Tupakoivat nuoret

ToimitaanToimitaan

Tupakkaa polttavat nuoret alkaa olla huolestuttava näky.

Näyttäkää omille jo tosi nuorille lapsillenne vaikka tämä: http://www.youtube.com/watch?v=UZmwIaa_qbk

niin tietävätpähän ainakin mitä polttaminen saa heissä aikaan. Etteivät alottaisi ollenkaan.

Tai tämä: http://www.youtube.com/watch?v=-YjrkBYDDQM&feature=related

Tai tämäkin on "hyvä": http://www.youtube.com/watch?v=2glFau9ORAY&feature=related

Ja vielä yksi viihdyttävä video: http://www.youtube.com/watch?v=BqqxehIV71c&feature=related

18

405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maksetaan...

      On myös koulujen vastuulla opettaa nuorille kaikkien päihteiden haitat!

      • Ihmettelevä isä

        Kun äiti ostaa alaikäiselle tyttärelleen tupakat, nähty on!


    • eskoko.

      no voi tsiisus, ei kait nyt kukaan täysjärkinen lapsillensa tuommosta jeesustelu kuraa näytä. Kyllä son niin että asioista puhutaan muttei katsota amerikkalaisten konservatiivien yliampuvia videoita niitä ne näkevät koulussaki ihan tarpeeksi.

      Ja tupakoivat nuoret on vähentyneet huomattavasti vuosien saatossa ja luultavasti tulee vähenemään jatkossaki mutta selvähän son että aina sieltä muutama polttaa.

    • Ei käy katteeks

      Iljettävää...

    • spede28

      Tupakasta ei saa kun kalvakan naaman, keltaset hampaat ja paskan maun suuhun. Ja potenssiongelmat!! (ei seiso.. enää) Ja kai se kohta syöpäkin, sanovat. Moni on kuollu..

    • uuuuuu1

      Me otetaanki mallia teistä vanhemmistä, ähhähä! Jos kerta tekin poltatte niin miksei me kans. Hyvin se näyttää teillekin maistuvan.

      • luomu on parasta

        Tytöillä tissit lurpsahtaa kun ei kohta verenkierto ennää pelitä, nähty on


      • täti Moonika

        älkää hyvä nuoret ottako mallia, ajatelkaa omilla aivoillanne Eikö teille sitä koulussaki just opeteta. Aivojen paikka ei ole narikassa!


      • Fiksunuori!

        Jos lapset/nuoret näkis kuinka muut polttaa ei nekkään alkais polttaa. Joten aikuset kattokaa peilii!


    • r.i.p.a.
    • muahhahaa
    • äly hoi älä jätä

      jaahas.. mutta sitä ei vaan tajua että ihmiset vielä maksaa siitä että tuhoavat keuhkonsa.. ihan vapaaehtosesti. Siis maksavat siitä, että saavat tupakkaa, joka heät sitten sairastuttaa. Selittäkää joku se?

    • kiikunkaakun 88

      eivät ne nuoret ihmiset tiedä että tupakka vie terveyden (ei kai ne muuten polttas!).

    • huumaa 50

      jos nuoret ois oma-alotteisia niin ne ottas ite selvää mikä vaikutus milläkin on! oli se sitten energiajuomat (myrkkyä ja lisäaineita) tai tupakka tai alkoholi. internetistä kyllä tietoa löytyy jos haluaa. mutta kun pitää mennä aina "muodin" mukana...

      moniko nuorista tietää että nikotiini aiheuttaa riippuvuutta, häkä myrkyttää keuhkot ja terva tervaa keuhkot ja että joka tupakan henkäyksellä nuori on lähempänä terveytensä menettämistä.

    • aatamin omena 50

      Ei fiksut nuoret polta. Sellaset polttaa, jotka ei tiedä, mitä siitä seuraa (keuhkosyöpä, verenpaine, huonontunut ääreisverenkierto (=kalvakka iho naamassa ja muualla), alentunut maku- ja hajuaistit, haiseva hengitys, jne).

      Sellanen ihminen, joka on ylpeä siitä että polttaa, on kai sitten ylpeä siitä että tulevaisuus on todennäköisesti sairastamista? Kuka sellaista haluaa?

      • norttiortti

        ime perssuolta....muaahhhaaaaaaa


    • hoppu on

      Tupakka tappaa hitaasti, mutta mihinkäs tässä on kiire

    • Moterni mummeli

      Mieki osallistun näin hyvvään keskusteluun, kerranki asiaa! Mielummin sitä perssuoltakin imekööt ku tupakkaa, seki on terveellisempää, hyvin pesty ja vaikka makkaraks asti jalostettu poron sellainen-!!! Kyllä se vain hymy hyytyy tuolta perssuolen imijältäkin, kun keuhkot on sökönä ja syöpädiagnoosi tulee, kysäsepä joltain keuhkoahtaumatautia sairastavalta miltä tuntuu, ja oisko sauhutellut, jos ois sen tiennyt. Nykyaikana on jo sen verran tietoa asioista, että nuoret tietävät vaarat, ja valinta on siellä korvien välissä. jos ei oo, niin ottakaa niien vanhemmat hätiin!
      Ei tietysti pidä luoda mahollisuuksiakaan siihen!
      Pois vaan nuorilta net niien "hyppytunnit" ja muut, joilla ne laukkoo kilvan kaupan ja sen entisen koulun nurkan takana ja siinä niitten takasella mäennyppylällä tupakoimassa. Ja nuuskat takavarikkoon. Siellä niitä on välillä ihan ruuhkaksi asti, ja kukkaan ei tunnu välittävän. Kethään aikuista ei ikänä näy, nuoret vain käyvät ruokavälitunnilla vetämässä savut. Tämä pakkanen se vain saattaa olla hyväkin asia nyt, vähemmin näyttää marssivan sinne nuorisoa!

      Kuitenkin siihenkin näkkyy kunnanvirastoltakin ja joka puolelta, muttei kukkaan välitä tai tehe mittään. Ja koulun taka marssii nuorisoa... Ei sillekään voi mittään? Vanhemmat, ja te kaikki nuorisostanne vastuussa olevat, herätys! Ja rangaistukset käytäntöön.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      90
      7532
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      121
      6268
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      160
      4387
    4. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      233
      3034
    5. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      90
      2618
    6. Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut

      Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh
      Maailman menoa
      24
      1856
    7. Yhteydenotto

      Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?
      Ikävä
      189
      1470
    8. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      123
      1460
    9. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontohommista?

      Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille? Tätä ei tv:ssä: Susanna Laine paljastaa, mikä yksi asia hermostuttaa Farmi-kuvauk
      Tv-sarjat
      21
      751
    10. "Suomen Gossip Girl" Jannica Nordberg voitti Farmi Suomen

      Onnea, Jannica! Jannica Nordberg voitti Farmi Suomen ja 30 000 euroa. Nordberg kutsuu itseään Suomen Gossip Girliksi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      693
    Aihe