Trapani kesäkuun alussa

ei lääsyyn

Onko Trapani kesäkuun alussa aivan tulisen kuuma paikka yleensä? kannattaako mennä kesällä ollenkaan?

7

671

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Italian lämpö

      Kesäkuun alku on loistavaa aikaa koko Välimeren alueella. Lämmintä, muttei vielä kuumaa. Trapanissa muutaman viime vuoden keskimääräiset ylimmät lämpötilat kesäkuun alussa ovat pyörineet 24-27 asteen tienoilla. Tosin vesisadekaan ei ole mahdoton. Ja toki aina voi osua joku yksittäinen sääilmiö, mutta tyypillisesti siellä päin ne tukahduttavan kuumat lämmöt tulevat vasta heinä-elokuussa. Olin hieman pohjoisemmassa Italiassa tänä vuonna touko-kesäkuun vaihteessa viikon, ja päivälämpötilat pyörivät siinä 25 asteen tienoilla lukuunottamatta yhtä sateisempaa päivää jolloin jäätiin 20 asteeseen. Suurinpiirtein samanlaista on ollut samoihin aikoihin vuodesta Kreikassa ja Espanjassa aiempina vuosina. Ehdottomasti siis hyvä aika ottaa pieni varaslähtö kunnon kesään.

    • Njakak

      Touko-kesäkuu on parasta aikaa matkustaa Etelä-Italiaan. Suosittelen muuten Trapania matkakohteena. Sieltä on helppo tehdä mielenkiintoisia retkiä eri puolille Sisiliaa. Lisäksi Trapani on kulinaristin mekka. Ruoka on todella hyvää.

    • syysaurinkoko

      Mikä on hintataso, jos vertaa Suomen hintoihin?

    • pihlajanmarjatttt

      Sopiiko Trapena rantalomakohteeksi? Vähän voisimme myös nähtävyyksiä katsella.

    • Kesäkuun kävijä

      Me olimme siellä kesäkuun 11.-18. Viimeiset päivät oli aika kuuma, noin 30 astetta, ja koko viikon ajan lämpötila nousu. Mielestäni hyvä aika rantalomalle, jos pelkää kuumuuttaa kannattaa katsoa reissu tuohon touko-kesäkuun vaihteeseen. Miellyttävä yllätys oli se, että merivesikin oli ihan miellyttävää uiskennella, ei liian kylmää ollenkaan. Trapani on ihana pieni kaupunki, joka sopii rauhaa ja aitoa sisilialasta menoa kaipaaville. Jos haluaa baareja, klubeja ja yökerhoja, kannattaa suunnistaa turistisoituneempiin paikkoihin tai Palermoon. Myös Cefaluun on helppo matkustaa Trapanista.

    • NO, NO, Sisilia

      Älä mene Trapaniin. Siinä kylässä ei ole mitään nähtävää. Kunnallinen uimaranta on roskia täynnä, parempi mennä ottamaan aurinkoa vaikka Ämmänsuon kaatopaikalle.

      Muutenkin koko Sisilia oli pettymys. Todella töykeitä ihmisiä, huonoa ruokaa, pankkikortilla ei voi maksaa ennen tappelua (väittivät ettei korttikone toimi, mutta kun nostin metakan pystyyn ja sanoin ettei käteistä ole niin rupesihan se toimimaan). Mafian ja korruption pesä, jossa rahat eivät mene verottajalle vaan ihan väärään osoitteeseen. En ymmärrä miksi tämä saari kuuluu Euroopaan, voitaisiin lahjoittaa afrikkalaisille.

      Avoimin mielin matkalla olin ja suuren pettymyksen koin. Ryanair hoiti osuutensa mainiosti. Ainoa puute heillä on, ettei ole numeroituja istumapaikkoja vaan röyhkeimmät menevät ensin.

    • seisoooooo

      "Ainoa puute heillä on, ettei ole numeroituja istumapaikkoja vaan röyhkeimmät menevät ensin. "

      Eikö sinulle ollut istumapaikkaa? Mahtoivat jalat olla kipeinä moisen seisomisen jälkeen!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      19
      4919
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      54
      3925
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      60
      3503
    4. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      94
      2858
    5. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      62
      2698
    6. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2658
    7. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      98
      2634
    8. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      136
      2397
    9. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      57
      2289
    10. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      58
      2084
    Aihe