WPA-verkkoavain

hjaaaalp

En ole nyt ihan varma olenko käsittänyt oikein mikä tämä verkkoavain on. Olen juuri kytkemässä kannettavaa langattomaan verkkoyhteydeen Siemensin Speedstream 5450 -modeemiin, mutta koko homma tössäs siihen, että nyt tää kysyy verkkoavainta. Onko se siis määritelty jo modeemin käyttöön otossa, ja tuliko se esim. jollain paperilla? Mulla ei varmaan enää oo mitään papereita tallessa, eli en pääse käsiksi tähän verkkoavain-koodiin, jos se on siis jo määritelty.

Vai voiko sen verkkoavaimen määrittää nyt? Ymmärsin ainakin, että se on vain joku salasana, jolla turvataan turvallinen langattomassa verkossa surffaaminen. Voinko siis määrittää uuden verkkoavaimen kannettavan ja modeemin välille?

Kiitos jo etukäteen, mikäli joku pystyy auttamaan minua.

2

885

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokoliha

      Verkkoavain / Suojausavain määritetään aina modeemiin / reitittimeen. Se on salasana langattomaan verkkoon, ettei kuka tahansa siihen voi yhdistää. Joissakin modeemeissa tämä on jo tehtaalla konfiguroitu, ja salasana voi olla modeemin pohjasta löytyvä WPA / S/n esimerkiksi. Laitteisiin konfiguroidaan nuo asetukset monesti myös liikkeessä (mahdollisesti lisämaksusta), kun laitteen ostaa.

      Mikäli sinulla ei ole näitä tietoja tallessa, eikä modeemillasi ole mitään oletusverkkoavainta, täytyy sinun määrittää se itse modeemin hallinnasta. Modeemin hallintaan pääsee internetselaimella kun yhdistää modeemin ip-osoitteeseen. Kytke modeemi 1 portista langallisesti tietokoneeseen. Tämän jälkeen suorita -> cmd -> kirjoita ipconfig. Lähiverkkoyhteytesi Gateway / Oletusyhdyskäytävä on ip-osoite johon sinun täytyy yhdistää selaimellasi. Loppu on täysin laitekohtaista, tässä vaiheessa ottaisin googlen / ohjekirjan käyttöön.

    • ssklm3

      Tuskin auttaa enää, mutta paina kynällä sitä pientä täppiä jossa ehkä lukeekin "reset" niin lähtee salasanat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      35
      5176
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      67
      4165
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      78
      3716
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2738
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      162
      2576
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      65
      2412
    7. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      28
      2275
    8. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      79
      2209
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      138
      1735
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      1568
    Aihe