Mille alueelle Dubaihin?

keff

Ollaan miesystävän kanssa lähdössä helmikuussa Dubaihin ja nyt on tullut valinnan tuska alueen ja hotellin kanssa.
Olisi todella hauska kuulla vinkkejä ja kokemuksia eri alueista ja hotelleista.

Se mitä nyt olen lukenut niin monessa paikassa hehkutetaan tuota Marinan aluetta mutta niiden hotellit tuntuvat meidän budjettiin turhan kalliilta.
Vielä eilen olin sitä mieltä että Bur Dubai voisi olla hyvä paikka, mutta nyt keskustelupalstoja koluttuani se on ruvennut tuntumaan kehnolta paikalta.

Eli me haemme ihan sellaista "perus lomaa", aurinkoa kaivataan katkaisemaan suomen talvea. Sitten käytäisiin myös ihmettelemässä myös paikkoja, ostareita ja muuta mitä Dubaissa voi käydä katsomassa.

Niin ja kertoisitteko vielä mielipiteenne ravintola - ja kahvilamahdollisuuksista, jossain luki että vain Marinassa pääsee ulkosalle istuskelemaan ravintolaan ja/tai kahvilaan.

Suuri kiitos kaikille vastaajille!

15

1583

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lähdössä myös

      Marinan alue on tosiaan kalliimpi.

      Itse varattiin myös 4,5 tähden hotelli Bur Dubaista, josta on pelkkää kehua traveladvisorin ja booking.com'in sivuilla. Paikka on sinänsä hyvin keskeinen, siitä on kilometri Dubai Malliin, 10 minuutin matka Jumeirah Beachille, 5 min basaareille ym. Kaiken kaikkiaan kartalta katsoen melkein kaikki ostoskeskukset ym. aktiviteetti on siinä lähempänä Bur Dubaita.

      Toki aiomme myös piipahtaa Marinassa, mutta vain päiväseltään.

    • keff

      Saanko kysyä minkä nimisen hotellin varasitte? Katselin itse Bur Dubaista Golden Sandsin hotellia mikä oli 4tähden hotelli, tosin arvosteluja kun luki niin joku oli kirjoittanut että paremminkin 3 kuin 4tähden.
      Tähdillä ei sinänsä ole merkitystä, hotellissa tärkeintä on siisteys.

      Eihän tuonne Dubaihin kuitenkaan lennetä vain hotelliin olemaan, joten juuri siksi tuntuu sijainti niin tärkeältä tässä hotellia valittaessa. :)

    • lähdössä myös

      Juu samat kriteerit meilläkin oli, ja lisäksi tuossa hotellin sijainnissa ja positiivisissa arvosteluissa kaikki oli kohdillaan. Lähdemme itse tammikuussa joten voin kertoilla tarkemmin sitten reissun jälkeen vielä millainen se oli.

      Hotellivalintamme oli http://www.airfinlandholidays.fi/Gold-Swiss-Bel-hotel

    • pakkasia pakoon

      Valitse näistä, osa huoneistohotelleja, osa hotelleja. Sijainti keskeisellä paikalla Bur Dubaissa.
      Bavaria Executive Suites, Wincester Deluxe, Tulip hotel apartment, Royal Ascot apartment, Wincester Deluxe, Bur Juman Arjaan, Ramada hotel Dubai, Park Regis Kris
      Arvosteluja löytyy mm booking.com sivulta, hintoihin 20% veroja, hotels.comin hinnoissa verot mukana.

      Gold Swiss Bel hotel on sivussa kaikesta, mutta taxillahan pääsee.

    • abcdefghij

      Kahviloita ja ulkoravintoloita löytyy kyllä muualtakin päin kuin Marinasta. Esimerkiksi Creekin alue on niitä täynnä. Dubai Creek erottaa Deiran ja Bur Dubain.

      Bur Dubai on omasta mielestäni paljon keskeisempi sijainti kuin Dubai Marina. Itse kun käytiin Marinassa niin eipä siellä nyt kauheasti tekemistä ollut. On totta, että hotellit on siellä hienoja, mutta toisaalta myös hinnakkaita. Marinasta on pitkä matka Dubai mall -ostoskeskukseen, joka on huomattavasti lähempänä Bur Dubaita kuin Marinaa. Marinasta löytyy Marina Mall, jossa ainakin meille riitti ihan yksi lyhyt vierailu. Sinänsä ihan hieno, mutta hiukan kolkko ja pienehkö.

    • Lentelijä

      Hotelliarvosteluja löytyy enemmän Tripadvisorista!

    • internet city

      Ehdottomasti Marinaan. Joitakin kertoja tullut yovyttya Bur Dubaissa,fiilis on kuin Tel Avivissa.
      Dubai on rakennettu autolla liikkuvien ehdoilla,suosittelen lampimasti auton vuokrausta. Kannattaa pysya pois ruuhkista,ajaminen on muuten helppoa kun jaarapaisia suomalaisia on niin vahan liikenteessa!

      • Dubai ristiin rastii

        Kaikki joilla on varaa, menee melkein Marinaan, Atlantikseen tai purjehotelliin. Marinassa on näistä eniten nähtävää, paljon palveluita ja hyvää ruokaa. Atlantisessa ja purjehotellissa on taas hyvät vesihuvipuistot, joihin voi tietenkin mennä päiväksi muualtakin.


      • Kappas vain
        Dubai ristiin rastii kirjoitti:

        Kaikki joilla on varaa, menee melkein Marinaan, Atlantikseen tai purjehotelliin. Marinassa on näistä eniten nähtävää, paljon palveluita ja hyvää ruokaa. Atlantisessa ja purjehotellissa on taas hyvät vesihuvipuistot, joihin voi tietenkin mennä päiväksi muualtakin.

        Taitaa talvimatkailu pian alkaa, kun on kampanja taas näköjään polkaistu käyntiin.


      • ekonomistimatkalija
        Dubai ristiin rastii kirjoitti:

        Kaikki joilla on varaa, menee melkein Marinaan, Atlantikseen tai purjehotelliin. Marinassa on näistä eniten nähtävää, paljon palveluita ja hyvää ruokaa. Atlantisessa ja purjehotellissa on taas hyvät vesihuvipuistot, joihin voi tietenkin mennä päiväksi muualtakin.

        Varaa olisi mennä Atlantikseen tai jopa purjehotelliin, mutta ei halua! Olisi vain tolkutonta rahantuhlausta. Siis joku Marinan lähellä oleva hotelli tai SZR:n ja metroradan varressa oleva kohtuuhyvä hotla.


    • uubaduuba

      Autonvuokraus Dubaissa on suositeltavaa vain kokeneelle ulkomailla autolla ajaneelle, liikenne on paikoitellen hurjaa, kaoottista ja ruuhkaista. Taxilla pääsee paikasta toiseen kätevästi (ellei juutu ruuhkaan) ja kohtuuhinnalla. Tai metrolla, joka kulkee ruuhkien yläpuolella.

    • internet city

      Hei haloo,Dubaissa on helpompaa ajella kun Helsingin kehäteillä,saa tilaa kun tulee liittymistä,kiilarit ja jonon tiivistelijät puuttuvat!.myös ruuhkat voi välttää samalla periaattella kuin muuallakin(siis ei työmatkaliikenteeseen).
      Toki vanhassa keskustassa on ahdasta,kuten muidenkin kaupunkien keskustoissa ja osoitteiden löytäminen on hankalaa kun taloja ei ole numeroitu.
      Autolla pääsee myös tutustumaan vaikka Abu Dhabiin tai vuorten yli eteläisiin emiraatteihin.

    • uubaduuba

      ehkä tuli käytettyä vääriä termejä ja yleistettyä. Liikenne ei joka tapauksessa sovi aloittelijalle: Sheikh Zayed Road ympäröivine teineen ja katuineen on haasteellinen. Isot nopeuserot (Ferrarit ja Lamborghinit painavat joskus lähes nasta laudassa, kannattaa siis pysyä pois sisäkaistoilta), hirveä määrä kiemurtelevia eritasoliittymiä. Kannattaa tsekata esimakua google.maps'eista. Toisaalta esmes Marina on sen verran pieni alue, ettei siellä voi eksyä. Aikaa voi kyllä kulua. Ja SZR:ltä voi pysyä pois ja ajella pienempiä laitakatuja pitkin. Vanhat kaupunginosat ovat helppoja autoilla, vaikkakin ahtaita.

    • Marina

      Kyllä nuo uudet tiet/kadut ovat hyviä ajella ja opastus aivan kohtuullista.
      Myös SZR on hyvä ja laadukas tie. Sanoisin että vanhat kaupunginosat ovat painajaista,osoitteita ja kadunnimiä kun ei näy juurikaan.
      Liittymät ym.muut jutut kuin muissakin suurkaupungeissa,vain Helsingin kiilarit puuttuvat.

    • metromatkustaja

      Dubaissa niitä kiilareita vasta onkin! Äkkinäisiä kaistanvaihtoja ja kääntymisiä ilman vilkkua. Hyvin pärjää kunhan pitää silmät auki. Ja Deiran pikkukujilta kannattaa pysyä kaukana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      91
      7560
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      122
      6305
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      160
      4427
    4. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      233
      3054
    5. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      90
      2628
    6. Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut

      Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh
      Maailman menoa
      32
      1918
    7. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      129
      1541
    8. Yhteydenotto

      Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?
      Ikävä
      197
      1524
    9. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontohommista?

      Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille? Tätä ei tv:ssä: Susanna Laine paljastaa, mikä yksi asia hermostuttaa Farmi-kuvauk
      Tv-sarjat
      21
      772
    10. "Suomen Gossip Girl" Jannica Nordberg voitti Farmi Suomen

      Onnea, Jannica! Jannica Nordberg voitti Farmi Suomen ja 30 000 euroa. Nordberg kutsuu itseään Suomen Gossip Girliksi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      713
    Aihe