Miten narsisti yritti estää eron

ei käy enää

Olisi kiva kuulla millä kaikilla tavoilla narsisti yritti/yrittää estää teitä eroamasta. Uhkauksia, väkivaltaa, kiusantekoa, perättömiä oikeusjuttuja, perättömiä ilmoituksia lastensuojeluun, kaikkivoittavasta rakkaudestaan ruikuttamista?

Itse olen kokenut vaatimuksia, uhkailua ja ruikuttamista vuoron perään.

8

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei käy enää

      Ai niin vielä vaatimuksia olla "vain kaveri" hänen kanssaan. "Vain kaveri" on tottakai vain narsistin huijaus jolla hän yrittää taas luikerrella elämääni.

    • hehheh

      Ero oli kuulemma vain ongelmien pakenemista. No niinhän se olikin, kun hän oli se ongelma :D

    • .........

      Narsistilla oli toinen, mutta halusi silti olla kaveri ja rivien välistä antoi jotenkin ymmärtää, että edelleen rakastaa minua. Blaa, koskaan ei rakastanut. Ero tuli, koska tämän toisen houkutus oli suurempi. Onneksi.

      Joten omalla kohdallani ei niinkään yrittänyt estää konkreettista eroa, mutta Policen Every Breathe You Take biisi kertoo tapauksen ajatusmaailmasta. Ihan kuin edelleen muka oltaisiin yhdessä, vaikka on toisen kanssa. Kertoo joskus rakastavansa jne. Kai pitää aina olla näitä varatyyppejä.

      • säälittävää

        "Ihan kuin edelleen muka oltaisiin yhdessä, vaikka on toisen kanssa. Kertoo joskus rakastavansa jne. Kai pitää aina olla näitä varatyyppejä. "

        Aivan samoin minulla. Ja todella varatyyppejä pitää selvisi kun olimme muka vain kavereita ja tuli nykyisen kanssa erimielisyyttä että heidän yhdessä olonsa oli vaakalaudalla niin yritti pakottaa välittömästi minut takaisin suhteeseen kanssaan, koska ei ollut koskaan rakastanut ketään muuta kuin minua. :D Myös "kaveruuden" aikana kertoi joskus että kuinka kuitenkin oikeasti rakastaa vain minua, yritti pitää silleen lämpimänä suhteen mahdollisuutta myös mun kanssa.


    • Kaikin keinoin

      Narsistinen ihminen on erittäin hankalaa jättää, hän kun ei millään meinaa uskoa, että hänet todellakin on jätetty.
      Minulle kyseinen henkilö lähetti viestin muutama päivä eromme jälkeen. vaikka olin nimenomaan pyytänyt, että katkaistaan välit täysin, viesti oli sen lisäksi kirjoitettu siihen malliin, kuin mistään eroista ei olisi ollut puhettakaan.
      Vastasin siihen hyvin lyhyesti, että lupasit jättää rauhaan. Hetken sain sitten olla rauhassa, kunnes taas rupesi tulemaan viestejä, kuinka voin? miksi en vastaa? Tämä kausi taisi kestää noin 8 kk. Sitten seurasi hiljainen kausi, kunnes kyseinen henkilö yhtäkkiä otti yhteyttä, pyysi että näkisimme jossain kahvilassa. Olin liian kiltti, suostuin siihen ja sen jälkeen alkoi taas viestittely ja soitot. Hän oli sitä mieltä, että suhteemme ei voi olla loppu, meillä kuulemma on niin paljon yhteistä ja olemme nähneet niin paljon vaivaa suhteemme eteen. Narsisti on erittäin hyvä puhuja. Pysyin kuitenkin päätöksessäni, en vastannut puheluihin ja viesteihin, mutta sitten kyseinen henkilö saapui luokseni, kysyäkseen kuinka voin kohdella hänet niin tylysti.
      Onneksi meillä ei ole yhteisiä lapsia. Uhkauksia ei ole eromme jälkeen tullut, suhteemme aikana hän kylläkin uhkasi jättää minua jos en toiminut hänen päänsä mukaan. Vaatimuksia sateli jatkuvasti. Ruikuttamista oli yllin kyllin, sekä suhteemme aikana, että sen jälkeen, mustasukkaisuutta, epäluotettavuutta, mykkäkoulua ym. oli runsaasti koko suhteemme aikana. Tämä henkilö ei yksinkertaisesti tiedosta kuinka syvästi hän satutti ja luokkasi, eikä se taida kertomalla saada sen päähän päntättyä.
      Ainut konsti on pysyä tyystin erossa tämän tyyppisistä ihmisistä.

      • igygouinoij9ul

        Tässäkin taas hyvä esimerkikki siitä, kuinka kaiken maailman "kyökkipsykologit" tekevät diagnoosejaan.. huh huh.. Ehkäpä kuitenkin jätetään diagnosointi ammattilaisille...


    • tsykopaatti

      Onko teidän kaikkien miehet tai naiset ihan diagnosoitu narsisteiksi psykiatrin taholta, vai oletteko kenties tehneet ihan itse diagnoosin? "Kaikin keinoin" kumppani ei kyllä ihan narsistilta kuulosta...

    • loppu hyvin

      nou problems, ei muuta kuin eropapereihin nimet ja sillä selvä. Tarpeeksi kauan vääntämisessä on se hyvä puoli, että narskukin väsyy ja kun ei saa enää uhristaan mitään irti, niin päästää mielihyvin menemään, ja on jo hakenut itselleen uuden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      129
      7993
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      156
      7105
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      183
      4835
    4. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      248
      3290
    5. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      101
      2764
    6. Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut

      Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh
      Maailman menoa
      124
      2345
    7. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      153
      1980
    8. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      15
      1927
    9. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      41
      1740
    10. Yhteydenotto

      Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?
      Ikävä
      206
      1675
    Aihe