minkälaisella ilmalla puette mäykän päälle talvikampetta? onko teillä joku pakkasraja tms.? itsellä kaksi mäyräkoiraa, 3 vuotias lk mäykkä ja 1v. lk kääpiömäyräkoira.
mäyräkoira ja pakkanen
7
2893
Vastaukset
- koiristanne ?
Mitkä karvamuunnokset ?
- halooo===
lk=lyhytkarvainen!
- okra´
halooo=== kirjoitti:
lk=lyhytkarvainen!
Lyhytkarvaisista en tiedä, koska minulla on ollut vain pitkä- ja karkeakarvaisia. Juuri siitä syystä olen jättänyt lyhytkarvaiset välistä, että niiden turkit eivät anna riittävää suojaa pakkaselta. Toki pitkä- ja karkeakarvainenkin palelevat joissain määrin, mutteivät niin herkästi kuin lyhytkarvainen. Olen tuntenut 2 lyhytkarvaista mäykkyä, jotka kestävät pakkasta tuskin lainkaan.
- mäykkyset
Pahimmilla pakkasilla olen käyttänyt vain Best Friend-merkkisiä viittoja. Toisella mäyriksellä on päälaella niin ohut karva että välillä on pakko pitää sen inhoamaa pipoakin ettei tule paleltumapaukamia..
- CutCut
Itselläni neljä lyhytkarvaista mäykkyä. Vanhin vaatii lämpimän takin päälleen jo 10 asteen pakkasilla (ikää 10v). Toisiksi vanhin kiertää helposti lenkin liki 30asteen pakkasilla ilman mitään, eikä muuten nostele edes jalkojaan. Kaksi nuorinta kestävät myös hyvin kylmää ja laitan n. 20asteen pakkasilla niille takit.
Luulen, että se on paljon yksilöstä kiinni. :)- 3 mäykkyä
Kovilla pakkasilla päästän koirat(3 pk mäykkyä)tarhaan. Kaksi iäkästä (10 ja 11,5-vuotiaat)eivät kauan viivy ulkona,tekevät tarpeensa kiiruusti sisälle. Nuorin (6 kk)viihtyy kaemmin ulkona ja pääsee aina sinne halutessaan. Normaalikelillä teemme metsälenkin,jolloin saavat juosta vapaasti. Seniorit pitävät mielellään putkimallista (neule)asuaan, kun pentu tahtoo taas repiä sen päältään. Sillä on selvästi parempi verenkierto ettei näytä palelevan, joten en väkisin pidä neuletta sillä.
- 324rf3f32
Meidän LK Uros menee 25 asteen pakkasella ongelmitta ilman mitään.
Tuossa viimeaikojen 30 asteen pakkasissa rupesi kilometrin jälkeen ravistelemaan päätä koska lurppakorvat alkoivat jäätyä. Näitä tapauksia varten on pipo (joka usein valahtaa kaulalle kun koira ravista).
Vaikka pipi olisikin kaulalla niin se auttaa kyllä korvienkin lämpimänä pitämiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama1328132Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä1587344Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1854995Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu2523358Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta1042842Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?72644Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh1472475- 1772301
Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari181955Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n121949