Oseaniassa kävijöitä ?

vieras338

Olen kauan miettinyt, että jos paikkani olisi oseaniassa. Rakastan lämpöä, merta, sosiaalisia ihmisiä. Jos olette käyneet jollain tyynenmeren saarista, niin voisitteko sanoa missä, ja, että millaista siellä oli ?

8

2574

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wertjkijhyg

      Kävimme vuosi sitten vaimoni kanssa häämatkalla BoraBoralla, ja se oli kyllä mahtava matka. En kyllä tiedä millaista siellä olisi asua, mutta lomailu oli yhtä luksusta.

    • kuullut...

      HEi !!
      Serkkuni asuu muistaakseni Fidzillä.. ? .... En ole varma nimestä, mutta joku tuon niminen paikka. Hän sai asumisluvan, ja on asunut nyt 5 vuotta siellä. Se mitä olen kuullut, niin sillä on todella hauskaa. Sieltä saa työtä palvelupuolella. Hänkin on ravintolan pitäjä, ja suurin asiakaskunta on turistit.

    • Tyynenmeren matkaaja

      www.kilroyblogs.fi/sonjaevita

      Tuolta loytyy meidan matkasta infoa, tyyneltamerelta Uusi-Kaledonia (22pv), Fidzi(6vko) ja Cooksaaret(26pv)

      Toivottavasti auttaa miettimaan

    • Hei,

      Olen asunut vuosia sitten Trukin lagoonilla tarkemmin Moenin saarella.
      Kokemus oli todella mahtava! Yksi parhaista vuosistani. Olisin voinut hyvin jäädä sinne töihin pidemmäksi ajaksi, mutta tuolloin päätin palata opiskelemaan ja palata sitten joskus myöhemmin...

      Sitä edelleen odotellessa ja aina välillä lämpimin ajatuksin unelmoiden siitä.

      Ihmiset siellä ja muilla saarilla ovat ystävällisiä ja vieraanvaraisiä. Perinteitä kunnioitetaan (juhlapyhät, häät, hautajaiset, seurustelu yms.) Vanhempien kunnioitus on voimakasta, ja kasvojen menetys on suuri juttu. Periytynee japanilaisesta kulttuurista?!

      Trukin lagooni oli nimittäin toisen maailmansodan aikana japanilaisten tukikohta ja paikallisissa on edelleenkin japanilaisten jälkeläisiä.
      Sodasta johtuen sieltä löytyy paljon hylkyjä ja lukeutuukin maailman suurimpiin laguuneihin jota mainostetaan myös sukeltajien taivaana.

      Siellä ollessani en omannut vielä sukelluslisenssiä, joten snorklasin ja pääsin kyllä näkemään upeaa merenalaista elämää ja joitakin matalalla olevia hylkyjä.
      Siihen aikaan Laguunissa pyöri ent. Norjalainen troolari (iso) jossa oli pajon sukellusasiakkaita ( asui, söi ja sukelsi).

      Saaren infrastuktuuri oli kuten missä muuallakin, mutta hieman alkeellisemmassa muodossa. Sähköä oli joka toinen tunti. Tosin paikan hallitsijan puolella saarta sitä löytyi joka tunti. Amerikan armejan tukikohdan työntejät tekivät teitä ja toimittivat vettä kuivana kautena, rakensivat ja kojasivat rakennuksia yms.

      Kouluja, sairaaloita, kauppoja, matkatoimistoja, museo, kauppoja yms. siis kaikkea mitä ihminen tarvitsee. Tietyt ruokatuotteet tulivat kerran kuukaudessa saarelle isoilla laivoilla...saatiin siis vihreitä tomaatteja kerran kuukaudessa..homeisena. Uskoisin ,että tilanne on tänä päivänä toinen.

      Ilmasto oli siis 38 joka päivä aika ihana..yöllä saattoi olla kylmääkin 25... tietenkin Suomen standardeihin verrattuna yhtä hellettä. Kyllä ilmastointilaite oli ihan yes juttu jos sellainen sattui olemaan. Vähintään tuuletin oli oltava, jos aikoi selvitä puoleen päivään ennen kuin olis täysin hikinen.

      Kasvillisuus oli vehreää, banaanipuita, johanneksen leipäpuita, taro (perunan korvike), vesimelooneja ja muita trooppisia hedelmiä.

      Suosittelen kyllä Trukia (nykyään nimeltään Chuuk). Trukin laguuni kuuluu Federated States of Mikronesiaan. Kannattaa googlettaa lisätietoja siitä.

      Saarilta löytyy myös vesiputouksia ym luonnon kauneuksia.

      Onnea uuden alun valintaan!

    • M.J.

      Olimme elokuussa kaksi viikkoa Havaijilla. Matkakertomus valokuvineen löytyy osoitteesta http://huvi.fi/matkat/havaiji/ . Havaiji on varmaankin amerikkalaisempi kuin monet muut saaret, mutta polynesialainen sosiaalisuus vaikuttaa sielläkin, Havaijilla sitä sanotaan aloha-hengeksi.

      • Tarkka 1

        Peräänkuulutit sosiaalisia ihmisiä, kierrä sitten Tahiti kaukaa. Jos et puhu ranskaa, sinä olet ilmaa. Naapurisaaressa Mooreassa touhu pikkasen parempi.
        Käy Cook Islandissa, aivan fantastiset ihmiset, mutta älä juo viinaa sunnuntaisin.


      • Tiarankukka
        Tarkka 1 kirjoitti:

        Peräänkuulutit sosiaalisia ihmisiä, kierrä sitten Tahiti kaukaa. Jos et puhu ranskaa, sinä olet ilmaa. Naapurisaaressa Mooreassa touhu pikkasen parempi.
        Käy Cook Islandissa, aivan fantastiset ihmiset, mutta älä juo viinaa sunnuntaisin.

        Meille oltiin kyllä erittäin ystävällisiä Tahitilla englanniksikin. Tosin Ranskan Polynesiassa puhutaan paljon ranskaa, mikä nyt ei varmaan kenellekään tule yllätyksenä. Muutama sana ehkä kannattaa opetella ennen lähtöä, niinkuin merci ja bonjour, mutta ei siellä tarvitse osata puhua ranskaa.

        Sekä Tahitilla että Moorealla on paljon ranskalaisia turisteja, Moorealla enemmän myös amerikkalaisia, enimmäkseen häämatkalaisia.


    • sy Snoopy

      Purjehdin yksin hieman pitkähkön reitin Panamasta Uuteen-Seelantiin. Hienoja saariahan siellä on ja enimmäkseen mukavia ihmisiä. Pimeällä uskaltaa jopa liikkua ulkona, toisin kuin Etelä-Amerikassa. Helpoimmin niihin tutustuu lentäen. Lisää kotisivuilla www.snoopy.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      19
      4949
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      56
      3950
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      70
      3543
    4. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      94
      2868
    5. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      62
      2698
    6. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2668
    7. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      98
      2634
    8. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      141
      2418
    9. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      57
      2309
    10. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      58
      2094
    Aihe