Niin laitetaan tämä viesti tälle palstalle kun joku ehdotti että täältä saisi vastauksia.
Tarkoitus olis ostaa itselle joululahjas kokkiveitsi, mutta onkos noi keraamiset todella niin hyviä veitsiä kuin annetaan mainoksissa ymmärtää? Pysyvätkö vuosia terävinä kun kotikokkailusta on kyse?
Millasia olis http://www.keittiovaline.fi/epages/Kaupat.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/Hopia/Products/638 tai http://www.keittiovaline.fi/epages/Kaupat.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/Hopia/Products/1374
Ilmeisesti kestävät hajoamatta normaalia lihan, kalan pilkkomista jne...?
Victorinox ja Lion Sabatier lienevät hyviä merkkejä?
Vai oliskos sittenkin järkevämpää ostaa tavallinen (metallinen) kokkiveitsi?
Tavallinen vai keraaminen kokkiveitsi?
5
412
Vastaukset
- rokkikokki79--
Älä osta keraamista, sillä ei tee mitään.. Itse suosin kotona ja työpaikalla victorinoxin veitsiä.
- MieVaanTääl
Osaisitkos perustella miksi keraamisilla veitsillä ei tee mitään?
Minkäs hintaluokan Victorinoxin veitsiä sinulla on käytössä?
Kun joillain merkillä halvimman hintaluokan veitset saattavat olla huonolaatusia, aattelin sijoittaa siinä 70€ veitseen. - rokkikokki79--
MieVaanTääl kirjoitti:
Osaisitkos perustella miksi keraamisilla veitsillä ei tee mitään?
Minkäs hintaluokan Victorinoxin veitsiä sinulla on käytössä?
Kun joillain merkillä halvimman hintaluokan veitset saattavat olla huonolaatusia, aattelin sijoittaa siinä 70€ veitseen.Keraaminen veitsi on laadultaan/kestävyydeltään helkkarin huono. Tylsyttyään vaikea saada terään uudestaan, varsinkin, jos kokemusta ei ole.
Jos 70€ sijoittaa meinaat, niin menes kunnon keittiöväline liikkeeseen, kokeile veitsiä pitää kädessä, niin tiedät, mikä parhaiten sopii. MIeti sitten vasta merkkiä. Kahvoissa kun on valtaisat erot..
Ite käytän macin veitsiä, klobalia joskus kokeillut, mut ei ollut mun käteen passeli. ...
Onnea veitsi ostoksillesi... - mac, no joo..
rokkikokki79-- kirjoitti:
Keraaminen veitsi on laadultaan/kestävyydeltään helkkarin huono. Tylsyttyään vaikea saada terään uudestaan, varsinkin, jos kokemusta ei ole.
Jos 70€ sijoittaa meinaat, niin menes kunnon keittiöväline liikkeeseen, kokeile veitsiä pitää kädessä, niin tiedät, mikä parhaiten sopii. MIeti sitten vasta merkkiä. Kahvoissa kun on valtaisat erot..
Ite käytän macin veitsiä, klobalia joskus kokeillut, mut ei ollut mun käteen passeli. ...
Onnea veitsi ostoksillesi...Et ole tainnut koskaan pitää keraamista veistä kädessäsi. Keraaminen veitsi ei tylsty, mutta saattaa mennä rikki taitamattoman kädessä. Ja silloin sitä ei kotikonstein teroiteta.
- keittiöihme
Hei itselläni on n. 1978 ostettu the Smithfield (enkkuveitsi)puupäinen ja mahdottoman hienossa kunnossa vieläkin.Vien aika-ajoin veitseni suutarille ja taas pötkitään pitkään(kotioloissa).En pese astianpesukoneessa.Muita hyviä löytyy esim. SATAKE (japsi)seetripuupäinen.Kokkiveitsi kannattaa osta kunnon kulmalla l. on helppo ranneliike,kun pilkot.Victorinoskin ihan hyvä kotioloissa,jonka olen pessyt myös astianpesukoneessa (ei puupäinen).Kokkipuodissa kannattaa piipahtaa.Älä osta liian isoa,joka voi olla tosi kömpelö kotioloissa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama555287Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä784273Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve873799Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.742760Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1632621Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta712450Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?282405Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl812228- 1531881
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko421606