Kirjailempa tähän muillekin tiedoksi hieman kokemuksiani Minna Parikan laatukengistä: Ostin vähän aikaa sitten Love Boot saappat nettikaupan kautta (ovh. 375 €) ja jo ensimmäisissä sovituksissa kotona hajosi vetoketjusta vedin. Otin asiasta yhteyttä Minna Parikka Boutiqueen ko kaupan palautelomakkeella ja yritin kysellä saisiko sitä kautta korjautettua, ostettua vetoketjuun "varaosia" tai olisiko vinkkejä missä kannattaisi korjauttaa, ettei saappaat menisi muuten pilalle. No eipä he sieltä ole vaivautuneet mitään vastaamaan muutamassa viikossa.
Eli ei ihan vastannut vetoketjun laatu ja kaupan palvelualttius odotuksia! Muuten kengät ovat kyllä ihan huippuhienot ja vetoketjua pystyy käyttämään, mutta kyllä se puuttuva vedinosa harmittaa.
Ihan vaan vertailun vuoksi voin kertoa miten Marimekossa asiat hoituvat: Olin joskus ostamassa uutta laukkua ja tuli jotain kautta myyjän kautta puhetta, että noin kolme vuotta sitten ostamassani Marimekon penaalissa oli mennyt vetoketju rikki ja voisin katsella samalla liikkeen penaalivalikoimatkin. Tähän myyjä totesi, että jos on mennyt "jo" kolmessa vuodessa rikki, niin se on laatuvika ja he korjaavat sen ilmaiseksi. Jätin tuon vanhan penaalin liikkeeseen ja sain hakea sen noin viikon päästä korjattuna takaisin. Ja korjaus oli tehty tosi hyvin.
Minna Parikka - Laatu ja palvelu aikamoinen pettymys!
13
12988
Vastaukset
- Minna Parikka sucks
Mulla myös huonoja kokemuksia Minna Parikan liikkeestä ja sen asiakaspalvelusta. Ostin kengät netin kautta. No seuraavana päivänä soitti joku myyjä ja kikatteli et uups nyt ei ookkaan noita kenkiä et laita mailina pankkitilin nro niin saat rahat takaisin...no edelleen odotan rahoja....ja web-kaupassa ei ole mitään varastokirjanpitoa...myymäläpäällikkö vielä lisäsi mun ärtymystä asettamalla itsensä jonnekin sfääreihin...onkohan nää koskaan kuullut asiallisesta asiakaspalvelusta??
en osta kyllä mitään minna parikan liikkeestä enkä niiden webistä...- Tarjatv
Joo. Sama. Ihan blondia toimintaa. Ihan kuin olisi valittu alhaisen äo perusteella. Huonoa palvelua. Ei mitään ymmärrystä asiakasta kohtaan
- ompelija-äiti
Mä olen saanut aina tosi hyvää palvelua Parikalla! Olen asioinut liikkeessä usein ja meililläkin tiedustellut jotain ja vastaus tuli nopeasti. Kyselin yhtiä kenkiä meilillä ja kysyin voivatko varata, kun tulen Helsinkiin parin viikon päästä. Kengät odottivat minua siellä sen pari viikkoa ja hyvä niin, sillä koko olikin väärä ja päädyin ostamaan numeroa pienemmät. Kerran taas asioin pop-upissa ja kun siellä ei ollut mitä halusin myyjä soitti toisen liikkeen myyjän privaattinumeroon (liike ei ollut siis vielä auki) ja pyysi varaamaan mulle kengät.
Laatukin on ollut mielestäni kohdallaan, tosin yhdissäkään Parikoissani ei ole vetskaa, mutta kenkiä on kuitenkin useampi pari.- Tarjatv
Taitaa myymälä laittaa näitä kehumisviestejä. Kaikki ovat pettyneet kenkiin.
- Tarjatv
Ekan kävelyn aikana irtosi osia puputennareista. Hankasivat molemmat jalat verille. Ei muuta hyvitystä kuin osan korjaaminen. Älkää missään nimessä ostako parikan kenkiä! Huono laatu, huono palvelu. Kurjas että suomalainen laatu vedetään näin alas. Menee ns korkeatasoisen laadun odotus pöntöstä alas parikan tuotteissa.
- MiaKoo
Kuukauden verran ollut sisä käytössä all ears tennarit ja nahka hilseilee?!! Ei todellakaan hintansa arvoiset. Ikävä kyllä. Muuten hyvät jalassa mutta nahka on mennyt sen näköiseksi että oisivat vanhemmatkin...
- puputkengät
Mulla kolmet erilaiset Parikan kengät . Ei mitään vikaa . Palvelu ollut aivan mahtavaa . Yksien kanssa oli koko-ongelma. Vaihto kävi näppärästi ja rahanpalautus myös.
- Anonyymi
puputkengät kirjoitti:
Mulla kolmet erilaiset Parikan kengät . Ei mitään vikaa . Palvelu ollut aivan mahtavaa . Yksien kanssa oli koko-ongelma. Vaihto kävi näppärästi ja rahanpalautus myös.
Naurettavan kalliilta, pöljiltä ja epäkäytännöllisiltä vaikuttavat Parikan kengät.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Naurettavan kalliilta, pöljiltä ja epäkäytännöllisiltä vaikuttavat Parikan kengät.
Netti on netti ja liike taas liike,eikä itse Parikalla ole mitään tekemistä myymisen kanssa,muut sen hoitaa.
Jos joku rikkoontuu niin kaikellahan on takuu että kannattaa oikeasti kysellä sen perään,netissä aikaa kuluu sen olen itsekkin huomannut.
- Anonyymi
Itse tilasin kengät Alennusmyynnistä...
Ja nyt olin myymässä kenkiä kun huomasin, että ne ovat eri parin kengät.. Toinen 40 ja toinen 41. Eipä sellaisia taida ketään ostaa... - Anonyymi
Kuka tyhmä tilaa ja maksaa kengät näkemättä ja sovittamatta? Kaikkein viimeksi Parikalta!
- Anonyymi
kaiken tilaamansa voi myös palauttaa kun kunnon liike kyseessä eikä mikään ulkolainen Kiinan kauppa,niin myösvoi palauttaa PArikalle jos tuli väärä ostos tai käyny joku inhimillinen erehdys.
- Anonyymi
Moi.
Ostin Sokoksen 3+1 päivää tarjouksesta vuonna 2001 Carolines merkkiset nahkasaapikkaat. Ja voi tytöt kuulkaa, ne on vielä 24 vuoden jäkeenkin käytössä.
En tiedä, mutta joku muukin saattaa muista kyseisen mallin. Caroline's saapikkaita oli mustia pintanahkaisia ja sitten oli mokkanahkaisena viinin punaiset tai musta. Kanta oli tukeva neliömäinen noin 4,5 Cm korolla ja tukeva kumipohja lievästi platoo. Varret suojaa mukavasti pohkeita ja saapikkaan pukeminen on nopsaa kivan ja toimivan vetoketjun ansiosta.
Suutari on omia saapikkaitani kyllä välistä korjaillut ja viimetalvena sisäpohjien raudat meni poikki, mutta vielä sain korjautettua uskolliset palvelijani.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?433050Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n402271Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari612180Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa882052Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh591768Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä191636Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr701520Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http441305Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1321246Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian1631007