei tuossa puhuta mitään "parannuksessa olemisessa" tai "totenapitämisestä"!!!!
Miksihän JEV häpeää evankeliumin voimaa?
Ef 1:13
"Hänessä on teihinkin, sitten kun olitte kuulleet totuuden sanan, PELASTUKSENNE EVANKELIUMIN, uskoviksi tultuanne, pantu luvatun
Pyhän Hengen sinetti."JEV238: >>"Evankeliumin uskominen on erittäin tärkeää. Jos et usko evankeliumia, et voi olla uskossa Jeesukseen Kristukseen.">>
"hauska oppi": >>JEV myöntää, että kun uskoo evankeliumin, on uskossa Jeesukseen Kristukseen!!!>>
Ei "hauska oppi" näytä johdonmukainen ajattelu olevan niin sanotusti "sinun heiniäsi" :)
Ei tästä
"Jos et usko evankeliumia, et voi olla uskossa Jeesukseen Kristukseen"
seuraa
"Jos uskot evankeliumia, olet uskossa Jeesukseen Kristukseen".
Tuolla sinun "logiikallasi" "hauska oppi" tämä vastaava päättely on oikein:
"Jos et ole USA:ssa syntynyt, et voi olla USA:n presidentti" (USA:n presidentin pitää USA:n lain mukaan olla USA:ssa syntynyt)
tästä seuraa "hauska oppi" "logiikalla"
"Jos olet USA:ssa syntynyt, olet USA:n presidentti !".
Todella hauskaa "logiikkaa" tuo "hauska oppi" -logiikka :)hauska oppi kirjoitti:
Heh, heh
Onkohan paniiki iskenyt JEV:iin, kun hän yrittää pyöritellä edes takaisin omia
sanontojaan siitä, että usko on ennen kastetta. Hän opettaa
uskovien kastetta mutta heti perään kiistää sen!!!
JEV:
>Normaali Jeesukseen Kristukseen uskovaksi tuleminen, pääpiirteet: uskoen evankeliumin antaa kastaa itsensä.>
SIIS: USKOEN EVANKELIUMIN!!! eikä niin, kuten JEV opetti vielä
keväällä, että usko tulee kasteessa!!!
TÄMÄHÄN ON USKOVIEN KASTE!!!!
Mutta tuo evankeliumin sisältö ja merkitys taitaa olla vielä vierasta JEV:ll Kiitos Herralle, että "hauska oppi" viimeinkin alkaa myöntämään, että jos ihminen pelkästään - vain ja ainoastaan - uskoo evankeliumin ei hän välttämättä ole Jeesukseen Kristukseen uskova. "
Sitten heti perään JEV kumoaa oman lausuntonsa:
"Evankeliumin uskominen on erittäin tärkeää. Jos et usko evankeliumia, et voi olla uskossa Jeesukseen Kristukseen."
Halleluja. JEV myöntää, että kun uskoo evankeliumin, on uskossa Jeesukseen Kristukseen!!!
Niinhän Raamattukin opettaa, että evankeliumin sanomaan uskominen pelastaa:
Room 1:16
"Sillä minä en häpeä evankeliumia, sillä se on Jumalan voima
ITSEKULLEKIN USKOVALLE PELASTUKSEKSI."
Ei tuossa puhuta mitään "parannuksessa olemisessa" tai "totenapitämisestä"!!!!
Miksihän JEV häpeää evankeliumin voimaa?
Ef 1:13
"Hänessä on teihinkin, sitten kun olitte kuulleet totuuden sanan, PELASTUKSENNE EVANKELIUMIN, uskoviksi tultuanne, pantu luvatun
Pyhän Hengen sinetti.""hauska oppi": >>Miksihän JEV häpeää evankeliumin voimaa? Ef 1:13
"Hänessä on teihinkin, sitten kun olitte kuulleet totuuden sanan, PELASTUKSENNE EVANKELIUMIN, uskoviksi tultuanne, pantu luvatun
Pyhän Hengen sinetti."
En ollenkaan! Älä esitä väärää todistusta lähimmäisestäsi! Se on synti!
Tietysti vasta uskoviksi tultua voidaan ihmiseen panna luvattu Pyhän Hengen sinetti. Ei ennen kuin on tullut Jeesukseen Kristukseen uskovaksi.
Ja tietysti ennen uskovaksi tulemista on pitänyt kuulla pelastuksen evankeliumi. Niinhän Herra Jeesus opettaa! :
" ... saarnatkaa evankeliumi ... Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu ... " (ks. (Mark. 16:15,16)).
Se, että pelkästään - vain ja ainoastaan - uskot (ilmeisesti?) evankeliumin ei tarkoita, että "hauska oppi" olisit jo uskova (siis Jeesukseen Kristukseen uskova, eihän tässä puhuta mistään Krisnaan uskovista!)! Oletko saanut syntisi anteeksi?- Yökastelija,,
JEV238 kirjoitti:
Yökastelija: >>et näytä tietävän miten paavit selittävät vanhurskauttamisoppia.>>
Voithan lyhyesti tuoda esiin miten mielestäsi paavit selittävät vanhurskauttamisoppia ja sitten voidaan yhdessä arvioida sitä käsitystä.Et ole pannut merkille ekä et tiedä että katolinen kirkko on hyljännyt pelastumisen armosta yksin uskon kautta yksin Kristuksen tähden.
Katoliset sanovat kuten esim. Trenton konsiili:"Jos joku sanoo ettei vanhurskauttava usko ole muuta kuin luottamista Jumalan armoon, joka antaa synnit anteeksi Kristuksen tähden, tai että vanhurskaudumme yksin tämän luottamuksen välityksellä, hän olkoon kirottu.
Tällä kohdalla ei katolisen kirkon opin kohdalla ole mitään muutosta.
Katoliset sanovat kyllä että pelastumme armosta, ja että armo on välttämätön.
Mitä katolisuus tällä tarkoittaa ?
Katolisuudessa armo ajatellaan voimaksi,sysäykseksi, joka kohottaa ihmisen, niin että hän voi suorittaa ansiollisia tekoja. - hauska oppi
JEV238 kirjoitti:
JEV238: >>"Evankeliumin uskominen on erittäin tärkeää. Jos et usko evankeliumia, et voi olla uskossa Jeesukseen Kristukseen.">>
"hauska oppi": >>JEV myöntää, että kun uskoo evankeliumin, on uskossa Jeesukseen Kristukseen!!!>>
Ei "hauska oppi" näytä johdonmukainen ajattelu olevan niin sanotusti "sinun heiniäsi" :)
Ei tästä
"Jos et usko evankeliumia, et voi olla uskossa Jeesukseen Kristukseen"
seuraa
"Jos uskot evankeliumia, olet uskossa Jeesukseen Kristukseen".
Tuolla sinun "logiikallasi" "hauska oppi" tämä vastaava päättely on oikein:
"Jos et ole USA:ssa syntynyt, et voi olla USA:n presidentti" (USA:n presidentin pitää USA:n lain mukaan olla USA:ssa syntynyt)
tästä seuraa "hauska oppi" "logiikalla"
"Jos olet USA:ssa syntynyt, olet USA:n presidentti !".
Todella hauskaa "logiikkaa" tuo "hauska oppi" -logiikka :)Ahaa.
Nytkö asia onkin niin, että vaikka uskoo evankeliumin sanoman Jeesuksesta Kristuksesta, niin
ei uskokkaan Jeesukseen????
Mihinkähän siinä "evankeliumiin uskomisessa" sitten oikein uskotaan???
Ehkä siihen vesitoimitussekunttiin!
Melkoista sekoilua tuo JEV:n logiikka:
Mitä tekemistä USA:n presidentillä ja uskolla on keskenään???
Raamattuhan vakuuttaa:
"Jokainen, joka uskoo Häneen, saa synnit anteeksi Hänen nimensä kautta."
Tätäkö JEV YRITTÄÄ TUOLLA VERTAUKSELLAAN KIISTÄÄ??? - hauska oppi
JEV238 kirjoitti:
"hauska oppi": >>Miksihän JEV häpeää evankeliumin voimaa? Ef 1:13
"Hänessä on teihinkin, sitten kun olitte kuulleet totuuden sanan, PELASTUKSENNE EVANKELIUMIN, uskoviksi tultuanne, pantu luvatun
Pyhän Hengen sinetti."
En ollenkaan! Älä esitä väärää todistusta lähimmäisestäsi! Se on synti!
Tietysti vasta uskoviksi tultua voidaan ihmiseen panna luvattu Pyhän Hengen sinetti. Ei ennen kuin on tullut Jeesukseen Kristukseen uskovaksi.
Ja tietysti ennen uskovaksi tulemista on pitänyt kuulla pelastuksen evankeliumi. Niinhän Herra Jeesus opettaa! :
" ... saarnatkaa evankeliumi ... Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu ... " (ks. (Mark. 16:15,16)).
Se, että pelkästään - vain ja ainoastaan - uskot (ilmeisesti?) evankeliumin ei tarkoita, että "hauska oppi" olisit jo uskova (siis Jeesukseen Kristukseen uskova, eihän tässä puhuta mistään Krisnaan uskovista!)! Oletko saanut syntisi anteeksi?Onko todella sinun "evankeliumisi" uskomista Krshnaan?
Siltä se ainakin näyttää!
Et tainnut huomata innostuksessasi, että tuossakaan ei puhuta kasteesta
mitään:
Ef 1:13
"Hänessä on teihinkin, sitten kun olitte kuulleet totuuden sanan, PELASTUKSENNE EVANKELIUMIN, uskoviksi tultuanne, pantu luvatun
Pyhän Hengen sinetti."
Onkohan tässä taas poikkeustilanne? - Yökastelija,,
luterilal kirjoitti:
No, entäpä jos uskova menee maailmaan, ja palaa vuosien jälkeen takaisin, uskonyhteyteen, kastatteko sitten uudelleen? vai palaako ihminen takaisin samaan kasteenliittoon, niinkuin meillä luterilaisuudessa?
No se maailmaan takaisin mennyt ei ole uskoon koskaan tullutkaan joten kaste lahkojen mukaan täytyy suorittaa uudestaan ja näin on tehty silloin kun lahkoriivatut alkoivat liikkua kylissä ja kaupungeissa.
Jos ei sitä maailmaan mennyttä kasteta kuten lahkon oppi vaatii on hän vain pakana seurakunnan ulkopuolinen jäsen. hauska oppi kirjoitti:
Ahaa.
Nytkö asia onkin niin, että vaikka uskoo evankeliumin sanoman Jeesuksesta Kristuksesta, niin
ei uskokkaan Jeesukseen????
Mihinkähän siinä "evankeliumiin uskomisessa" sitten oikein uskotaan???
Ehkä siihen vesitoimitussekunttiin!
Melkoista sekoilua tuo JEV:n logiikka:
Mitä tekemistä USA:n presidentillä ja uskolla on keskenään???
Raamattuhan vakuuttaa:
"Jokainen, joka uskoo Häneen, saa synnit anteeksi Hänen nimensä kautta."
Tätäkö JEV YRITTÄÄ TUOLLA VERTAUKSELLAAN KIISTÄÄ???"hauska oppi": >>Nytkö asia onkin niin, että vaikka uskoo evankeliumin sanoman Jeesuksesta Kristuksesta, niin ei uskokkaan Jeesukseen?>>
Nyt alat ymmärtämään! Kiitos Herralle!
Tosiaan ei se, että uskot evankeliumin, ole mikään "varma osoitin" siitä, että uskot Jeesukseen Kristukseen.
Mutta kun sinulla on usko ihan sydämessä, olet saanut syntisi anteeksi, silloin sinun on totuudenmukaista sanoa: "Uskon Jeesukseen Kristukseen!"
Minäkin uskoin evankeliumin monta päivää ennen sitä päivää, josta lähtien olen ollut uudestisyntynyt.- hauska oppi
JEV238 kirjoitti:
"hauska oppi": >>Nytkö asia onkin niin, että vaikka uskoo evankeliumin sanoman Jeesuksesta Kristuksesta, niin ei uskokkaan Jeesukseen?>>
Nyt alat ymmärtämään! Kiitos Herralle!
Tosiaan ei se, että uskot evankeliumin, ole mikään "varma osoitin" siitä, että uskot Jeesukseen Kristukseen.
Mutta kun sinulla on usko ihan sydämessä, olet saanut syntisi anteeksi, silloin sinun on totuudenmukaista sanoa: "Uskon Jeesukseen Kristukseen!"
Minäkin uskoin evankeliumin monta päivää ennen sitä päivää, josta lähtien olen ollut uudestisyntynyt.Keneenkä sinä uskot silloin, kun uskot evankeliumin???
Joulupukkiinko vai vesitoimitussekunttiin?
JEV:
"Minäkin uskoin evankeliumin monta päivää ennen sitä päivää, josta lähtien olen ollut uudestisyntynyt".
Mihin sinä uskoit monta päivää aikaisemmin?
Minä ainakin uskoin Jeesukseen ja Hänen sovitustyöhönsä silloin, kun uskoin evankeliumin!!!
Ja se tapahtui ennen kastetta!
Näinhän Jeesuskin kehoitti:
"Tehkää parannus ja uskokaa evankelimi."
Koetatko taas perua tuon aikaisemman lausuntosi:
"JEV:
>Normaali Jeesukseen Kristukseen uskovaksi tuleminen, pääpiirteet: uskoen evankeliumin antaa kastaa itsensä.>"
USKOEN EVANKELIUMIN ENNEN KASTETTA ON USKOVIEN KASTE!!!!
Sinä et siis usko tätä Raamatun jaetta:
Jokainen, joka uskoo Häneen, saa synnit anteeksi Hänen nimensä kautta
"
kun siinä usko ei ole IHAN sydämessä!!!
Missähän se sitten on?
Sinä tajusit, että ihmisen täytyy uskoa ennen kastettaan ja joudut näin selittelemään aikasempaa oppiasi siitä, että
usko tulisikin vasta kasteessa.
Hauskaa tuo sinun panikointisi. Mutta intoa sinulla tuntuu riittävän. - luterilal
JEV238 kirjoitti:
Ilman uskoa on mahdoton olla otollinen - siis tulee tulla uskoon Jeesukseen Kristukseen!
Kiitos Herralle, että sinä luterilaisena et ole hyväksynyt "uskovien kaste" -oppia ja antanut sen jälkeen kastaa itseäsi esimerkiksi helluntailaisuudessa! Älä vain lankea "uskovien kaste" -opin uskomiseen. Minä en ole tuota harhaoppia koskaan uskonut.
Ilmeisesti jotkut koettavat esittää sellaista, että ihmiselle, joka ei ole vielä tullut uskoon Jeesukseen Kristukseen, Raamatun lukeminen olisi väärin (perustellen sitä näin "koska ei tapahdu uskosta"). Ei se Raamatun lukeminen ole väärin. Se, että pelastumaton ei-uskoontullut ihminen astuu veteen kastettavaksi todella haluten saada syntinsä anteeksi (siis tulla uskoon), ei sekään ole syntiä.
>>Normaali Jeesukseen Kristukseen uskovaksi tuleminen, pääpiirteet: uskoen evankeliumin antaa kastaa itsensä.>> (www.opetuksia.net)No voi teitä, eihän sitä nyt tartte tolleen kinastelemaan, pitäs kasvaa syvemmälle Jeesuksen tuntemisessa, pois alkeisopeista. Enpä aio tässä sen enempää.
- hauska oppi
luterilal kirjoitti:
No voi teitä, eihän sitä nyt tartte tolleen kinastelemaan, pitäs kasvaa syvemmälle Jeesuksen tuntemisessa, pois alkeisopeista. Enpä aio tässä sen enempää.
Olet oikeassa, mutta kun JEV on tehnyt noista uskon opin "alkeista" kaikkein tärkeimmän opinkappaleen.
Koko hänen oppinsa lepää kasteen varassa.
Aikaisemmin hän opetti, että ilman kastetta ei voi edes pelastua
kuin poikkeustilanteissa, mutta tuosta harhaisesta kannastaan hän
on luopunut.
Nykyisin hän kiistää evankeliumin uudestisynnyttävän voiman, vaikka Raamattu osoitta selvästi, että evankeliumissa on se elävä sana, joka uudestisyn-
nyttää meidät:
1. Piet 1:23
Te olette uudestisyntyneet elävän Sanan kautta."
1. Kor 4:15
"Minä olen evankeliumia julistamalla synnyttänyt teidät Jeesukseen uskoviksi." hauska oppi kirjoitti:
Keneenkä sinä uskot silloin, kun uskot evankeliumin???
Joulupukkiinko vai vesitoimitussekunttiin?
JEV:
"Minäkin uskoin evankeliumin monta päivää ennen sitä päivää, josta lähtien olen ollut uudestisyntynyt".
Mihin sinä uskoit monta päivää aikaisemmin?
Minä ainakin uskoin Jeesukseen ja Hänen sovitustyöhönsä silloin, kun uskoin evankeliumin!!!
Ja se tapahtui ennen kastetta!
Näinhän Jeesuskin kehoitti:
"Tehkää parannus ja uskokaa evankelimi."
Koetatko taas perua tuon aikaisemman lausuntosi:
"JEV:
>Normaali Jeesukseen Kristukseen uskovaksi tuleminen, pääpiirteet: uskoen evankeliumin antaa kastaa itsensä.>"
USKOEN EVANKELIUMIN ENNEN KASTETTA ON USKOVIEN KASTE!!!!
Sinä et siis usko tätä Raamatun jaetta:
Jokainen, joka uskoo Häneen, saa synnit anteeksi Hänen nimensä kautta
"
kun siinä usko ei ole IHAN sydämessä!!!
Missähän se sitten on?
Sinä tajusit, että ihmisen täytyy uskoa ennen kastettaan ja joudut näin selittelemään aikasempaa oppiasi siitä, että
usko tulisikin vasta kasteessa.
Hauskaa tuo sinun panikointisi. Mutta intoa sinulla tuntuu riittävän."hauska oppi": >>Keneenkä sinä uskot silloin, kun uskot evankeliumin???>>
Oletko noin ymmärtämätön?!
Evankeliumi tarkoittaa hyvä sanoma. Se on siis sanoma, uutinen.
Kun sinä luet jonkun sanoman vaikkapa Helsingin Sanomista, se sinun ajattelutapasi mukaan tarkoittaa sitä, että sinä uskot siihen Helsingin Sanomien uutisen kirjoittajaan!? Luettuasi Helsingin Sanomien pääkirjoituksen "olet uskossa Pentikäiseen" :) Outoa ajattelua sinulla!
Kun joku pelkästään - vain ja ainoastaan - uskoo evankeliumin, ei hän silloin vielä usko Jeesukseen Kristukseen eikä kehenkään muuhunkaan. Tämä uskominen tiettyyn Häneen eli Jeesukseen Kristukseen, juuri se tuolta henkilöltä puuttuu. Hänen tulee uskoa Jeesukseen Kristukseen.
Et ilmeisesti ole huomannut, että Raamatussa ei lue oppisi mukaisesti näin:
" ... jokainen, joka uskoo evankeliumin, saa synnit anteeksi ... ".
Ei, ei! Tulee uskoa Jeesukseen Kristukseen! Raamatussa lukee näin:
" ... jokainen, joka uskoo häneen, saa synnit anteeksi hänen nimensä kautta" (ks. (Apt. 10:43)).
Raamattu on kokonaisuus. Tulee ottaa kaikki kohdat huomioon. Kohdan "sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi" mukaan tulee olla sydämen usko, niin synnit anteeksi. Näin ollen kohdassa (Apt. 10:43) täytyy olla kyseessä ihan sydämessä usko. Eihän muuten voisi saada anteeksi. Tämäkin osoittaa, että ei riitä pelkkä - vain ja ainoastaan - evankeliumin uskominen, niin että synnit anteeksi! Jos riittäisi, silloin apostoli Pietari olisi julistanut (Apt. 10:43) sen mukaisesti eli näin:
(1) " ... jokainen, joka uskoo evankeliumin, saa synnit anteeksi ... ".
Mutta hän ei noin (1) julistanut! Se olisikin ollut hirvittävän harhaopin julistamista!
xxxxx
"hauska oppi": >>Minä ainakin uskoin Jeesukseen ja Hänen sovitustyöhönsä silloin, kun uskoin evankeliumin!!! Ja se tapahtui ennen kastetta! Näinhän Jeesuskin kehoitti: "Tehkää parannus ja uskokaa evankelimi.">>
Huomaa, että parannuskin tarvitaan! Tähän asti olet esittänyt, että ei parannusta tarvita siinä kun ollaan vastaanottamassa syntien anteeksiantamusta. Parannus tarvitaan! Sillä Herra Jeesus ei sanonut oppisi mukaisesti:
" ... Jumalan valtakunta on tullut lähelle: uskokaa evankeliumi",
vaan Herra Jeesus sanoi:
" ... Jumalan valtakunta on tullut lähelle: tehkää parannus ja uskokaa evankeliumi"!
Et sinä uskonut Jeesukseen silloin kun aloit uskomaan evankeliumin. Mistä sinä sellaista päättelet, että tulit silloin uskoon? Sinä vain aloit pitämään totena evankeliumin ehkä jossain helluntailaiskokouksessa ja sait silloin lisäksi mielestäsi hyviä tunteita/kokemuksia. Ei nuo asiat osoita, että tulit silloin uskoon. Eihän Jumalan sanassa ole tuollaiseen lupausta ajalle alkaen (Apt. 2) voimassaolevaksi annettuna ja Raamattuun kirjattuna, että tuollaisessa saisi syntinsä henkilökohtaisesti anteeksi. Kaiken lisäksi näyttäisi siltä, ettet vielä tänäänkään usko Herraan Jeesukseen kun vastustat niin voimakkaasti Jumalan sanaa, erityisesti kohtaa (Apt. 2:38). Jos olisit todella uskoon tullut, silloin varmaan tekisit parannusta ja hyväksyisit Jumalan sanan (Apt. 2:38)! Eikö näin ole?
xxxxx
JEV238: >>Normaali Jeesukseen Kristukseen uskovaksi tuleminen, pääpiirteet: uskoen evankeliumin antaa kastaa itsensä.>> (www.opetuksia.net)
"hauska oppi": >>USKOEN EVANKELIUMIN ENNEN KASTETTA ON USKOVIEN KASTE!>>
Enhän kirjoita tuossa yllä: "uskoen evankeliumin ennen kastamista antaa kastaa itsensä". Tuohan olisi järjetön lause! Tärkeää ja oleellista on, että tarkalleen kastamisen hetkessä uskoo evankeliumin.
Toisekseen, enhän kirjoita tuossa yllä myöskään näin: "uskottuaan evankeliumin ennen kastamistaan antaa sen jälkeen kastaa itsensä". Olisi huono asia jos olisi uskonut ennen kastamistaan evankeliumin, mutta sitten kastamisen hetkessä - mikä on kuitenkin oleellista! - ei enää uskoisikaan evankeliumin.
Näyttää siltä, "hauska oppi", että et edes tiedä mikä on uskovien kaste!?
"Uskovien kaste" -oppi tarkoittaa tätä:
(2) "Ensin sinun tulee saada syntisi henkilökohtaisesti anteeksi, sen jälkeen on lupa ja mahdollista kastaa sinut".
Sanon rehellisesti ja avoimesti tämän: Tuo oppi (2), siis "uskovien kaste" -oppi, on mitä perkeleellisin harhaoppi.
xxxxx
Epäilemättä apostolien aikana kävi usein näin:
1. Syntiä tehnyt, pelastumaton, synneissään oleva ihminen kuuli evankeliumin ensimmäistä kertaa eläessään. Hän siis oli kuullessaan evankeliumin varmasti ihminen, joka ei ollut Jeesukseen Kristukseen uskova.
2. Hän uskoi sen.
3. Tuo pelastumaton, synneissään oleva ihminen, joka ei vielä ollut Jeesukseen Kristukseen uskova, astui veteen Jumalan sanan vaikutettua häneen.
4. Kastaja alkoi upottamaan tuota synneissään olevaa ihmistä, tuota ihmistä, joka ei vielä ollut Jeesukseen Kristukseen uskova (Herran nimeen kastaminen).
5. Vedestä nousi Jeesukseen Kristukseen uskova, siis syntinsä anteeksisaanut ihminen! Synneistään pesty ihminen!
Kiitos Jumalalle! Oli tapahtunut "uskoontulevan kaste"! Ei oltu noudatettu "uskovien kaste" -harhaoppia!luterilal kirjoitti:
No voi teitä, eihän sitä nyt tartte tolleen kinastelemaan, pitäs kasvaa syvemmälle Jeesuksen tuntemisessa, pois alkeisopeista. Enpä aio tässä sen enempää.
Perusasiat tulee olla kunnossa.
Näistä asioista on paljon harhaopetusta liikkeellä. Eikö ole hyvä, että tuon tervettä opetusta sinne missä harhaa syydetään eksyttämään ihmisiä?
Mielestäni sinun luterilainen tulisi saada varmuus siitä, onko vauvoille suoritettu pään valelu kastaminen Herran nimeen vai ei? Onko "uskovien kaste" -oppi harhaoppi vai ei? Vai onko JEV238:n esittämä kolmas näkemys kaste-uskoontulo-kysymyksestä se oikea, apostolien opetus?
Toisekseen tuo "hauska oppi" esittää väärää todistusta minusta ja siitä mitä ole tuonut esiin. Joudun puuttuman noihin hänen vääristelyihinsä uskossaan heikkojen tähden. Ehkäpä sinäkin olisit ilman varoittavaa kirjoitteluani eksynyt niin pahasti, että olisit omaksunut "uskovien kaste" -opin ja sitten antanut kastaa itsesi.
Jos kaipaat syvällisempää opetusta, luepa vaikka tätä kirjaa:
http://www.opetuksia.net/ruubikcms/useruploads/files/uudestisyntyminen.pdf- luterilal
luterilal kirjoitti:
No voi teitä, eihän sitä nyt tartte tolleen kinastelemaan, pitäs kasvaa syvemmälle Jeesuksen tuntemisessa, pois alkeisopeista. Enpä aio tässä sen enempää.
Olen ajatellut niin, että kun jo vanhantestamentin puolella, Jumala käski ympärileikkauttamaan pienet poikalapset, vaikka olivat samalla lailla "syyttömiä," niin miksi nykyaikana ei sais kastaa pieniä lapsia? Pääasia että, sydämen usko yhdistyy, ja saa kasvaa ihmisessä. Kyllä alkukirkon aikaan kastettiin perkekuntia, kokonansa.
- Yökastelija,,
luterilal kirjoitti:
Olen ajatellut niin, että kun jo vanhantestamentin puolella, Jumala käski ympärileikkauttamaan pienet poikalapset, vaikka olivat samalla lailla "syyttömiä," niin miksi nykyaikana ei sais kastaa pieniä lapsia? Pääasia että, sydämen usko yhdistyy, ja saa kasvaa ihmisessä. Kyllä alkukirkon aikaan kastettiin perkekuntia, kokonansa.
ei käy uudestikastajien lahko-opit yksiin Raamatun kanssa vaikka vertailevat ja ottavat esimerkkejä sekä jäljittelevät kaikessa mikä sopii heidän oppeihinsa.
Simon noita kastettiin mutta eipä noita ollutkaan uskossa mutta kun Pietari jyrähti niin noita katui, mutta Pietari ei puhunut että pitäisi mennä uudestaan ja upotuskasteelle.
Lahkojen oppi kasteesta ei mukaudu tähän kohtaan eikä se muissakaan kohdissa ole Raamatullinen. Yökastelija,, kirjoitti:
ei käy uudestikastajien lahko-opit yksiin Raamatun kanssa vaikka vertailevat ja ottavat esimerkkejä sekä jäljittelevät kaikessa mikä sopii heidän oppeihinsa.
Simon noita kastettiin mutta eipä noita ollutkaan uskossa mutta kun Pietari jyrähti niin noita katui, mutta Pietari ei puhunut että pitäisi mennä uudestaan ja upotuskasteelle.
Lahkojen oppi kasteesta ei mukaudu tähän kohtaan eikä se muissakaan kohdissa ole Raamatullinen.Ei ole mitään todisteita sellaiselle "uskovien kaste" -oppilaisten oudolle väitteelle, että noita Simon olisi omannut uskon ihan sydämessään ennen Herran Jeesuksen nimeen kastamistaan. Noita Simonin sydämestä tässä:
" ... sinun sydämesi ei ole oikea Jumalan edessä. ... näen sinun olevan täynnä katkeruuden sappea ja kiinni vääryyden siteissä." (ks. (Apt. 8:21-23)).
Tuliko noita Simon joskus elämänsä aikana todella uskoon Jeesukseen Kristukseen (siis usko ihan sydämessä jonain hetkenä), sitä ei Raamatussa sanota. Se, että kerrotaan noita Simonin uskoneen evankeliumin julistajaa Filippusta (Apt. 8:12,13) ei tietenkään ole mikään todiste siitä, että hänellä olisi ollut usko ihan sydämessä ennen kastamistaan. Mutta Herran Jeesuksen nimeen noita Simon tuli aivan varmasti kastetuksi.
>>Normaali Jeesukseen Kristukseen uskovaksi tuleminen, pääpiirteet: uskoen evankeliumin antaa kastaa itsensä.>> (www.opetuksia.net)- hauska oppi
JEV238 kirjoitti:
Ei ole mitään todisteita sellaiselle "uskovien kaste" -oppilaisten oudolle väitteelle, että noita Simon olisi omannut uskon ihan sydämessään ennen Herran Jeesuksen nimeen kastamistaan. Noita Simonin sydämestä tässä:
" ... sinun sydämesi ei ole oikea Jumalan edessä. ... näen sinun olevan täynnä katkeruuden sappea ja kiinni vääryyden siteissä." (ks. (Apt. 8:21-23)).
Tuliko noita Simon joskus elämänsä aikana todella uskoon Jeesukseen Kristukseen (siis usko ihan sydämessä jonain hetkenä), sitä ei Raamatussa sanota. Se, että kerrotaan noita Simonin uskoneen evankeliumin julistajaa Filippusta (Apt. 8:12,13) ei tietenkään ole mikään todiste siitä, että hänellä olisi ollut usko ihan sydämessä ennen kastamistaan. Mutta Herran Jeesuksen nimeen noita Simon tuli aivan varmasti kastetuksi.
>>Normaali Jeesukseen Kristukseen uskovaksi tuleminen, pääpiirteet: uskoen evankeliumin antaa kastaa itsensä.>> (www.opetuksia.net)Tuo noita Simonin tapaus todistaa, että JEV:n lanseeraama "jumalattomien kaste",
on yhtä tyhjän kanssa.
Simonhan meni kasteelle, mutta ei se kaste vaikuttanut mitään Simonin elä-
mään. Kasteessa Simon EI SAANUT uskoa "ihan sydämeensä"!!!, kuten
jev väittää!
Jos Simon olisi ollut todella uskossa ennen kastettan, ei Pietarin olisi
tarvinnut nuhdella häntä.
Siksi VAIN USKOVIEN KASTEELLA voi tuoda ihmiselle Pyhän Hengen,
kuten Raamattu lupaa! - kyllä riivaajatkin
hauska oppi kirjoitti:
Tuo noita Simonin tapaus todistaa, että JEV:n lanseeraama "jumalattomien kaste",
on yhtä tyhjän kanssa.
Simonhan meni kasteelle, mutta ei se kaste vaikuttanut mitään Simonin elä-
mään. Kasteessa Simon EI SAANUT uskoa "ihan sydämeensä"!!!, kuten
jev väittää!
Jos Simon olisi ollut todella uskossa ennen kastettan, ei Pietarin olisi
tarvinnut nuhdella häntä.
Siksi VAIN USKOVIEN KASTEELLA voi tuoda ihmiselle Pyhän Hengen,
kuten Raamattu lupaa!uskovat ja vapisevat, joten kyllä Simon oli uskossa mutta edelleen noituuteen sidottuna kuten sydämen ajatukset sen paljastivat.
- Yökastelija,,
JEV238 kirjoitti:
Ei ole mitään todisteita sellaiselle "uskovien kaste" -oppilaisten oudolle väitteelle, että noita Simon olisi omannut uskon ihan sydämessään ennen Herran Jeesuksen nimeen kastamistaan. Noita Simonin sydämestä tässä:
" ... sinun sydämesi ei ole oikea Jumalan edessä. ... näen sinun olevan täynnä katkeruuden sappea ja kiinni vääryyden siteissä." (ks. (Apt. 8:21-23)).
Tuliko noita Simon joskus elämänsä aikana todella uskoon Jeesukseen Kristukseen (siis usko ihan sydämessä jonain hetkenä), sitä ei Raamatussa sanota. Se, että kerrotaan noita Simonin uskoneen evankeliumin julistajaa Filippusta (Apt. 8:12,13) ei tietenkään ole mikään todiste siitä, että hänellä olisi ollut usko ihan sydämessä ennen kastamistaan. Mutta Herran Jeesuksen nimeen noita Simon tuli aivan varmasti kastetuksi.
>>Normaali Jeesukseen Kristukseen uskovaksi tuleminen, pääpiirteet: uskoen evankeliumin antaa kastaa itsensä.>> (www.opetuksia.net)JEV on väärä opettaja lankisääri itseuskoinen lahkohenki.
>Normaali Jeesukseen Kristukseen uskovaksi tuleminen, pääpiirteet: uskoen evankeliumin antaa kastaa itsensä.>> (www.opetuksia.net)
Onko Herra sanassaan antanut kasteen ihmisten tahdon ja hyväksymisen varaan?
Niinhän lahkolaiset luulevat, mutta kaste on välttämättömyyden pakko pelastukseen nähden ja joka kieltää kasteen muutellen sitä mieleisekseen on kirottu kerettiläinen.
Kaste on Jumalan asettama ja Hänen tahtonsa pitää siinä tapahtuman.
Yökastelija: >>Aloin siis...merkitsee että olet itse aloittanut ilman että Jumalan teko olisi saanut aikaan sinussa tahtomisen ja tekemisen.>>
Sinun olisi syytä lopettaa tuontapainen pahan ajattelu muista ihmisistä. Tässäkin tapauksessa se on täysin omaa kuvitelmaasi, perusteetonta.
Noiden kuvitelmiesi mukaan jos joku ei-uskova sanoo sinulle vaikkapa näin:
"Aloin silloin illalla klo 19 lukemaan Uutta Testamenttia. Luettuani sitä noin kaksi tuntia, aloin miettimään: 'Onko tosiaankin niin, että tämä Jeesus, josta tässä kirjassa kerrotaan, on Jumalan Poika niinkuin näytetään väitettävän?'"
ajattelet silloin:
"Tuo ei-uskova teki perkeleellisen teon: Alkoi lukemaan Uutta Testamenttia! Eihän saa ALKAA lukemaan Raamattua! Lisäksi hän teki toisen perkeleellisen teon: Alkoi miettimään onko Jeesus Jumalan Poika. Ei saa ALKAA miettimään tuollaisia! Ei saa ALKAA mitään tuollaista! Muuten tulee tehtyä perkeleellisiä tekoja!"
Oikeasti Pyhän Hengen vaikutuksen kautta tuo ei-uskova ALKOI pohtimaan onko Jeesus Jumalan Poika. Kiitos Herralle tuosta ALKAMISESTA!
Hyvinkin mahdollista, että hieman myöhemmin jostain hetkestä lähtien tuo ei-uskova pitää totena, että Jeesus on Jumalan Poika. Ja siitä hieman myöhemmin jostain hetkestä lähtien hän voi olla Herran nimeen kastettu, omata uskon ihan sydämessään, olla siis syntinsä henkilökohtaisesti anteeksisaanut ihminen. Hänelle on silloin tapahtunut tämän Jumalan sanan mukaan:
"Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan." (Apt. 2:38)
http://www.opetuksia.net/index.php/muuta-asiaa-raamatusta/valelu-vihmonta-pirskotus- Yökastelija,,
Oikeasti Pyhän Hengen vaikutuksen kautta tuo ei-uskova ALKOI pohtimaan onko Jeesus Jumalan Poika. Kiitos Herralle tuosta ALKAMISESTA!
Vastaan!
JEV:n henki aloittaa väärästä päästä joten sen täytyy olla itse perkkeles ja miksi kiität sitä henkeä joka on harhauttanut sinut omiin luuloihisi?
Ei-uskovan pitäisi alkaa pohtimaan onko hän syntinen ja miten vapautua synneistä sen sijaan että alkaisi vapauttamaan tekojensa kautta itseään.
Kaikki mitä ihminen itsestään alkaa on perkkeleestä tai lahkolaisista tai jos ihminen jatkaa Jumalan työtä lisäämällä omiaan taikka ottamalla jotain pois niin se on kauhistus Herralle.
On synti jos ihminen alkaa tekemään jotain sen sijaan jos Jumala alkaa tekemään se onkin sitten aivan eri asia josta JEV238 ei tiedä mitään.
Vai on se paha perkele syttynyt sinussa...alkanut puskea vihaansa kun olen lyönyt suullesi huutanut korvillesi ja itse perkeleen huomaat kusaisseen kasvoillesi...ruikkimalla eikö niin?- hauska oppi
Voi tuota JEV:n sekoilua:
"JEV1) " Ei näin: ... Jumalan valtakunta on tullut lähelle; vain uskokaa evankeliumi (ymmärrättehän, se riittää)".
Valitettavan paljon on tuon sisältöistä opetusta (1) nykyään! Ikäänkuin parannus/mielenmuutos olisi tarpeetonta, pelkkä - vain ja ainoastaan - evankeliumin uskominen riittäisi. Ei tarvittaisi uskoa Jeesukseen Kristukseen! Ei väliä onko usko ihan sydämessä!"
Koskahan JEV tajuaa, että evankeliumin ydin on JEESUS ja hänen ristintyönsä:
Siihen uskominen riittää:
Ef 1:13
"Hänessä on teihinkin, SITTEN KUN OLITTE KUULLEET totuuden sanan, PELASTUKSENNE EVANKELIUMIN, uskoviksi tultuanne,
pantu luvatun Pyhän Hengen sinetti."
Mutta ihminen ei omasta voimastaan voi uskoa, ellei Jumala vaikuta
sitä hänessä:
"Se on Jumalan työ, että uskotte."
Jumala on se, joka vaikuttaa meissä tahtomista ja tekemistä, joten tuo
JEV:n perkelleellä leikkiminen on naurettavaa tehokeinojen käyttämistä!
Sillä voi peloitella heikkouskoisia, mutta JEV:n tarkoitus on ilmeisesti vain
korottaa omaa profiiliaan.
Jos pelkkä evankeliumin uskoninen ei riittäisi, niin miksi Jeesus kehoitti:
"Menkää kaikkeen maailmaan ja SAARNATKAA EVANKELIUMIA kaikille
kansoille. Joka sen uskoo ja kastetaan pelastuu..." - LKS
hauska oppi kirjoitti:
Voi tuota JEV:n sekoilua:
"JEV1) " Ei näin: ... Jumalan valtakunta on tullut lähelle; vain uskokaa evankeliumi (ymmärrättehän, se riittää)".
Valitettavan paljon on tuon sisältöistä opetusta (1) nykyään! Ikäänkuin parannus/mielenmuutos olisi tarpeetonta, pelkkä - vain ja ainoastaan - evankeliumin uskominen riittäisi. Ei tarvittaisi uskoa Jeesukseen Kristukseen! Ei väliä onko usko ihan sydämessä!"
Koskahan JEV tajuaa, että evankeliumin ydin on JEESUS ja hänen ristintyönsä:
Siihen uskominen riittää:
Ef 1:13
"Hänessä on teihinkin, SITTEN KUN OLITTE KUULLEET totuuden sanan, PELASTUKSENNE EVANKELIUMIN, uskoviksi tultuanne,
pantu luvatun Pyhän Hengen sinetti."
Mutta ihminen ei omasta voimastaan voi uskoa, ellei Jumala vaikuta
sitä hänessä:
"Se on Jumalan työ, että uskotte."
Jumala on se, joka vaikuttaa meissä tahtomista ja tekemistä, joten tuo
JEV:n perkelleellä leikkiminen on naurettavaa tehokeinojen käyttämistä!
Sillä voi peloitella heikkouskoisia, mutta JEV:n tarkoitus on ilmeisesti vain
korottaa omaa profiiliaan.
Jos pelkkä evankeliumin uskoninen ei riittäisi, niin miksi Jeesus kehoitti:
"Menkää kaikkeen maailmaan ja SAARNATKAA EVANKELIUMIA kaikille
kansoille. Joka sen uskoo ja kastetaan pelastuu..."Hauska oppi kirjoitti:
"Jos pelkkä evankeliumin uskoninen ei riittäisi, niin miksi Jeesus kehoitti:
"Menkää kaikkeen maailmaan ja SAARNATKAA EVANKELIUMIA kaikille
kansoille. Joka sen uskoo ja kastetaan pelastuu..." "
Niin jos luet TARKASTI niin huomaat että JEESUS jatkaa jakeen 15 seuraavasti:
"Joka sen uskoo JA kastetaan, se pelastuu"
Jeesus siis kehoittaa:
1. Saarnatkaa evankeliumia
2. Ne jotka uskoo saarnattuun evankeliumiin niin
3. kastakaa ne
4. Tämän jälkeen nämä ihmiset on pelastettu - hauska oppi
LKS kirjoitti:
Hauska oppi kirjoitti:
"Jos pelkkä evankeliumin uskoninen ei riittäisi, niin miksi Jeesus kehoitti:
"Menkää kaikkeen maailmaan ja SAARNATKAA EVANKELIUMIA kaikille
kansoille. Joka sen uskoo ja kastetaan pelastuu..." "
Niin jos luet TARKASTI niin huomaat että JEESUS jatkaa jakeen 15 seuraavasti:
"Joka sen uskoo JA kastetaan, se pelastuu"
Jeesus siis kehoittaa:
1. Saarnatkaa evankeliumia
2. Ne jotka uskoo saarnattuun evankeliumiin niin
3. kastakaa ne
4. Tämän jälkeen nämä ihmiset on pelastettuMiksi jätit tuon jakeen kesken?
Sehän jatkuu:
"JOKA EI USKO, se tuomitaan kadotukseen."
Siis kastamatonta ei tuomita kadotukseen mutta kylläkin epäuskoinen.
Totta kai mysö kastettu pelastuu aivan samoin kuin pelastuu se, joka suullaan tunnustaa Jeesuksen Herraksi:
Room 10:10
"Sillä sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnutuksella
pelastutaan."
Raamatun linjahan on
"Ilman uskoa on mahdotonta olla otollinen." Hebr 11:6,
joten kaste sinällään ei ratkaise sitä, pelastuuko ihminen vai ei!
"Usko Herraan Jeesukseen niin sinä pelastut." hauska oppi kirjoitti:
Voi tuota JEV:n sekoilua:
"JEV1) " Ei näin: ... Jumalan valtakunta on tullut lähelle; vain uskokaa evankeliumi (ymmärrättehän, se riittää)".
Valitettavan paljon on tuon sisältöistä opetusta (1) nykyään! Ikäänkuin parannus/mielenmuutos olisi tarpeetonta, pelkkä - vain ja ainoastaan - evankeliumin uskominen riittäisi. Ei tarvittaisi uskoa Jeesukseen Kristukseen! Ei väliä onko usko ihan sydämessä!"
Koskahan JEV tajuaa, että evankeliumin ydin on JEESUS ja hänen ristintyönsä:
Siihen uskominen riittää:
Ef 1:13
"Hänessä on teihinkin, SITTEN KUN OLITTE KUULLEET totuuden sanan, PELASTUKSENNE EVANKELIUMIN, uskoviksi tultuanne,
pantu luvatun Pyhän Hengen sinetti."
Mutta ihminen ei omasta voimastaan voi uskoa, ellei Jumala vaikuta
sitä hänessä:
"Se on Jumalan työ, että uskotte."
Jumala on se, joka vaikuttaa meissä tahtomista ja tekemistä, joten tuo
JEV:n perkelleellä leikkiminen on naurettavaa tehokeinojen käyttämistä!
Sillä voi peloitella heikkouskoisia, mutta JEV:n tarkoitus on ilmeisesti vain
korottaa omaa profiiliaan.
Jos pelkkä evankeliumin uskoninen ei riittäisi, niin miksi Jeesus kehoitti:
"Menkää kaikkeen maailmaan ja SAARNATKAA EVANKELIUMIA kaikille
kansoille. Joka sen uskoo ja kastetaan pelastuu..."JEV238: >> ... seuraavan kaltainen julistus (ikäänkuin Herra Jeesus olisi seuraavan kaltaista julistanut) on harhajulistusta (vrt. (Mark. 1:15)):
(1) " ... Jumalan valtakunta on tullut lähelle; vain uskokaa evankeliumi (ymmärrättehän, se riittää)".
Valitettavan paljon on tuon sisältöistä opetusta (1) nykyään! Ikäänkuin parannus/mielenmuutos olisi tarpeetonta, pelkkä - vain ja ainoastaan - evankeliumin uskominen riittäisi. Ei tarvittaisi uskoa Jeesukseen Kristukseen! Ei väliä onko usko ihan sydämessä!>>
"hauska oppi": >>Koskahan JEV tajuaa, että evankeliumin ... Siihen uskominen riittää>>
Siis "hauska oppi" tuolla tavalla kirjoittaen itseasiassa tunnustaa, että hänen mielestään tuo harhajulistus (1) onkin oikein! Oikeasti tuossa kohdassa (Mark. 1:15) olevista Jeesuksen sanoista voidaan tuon "hauska oppi" henkilön mukaan alussa olevat sanat "tehkää parannus" poistaa! Mitä hirveää harhaa tuo "hauska oppi" julistaa! Laittomuuden julistusta tuollainen opetus "parannusta/mielenmuutosta ei tarvita"!
Pelkkä - vain ja ainoastaan - evankeliumin uskominen ei riitä! Tulee olla usko ihan sydämessä, tulee uskoa Jeesukseen Kristukseen, siis tulla syntinsä henkilökohtaisesti anteeksisaaneeksi!
www.opetuksia.net- hauska oppi
JEV238 kirjoitti:
JEV238: >> ... seuraavan kaltainen julistus (ikäänkuin Herra Jeesus olisi seuraavan kaltaista julistanut) on harhajulistusta (vrt. (Mark. 1:15)):
(1) " ... Jumalan valtakunta on tullut lähelle; vain uskokaa evankeliumi (ymmärrättehän, se riittää)".
Valitettavan paljon on tuon sisältöistä opetusta (1) nykyään! Ikäänkuin parannus/mielenmuutos olisi tarpeetonta, pelkkä - vain ja ainoastaan - evankeliumin uskominen riittäisi. Ei tarvittaisi uskoa Jeesukseen Kristukseen! Ei väliä onko usko ihan sydämessä!>>
"hauska oppi": >>Koskahan JEV tajuaa, että evankeliumin ... Siihen uskominen riittää>>
Siis "hauska oppi" tuolla tavalla kirjoittaen itseasiassa tunnustaa, että hänen mielestään tuo harhajulistus (1) onkin oikein! Oikeasti tuossa kohdassa (Mark. 1:15) olevista Jeesuksen sanoista voidaan tuon "hauska oppi" henkilön mukaan alussa olevat sanat "tehkää parannus" poistaa! Mitä hirveää harhaa tuo "hauska oppi" julistaa! Laittomuuden julistusta tuollainen opetus "parannusta/mielenmuutosta ei tarvita"!
Pelkkä - vain ja ainoastaan - evankeliumin uskominen ei riitä! Tulee olla usko ihan sydämessä, tulee uskoa Jeesukseen Kristukseen, siis tulla syntinsä henkilökohtaisesti anteeksisaaneeksi!
www.opetuksia.netKoskahan JEV:kin tajuaa:
Room 1:16
"Sillä minä en häpeä evankeliumia, sillä se on Jumalan voima ITSEKULLEKIN
USKOVALLE PELASTUKSI."
Missä vaiheessa JEV tänään tekisi parannuksen
1. Ennen kastetta, vai
2 Kasteen jälkeen vai
3. Kasteessa (Se voi olla hankalaa veden alla, jos parannuksen teko
kestää kauan) - Yökastelija,,
JEV238 kirjoitti:
JEV238: >> ... seuraavan kaltainen julistus (ikäänkuin Herra Jeesus olisi seuraavan kaltaista julistanut) on harhajulistusta (vrt. (Mark. 1:15)):
(1) " ... Jumalan valtakunta on tullut lähelle; vain uskokaa evankeliumi (ymmärrättehän, se riittää)".
Valitettavan paljon on tuon sisältöistä opetusta (1) nykyään! Ikäänkuin parannus/mielenmuutos olisi tarpeetonta, pelkkä - vain ja ainoastaan - evankeliumin uskominen riittäisi. Ei tarvittaisi uskoa Jeesukseen Kristukseen! Ei väliä onko usko ihan sydämessä!>>
"hauska oppi": >>Koskahan JEV tajuaa, että evankeliumin ... Siihen uskominen riittää>>
Siis "hauska oppi" tuolla tavalla kirjoittaen itseasiassa tunnustaa, että hänen mielestään tuo harhajulistus (1) onkin oikein! Oikeasti tuossa kohdassa (Mark. 1:15) olevista Jeesuksen sanoista voidaan tuon "hauska oppi" henkilön mukaan alussa olevat sanat "tehkää parannus" poistaa! Mitä hirveää harhaa tuo "hauska oppi" julistaa! Laittomuuden julistusta tuollainen opetus "parannusta/mielenmuutosta ei tarvita"!
Pelkkä - vain ja ainoastaan - evankeliumin uskominen ei riitä! Tulee olla usko ihan sydämessä, tulee uskoa Jeesukseen Kristukseen, siis tulla syntinsä henkilökohtaisesti anteeksisaaneeksi!
www.opetuksia.netmonet uskoonkin tulleet kuvittelevat että heillä on jo kaikki, mutta eivät ymmärrä mitä parannus on. Lisäksi kun Jeesus sanoi että joka ei kanna ristiänsä joka päivä ja...ei ole minulle sovelias.Tätä ei edes ymmärretä vaikka se on selvästi Herran suusta lähtenyt. Monien ahdistusten kautta on meneminen Jumalan valtakuntaan, muulla tavoin se ei ole mahdollista, vaikka ylistelisit voltteja heitellen. Nykyään on huonoja saarnamiehiä ja jotka uskostaan puhuvat ovat kuin...äpäriä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi842727On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole582634Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.702594Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä952551Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu892075Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl502012Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma1411866Joskus tulee niin
Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk521539Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?161476Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve351467