Ortodoksinen kalenterista

mittarimato

Voisiko sivun väriä muuttaa muuksi kuin punaiseksi?Eihän aina voi olla sunnuntai... vaaleansininenkin voisi olla kiva paaston voisi merkata vaikka mustalla ja pyhäpäivän sitten sillä punaisella.Joo maksaahan ne värit mutta selkeyttäisi.Isompaakin kokoa voisi olla kuin taskumalli, puolet A4 ja kunnon sivutilalla ja kovakantisena.

10

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nähtävästi

      Yleensä kalenterin väritys on ollut sama kuin VR:n taskuaikataulussa.

    • Älä hulluja puhu

      Opettele lukemaan kunnolla niin ei värit häiritse! Kuka viitsisi laahata mukanaan niin valtavan kokoista kalenteria kuin ehdottelet, ja vielä kovakantisena???? Nyt on kai kysymys TASKUKALENTERISTA!

      • pöllömpi¨¨

        Kysymys oli ortodoksisesta kalenterista muunakin kuin perinteisenä.Minä kuljettaisin.

        Siirtyisiköhän suoraan seinäkalentereihin.


    • Katsoppa kalenterias

      Eihän aina voi olla sunnuntai??? Eihän sunnuntai mikään pyhäpäivä ole. Lauantai, ainakin kalenterin mukaan on viikon viimeinen päivä. Sehän se on Luojan pyhittämä lepopäivä, merkki liitosta Jumalan ja ihmisen välillä. Ollut jo mailman luomisesta lähtien ja tulee pysymään ikuisesti.

      2 Moos. 31:17 Pysyköön sapatti ikuisesti merkkinä liitosta, jonka olen teidän kanssanne tehnyt, sillä kuutena päivänä minä, Herra, loin taivaan ja maan, mutta seitsemäntenä päivänä en enää tehnyt työtä vaan lepäsin.

      Sunnuntai on merkki paavin vallasta, ollut vuodesta 321.
      (Codex Justiniani, lib. 3, tit. 12, leg. 3) KONSTANTINUKSEN MÄÄRÄYS
      Konstantinuksen maaliskuun 7. pnä vuonna 321 jKr. antama (sunnuntai-) lepopäivää koskeva laki kuuluu seuraavasti:
      "Kaikki tuomarit, kaikki kaupunkiväestö ja kaikki käsityöläiset levätkööt auringon kunnianarvoisena päivänä. Maaseudulla asuvat saakoot kuitenkin vapaasti ja minkään estämättä viljellä peltojaan, sillä usein sattuu, ettei mikään muu päivä ole niin sovelias siemenen kylvölle tai viiniköynnöksen istutukselle. Suotuisan ajan ei siis tule antaa kulua hukkaan, ettei menetettäisi taivaan tarjoamia siunauksia."

      Laodikean kirkolliskokouksessa v. 364 päätettiin seuraavaa: ”Älkööt kristityt seuratko juutalaisia olemalla laiskoja lauantaina, vaan tehkööt he työtä sinä päivänä, mutta Herran päivää (sunnuntaita) heidän tulee pitää erikoisessa kunniassa, koska ovat kristittyjä, tulee heidän, jos mahdollista, lakata kaikesta työstä sinä päivänä. Jos heidät kuitenkin tavataan juutalaisuutta jäljittelemässä, on heidät suljettava pois Kristuksesta.”

      Vuonna 580 paavi Gregorius julisti kirjeessään Rooman kansalle antikristuksen profeetoiksi ne, jotka olivat sitä mieltä, ettei seitsemäntenä päivänä saisi tehdä työtä.
      Paavi Leo IV:n aikana Roomassa pidetyssä kirkon kokouksessa v. 853 määrättiin, että sunnuntaita tulee ankarasti noudattaa Herran päivänä kautta koko kristikunnan. Silloin ei saanut ostaa edes välttämättömiä ruokatavaroita, ja kotitaloustyötkin kiellettiin.

    • Dibs

      Kysymys oli ORTODOKSISESTA kalenterista. Te adventistit ja muut sapatin pyhittäjät voitte laatia omat kalenterinne ja laittaa niihin ne värit, jotka haluatte. Ettekö voisi lakata häiriköimästä tällä palstalla?

    • Katsoppa kalenterias

      Turha sitä on adventisteja ja muita sapatin pyhittäjiä osoitella jos he noudattavat Jumalan ohjeita, ja sinä et.
      Myös juutalaiset pyhittävät sapatin, ovat aina tehneet niin. Kristinusko on juutalaisilta.

      Eihän tuossa kannanotossa ollut kyse ortodoksisesta kalenterista vaan siitä mikä on OIKEA Jumalan pyhittämä lepopäivä.
      Tiedätkö Dibsi kuinka ankara vastuu sinulla on kun opetat Jumalan tahdon vastaisesti?
      Vasten parempaa tietoasi opetat kansaa olla välittämättä neljännestä käskystä, väitätkö että rakkauden laki, kymmenen käskyä olisi mitätöity?

      Jos tutkit Raamattuasi niin varmasti havaitset että myös apostolit viettivät sapattia. Sunnuntai on lepopäivänä suhteellisen uusi oppi, yksi niistä monista harhaopeista joilla sielunvihollinen pyrkii eksyttämään ihmisiä yhteydestä Jumalaan.

      • luddee

        Joo, tosi typerää osotella jotain siitä että ne noudattaa Jumalan käskyjä, eihän nuo advarit eikä edes juutalaiset oo sapattia asettanu vaan kyllä se on itse Jumalan asettama.


      • käämit menee
        luddee kirjoitti:

        Joo, tosi typerää osotella jotain siitä että ne noudattaa Jumalan käskyjä, eihän nuo advarit eikä edes juutalaiset oo sapattia asettanu vaan kyllä se on itse Jumalan asettama.

        Ettekö te paukapäät tajua että Kirkko on aina oikeassa, ihan sama mitä Raamatussa lukee. Kirkko on 2000 vuotta vanha eikä voi erehtyä. Me ollaan ainoa oikea Kirkko. Ei me tuomita ketään mutta me ollaan oikeessa ja muut väärässä. Pysykää vaan siellä protestanttien palstoilla senkin hörhöt.


    • Punainen on OK

      Punainen väri on ok ja siihen on olemassa historialliset syyt joita en ala tässä tilanteessa selvittämään. Mutta muuten koko kalenteri on tehty ihan päin mäntyä. Kalenterin tekoon pitäisi saada joku järkevä, joka saisi siitä luotua hyvän kokonaisuuden. Nyt se on tosi huono,

      • maalainen järki

        Pitää ostaa kaiketi kaksi kalenteria sitten toinen joka on kirkkoa varten ja toinen mistä näkee milloin on kansallinen pyhäpäivä ja kaupat kiinnija muut bussivuorot kulkematta.Näitä ei kai vielä näy ortodoksisessa kirkkokalenterissa eikä varmaan tästäkään saa tietoa 200vuotisen historian ajalta.Vai onko?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      55
      5287
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      78
      4273
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      87
      3799
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      74
      2760
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      163
      2621
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      71
      2450
    7. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      28
      2405
    8. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      81
      2228
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      153
      1881
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1606
    Aihe