Kääpiöpinseri pulinoita

LuckyYou

Kertokaas kääpiöpinsereiden iloiset ihmiset, minkälaisia kääkkiä teiltä löytyy?

Täältä löytyy 5vuotias uros sekä 1,5vuotias uros.
Kumpaakaan ei ole leikattu ja tulevat ihan ok:sti toimeen. Nuorempi on aina ollut alistuvampaa sorttia, niin ongelmilta ollaan vältytty, mitä nyt ruoka-aikaan joskus tulee kinaa kulhoista.

Vanhempi on todella haukkuherkkä, eikä millään olla saatu sitä veks vaikka pennusta asti yritetty. Tuntuu että kuulo sillä menee heti kun suu aukeaa.
Ovikello, koputus, ovesta tullaan sisään, vieraat ihmiset, vieraat koirat liian lähellä yms.
Ei hyssyttelyt ja kiellot auta, kun ei kuuntele. Hihnan päässä yritetty opettaa tuloksetta, sitruspantaa koitettu, tuloksetta.
Jos tähän jollain neuvoja niin otetaan vastaan ilomielin!

Nuorempi ei ole ollut toisten koirien kanssa tekemisissä ja ulkona hihnan päässä yrittää haukkua,yrittää vetää itseään koirien lähelle mutta tottelee käskyä ja lopettaa.
Olen ajatellut mennä koirapuistoon ja katsoa miten reagoi toisiin koiriin. Sillä tavalla, että puistossa olisi vain yhdestä neljään koiria, ettei ihan liikaa kerralla.
Tähänkin otan kiitollisena vastaan neuvoja.

8

373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KääkkäNeiti

      Juu täällä kääkkä neiti vuoden vanha, ja haukkuu myös kun ovikello soi tai posti tippuu luukusta.. Myös jos tulee vieraita, ni toki pakko haukkumalla ilmoittaa :)

      Ikävä tapa meijänkin neidillä haukkua ulkona hihnassa.. Turhanpäivästä räksytystä, jos joku kävelee vastaan, saatikka toinen koira :D Koira ei mitenkään TODELLAKAAN agressiivinen, että sen takia haukkuisi ihmisille ja koirille, jotenkin vain huonon tavan saanut...
      Joten itsekkin kaipaisin neuvoa lähinnä tuohon, että miten saan turhanpäiväsen räksytyksen ulkona pois. Kuuroksi neiti muuttuu kun ulos päästään :)

      Sisällä ei tarvitse haukkuessa kun taputtaa käsiä yhteen ja huutaa koiran nimi, niin koira lopettaa. Jos ei, niinkun välillä käy, lähden vain kävelemään koiraa kohti ( jotta vaikka nostaisin sen tai ottaisin syliin jos räksytys vaikka loppuisi ),
      niin haukkuminen loppuu yleensä siihen.
      Onneksi neiti ei SISÄLLÄ turhanpäiväsiä hauku..

      Niinkun ne lenkillä vastaan tulleet vanhukset aina sanovat :
      ' Kyllä ääntä maailmaan mahtuu' :)

    • diddddou

      Täältä löytyy 1.5vuotias ruskea uros kääkkä.
      Todella eloisa ja liikunnallinen tapaus. Meilläkin haukkuminen on pieni ongelma. Taitaa haukkua epävarmuuttaan muihin ihmisiin = pelkoa. Sillä ei anna vieraiden ihmisten esim silittää, muutakun 15minuutin haukkumisen ja hyssyttelyn jälkeen.
      Samaten jos meille tulee koiralle tuntemattomia vieraita niin meteli on mitä kamalin. Sen olen huomannut että miehille ja lapsille haukkuu paljon enemmän kuin naisille :D
      Haukkumiseen on kokeiltu sitruunapantaa ja muita normi kikkoja, eikä mikään ole (vielä) auttanut :D

    • mielenkiintoinen

      Täällä on ekana koirana otettu 14vk Iines-neiti. Todella topakka jo pienestä pitäen, mutta tietää kuitenkin kuka on pomo;) Mielestä pinsereillä (ainakin tällä), todella ihana luonne, vaikka hältäkin sitä räksytystä löytyy, muta yritetään kovasti opettaa. Oppii todella nopeasti. Koiralta löytyy energiaa, mutta kun keksii neidille tekemistä, niin on ihan rättiväsyny! On ottanut olkkarin maton pesäkseen, ja sinne kerää kaikki vessapaperirullasta- sukkiin. Tytöllä on huono tapa, kun se osaa avata kaikki alusvaatelaatikot, ja myllää koko jutun ja levittää lattialle. Todella mielenkiintoinen tapaus meillä:)

    • Sandra82

      Voin kertoa 2 kääpiöpinseriä omistaneena, ettei haukun estämiseen ole keinoa.
      Ne ei sitä lopeta vaikka mitä tekisit/kokeilisit.

      Ei auta pannat, ei koulut tms.

      Ulkomailla tehdään äänihuulien leikkauksia.
      Suomessa vielä kiellettyä, enkä tiedä itse operaatiosta sen enempää...
      Sitten ainakin olisi hiljaista..

      Muuten niin kovin valloittava ja ihana rotu, MUTTA ÄÄNI ON HIRVEÄ!!!!

      Parasta siis jokaisen kääpiöpinserin omistajan on vain tottua siihen!

      • Pötyä!

        Oma koirani lopettaa heti kun niin käsken. Hän on jopa alle kaksivuotias. Ja tiedän useamman kääpiöpinserin joka on samanlainen, meillä on kasvatinomistajien kesken tiiviit välittää :)


    • karoliin@

      Heips, onko teidän karvapalloilla ollut ongelmia anaalirauhasten kanssa? Meillä 12 v mummeli ja nyt vanhempana alkanut ne vaivaamaan...onko vinkkejä miten hoitaa niitä...ettei aina tarttis mennä lääkäriin? Mitä haukkuihin tulee niin kyllä tuo kuuluu valitettavasti aikalailla tähän rotuun mutta lohdutuksena sanottakoon että kun pääsevät tähän vaari ja mummoikään niin alkavat rauhoittua, mutta emännän pitää olla myös jämäkkä eikä antaa kasvaa kurittomana ihan. Rajat ne pitää koirallakin olla. Sekin on rakkautta eikös.

    • kääkätin

      Hei! Mulla on kaksi kääkkää, toinen vanha rouva 7 vuotta ja nuori kakarapoika 4kk.
      Hyvin tulevat keskenään toimeen, vanha rouva ekana päivänä ilmoitti kakaralle, että hän on sitten pomo eikä silmille hypitä. Ja poika tottelee :)

      Haukkumisesta. Koira voi olla joko hyvin epävarma ja siksi haukkuu kaikkea. Sanotaanhan, että hyökkäys on paras puolustus, siksi kannattaa pitää suurta meteliä "uhkien" ilmaannuttua. Tällaista koiraa pitää rohkaista ja sosiaalistaa paljon ja hartaasti.

      Toinen vaihtoehto on, että koira kokee olevansa perheen pää. Se suojelee omistajaansa, kun on katsonut, ettei omistajasta itsestään ole siihen. Yhtä lailla huono tapa. Ja koira sitä paitsi elää aika stressaavan elämän, jos se joutuu olemaan lauman pomo. Sehän ei voi kulkea 24/7 omistajan/laumansa mukana ja sille on todella stressaavaa esim. kun omistaja lähtee töihin/kouluun ja se joutuu jäämään kotiin. Tässä tilanteessa omistajan vain on otettava oma paikkansa lauman johtajana.

      Kannattaa lukea aiheesta kirjoja tai mennä vaikka ongelmakoirakouluttajan puheille. Räksytyksestä pääsee eroon! Ja olisi suotavaakin päästä, se koira ei voi oikein hyvin, se räkytys on merkki siitä, että elämä ei ole ihan tasapainossa.

      Omat koirat ilmoittaa aina esim. ovikellon "väy väy väy" ja se on siinä. Olen antanut luvan ilmoittaa, mutta pari kolme ilmoitushaukkua riittää kyllä.

      Mites teillä puetaan näin pakkasilla? Meillä nuori poika kasvaa hirveää tahtia, on jo aika iso ikäisekseenkin, taitaa siitä kasvaa melko mies. Kaksi haalaria jo jäänyt pieneksi. Nyt on kutimilla villapaita fleesepuvun alle, jos tuosta nyt tänä talvena valmista tulee :D

      • kesk.aloittaja

        Kiitos hyvistä neuvoista kaikille. Meillä nyt vähän nuorempi rauhoittunut puolustamisen suhteen, hiljaa hyvää tulee.
        Näillä parinkymmenen asteen pakkasilla vanhempi ei edes vilkaise ulko-ovelle vaan pysyy visusti pedissään peittojen alla :) makupaloilla herra houkutellaan ulos, tekee kakat ja pissaa kerralla rakon tyhjäksi, sitten alkaa vetäminen kotiin päin.

        Nuorempi viihtyy ulkona enemmän.
        Molemmilla talvitakit.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      19
      4919
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      54
      3925
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      60
      3503
    4. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      94
      2858
    5. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      62
      2698
    6. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2658
    7. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      98
      2634
    8. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      136
      2397
    9. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      57
      2289
    10. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      58
      2084
    Aihe