Eurosport

JR

Saako Eurosportin näkymään jotenkin kaapelissa ilman kuukausimaksuja ja jonkin kanavapakettihässäkän hommaamista?

8

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaikea vastata...?

      Et sitten edes kertonut, mikä kaapeliverkko on kyseessä?
      http://www2.dna.fi/kanavapaketit_kaapeli on esim. Welho/DNA:n pakettihinnat. Eurosport on esim. S-paketissa kympin kuussa ja lisää siihen kuukausittainen korttimaksu. Tarkista hinnat operaattorisi nettisivuilta, sillä pakettiratkaisu on ainoa vaihtoehto.

    • rugikugfdg

      Saa. Pitää muuttaa asumaan sellaiseen taloon, joka on sellaisen kaapelioperaattorin verkossa, joka jakaa Eurosportia maksutta perustarjontana.

      • rugikugfdg

        Tai siis ei maksutta vaan ilman eri maksua. Harva asia on täysin ilmainen.


      • tuskin saat

        Sellaista kaapelioperaattoria ei olekaan joka jakaisi perustarjontana, kaikilla isoilla ainakin Eurosport on vähintäänkin maksullisen kortin takana, tai sitten ihan jossain maksullisessa kanavapaketissa. Eli vähintään korttimaksu menee, täysin ilmaiseksi sitä ei saa miltään isolta kaapelioperaattorilta. Pienistä hyvin paikallisista operaattoreista (kuten vaikka jonkun kaupunginosa-alueen pieni verkko) en sitten tiedä. Tai lähinnä ne ovat vain muutaman talon yhteisantenniverkkoja.


    • heitaasseonnäin

      Eurosportin ilmainen jakelu on kiellettyä, paitsi Astra satelliitin saksankielinen lähetys, joka on FREE kanava. Ja tämä vain siksi kun sakuja on niin paljon.

      • rugikugfdg

        Kyllähän tuo kuitenkin mahdollistaa sen, että taloyhtiö maksaa kaapelioperaattorille kanavasta jotain, ja kustannus peritään asukkailta vastikkeessa.


      • Teosto + Kopiosto
        rugikugfdg kirjoitti:

        Kyllähän tuo kuitenkin mahdollistaa sen, että taloyhtiö maksaa kaapelioperaattorille kanavasta jotain, ja kustannus peritään asukkailta vastikkeessa.

        Kaapeliverkkojen lähetyksistä rahastavat Teosto ja Kopiosto. Eurosport näyttää kuuluvan Teoston piiriin. http://www.teosto.fi/fi/kaapeli-_ja_satelliittitoiminta.html löytyy satelliittijakelun hinnasto. Jos yhteisantennissa on yli 25 asuntoa, niin silloin on jakeluluvat hoidettava kuntoon Kopioston Teoston kanssa.

        http://www.kopiosto.fi/kopiosto/teosten_kayttoluvat/tv_kanavien_jakeluluvat/fi_FI/tv_kanavien_jakeluluvat/ löytyy jakeluluvista lisää tietoa.


      • Teosto + Kopiosto kirjoitti:

        Kaapeliverkkojen lähetyksistä rahastavat Teosto ja Kopiosto. Eurosport näyttää kuuluvan Teoston piiriin. http://www.teosto.fi/fi/kaapeli-_ja_satelliittitoiminta.html löytyy satelliittijakelun hinnasto. Jos yhteisantennissa on yli 25 asuntoa, niin silloin on jakeluluvat hoidettava kuntoon Kopioston Teoston kanssa.

        http://www.kopiosto.fi/kopiosto/teosten_kayttoluvat/tv_kanavien_jakeluluvat/fi_FI/tv_kanavien_jakeluluvat/ löytyy jakeluluvista lisää tietoa.

        Yhteisantenni ja kaapeli-TV ovat eri asioita. Käsittääkseni varsinaiset kaapelioperaattorit solmivat valmiiksi lähetysoikeuksista kanavien kohdalla. Eurosport oli alunperin ilmaiskanava. Sitten siinä siirryttiin taloyhtiökohtaiseen maksuun. Kun tämä todettiin laittomaksi, tuli siitä normaali maksukanava. Kaapeli-TV on kuitenkin ihan liiketoimintaa. Se rahoitetaan mm. taloyhtiöiltä perittävillä maksuilla. Asuntoa kohden maksu on yleensä muutaman euron kuussa,.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?

      Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?
      Maailman menoa
      55
      3163
    2. Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?

      Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n
      Maailman menoa
      55
      2349
    3. Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.

      Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä
      Kiuruvesi
      28
      2261
    4. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      88
      2249
    5. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      108
      2156
    6. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      72
      1872
    7. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1623
    8. Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin

      Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http
      Maailman menoa
      60
      1389
    9. Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta
      Maailman menoa
      142
      1342
    10. Puuma Martina iski nuoren miehen

      Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1238
    Aihe