Poliisi on jättänyt ilmoittamatta kymmeniä televalvontatapauksia, kertoo apulaisoikeusasiamiehen selvitys. Salaista tiedonhankintaa on jätetty ilmoittamatta sekä epäillyille että sisäasiainministeriölle.
Pakkokeinolaki mahdollistaa poliisin salaisen tiedonhankinnan vakavien rikosten selvittämiseksi. Telepakkokeinot voivat tarkoittaa muun muassa puhelimen kuuntelemista sekä viestiliikenteen tarkkailua.
Apulaisoikeusasiamies Jussi Pajuoja painottaa kuitenkin, että epäillyn tulee jälkikäteen saada tieto siitä, että hänen puhelinliikennettään on tarkkailtu. Täysi salaaminen on perusteltua vain poikkeustapauksissa.
Esimerkiksi vuonna 2008 telepakkokeinojen käytöstä jätettiin ilmoittamatta epäillyille 35 tapauksessa ja ilmoittamista lykättiin 79 tapauksessa. Ministeriölle poliisi raportoi kuitenkin vain kymmenen lykkäystä ja vielä vähemmän ilmoittamatta jättämisiä.
Poliisihallitus selvitti asiaa apulaisoikeusasiamiehen toimeksiannosta.
http://www.nelonen.fi/uutiset/kotimaa/uutinen/laillisuusvalvoja-poliisi-salannut-teleurkintojaan
Laillisuusvalvoja: Poliisi salannut teleurkintojaan
5
57
Vastaukset
- Laitonta URKINTAA
"Telepakkokeinot voivat tarkoittaa puhelimen kuuntelemista sekä viestiliikenteen tarkkailua."
Arvatkaas vaan kuinka monen NETTIliikennettä tälläkin hetkellä salaa "teleurkitaan"?
Varmaan suurimman osan tämänkin palstan poliisikriittisiä kommentoijia!
Miksei valvois, koska ei siitä poliisi jää kii, eikä siitä tarvitse mihinkään ilmoittaa.
Ihmiset eivät osaa eivätkä jaksa pitää oikeuksistaan kiinni!
Jos KAIKKI pyytäis joka vuosi omat tietonsa poliisilta ja vaatis oikeusasiamiestä selvittämään onko poliisi kohdistanut teleurkintaa, niin ehkä poliisi miettisi parikertaa mikä on LAIN tarkoittama VAKAVIEN rikosten selvittely ja mikä vain URKINTAA.
Poliisi voi aivan vapasti vakoilla exänsä teleliikennettä, niin kännykkä puheluita, textareita kuin nettiliikennettäkin. Jos joku tulee kyseleen, niin riittää että "epäilee" sitä jostain "vakavasta" keksitystä rikoksesta.
Miksei poliisin tarvitse noudattaa Suomen lakia?
Jo poliisin koulutusvaiheessa, opetetaan että "vaikka tämä laki rajoittaa poliisin oikeuksia, niin NÄMÄ ON NE KEINOT MITEN NIITÄ LAKEJA KIERRETÄÄN" !!!
Onko ihme että poliisit kuvittelevat olevansa lain yläpuolella? - Salaiset rekisterit
"Tähän kun vielä lisätään lakiesityksen ajama poliisin lupa pitää salaista rekisteriä kansalaisista jotka se tuntee epäilyttäviksi, niin olemme aika syvällä mielivaltaisessa yhteiskunnassa. Joo, tiedän, ei sinulla ole mitään salattavaa ja sinun puhelintasi saa kyllä..."
Ikäväkyllä poliiseilla ON JO olemassa nämä "salaiset" rekisterit.
Nyt ne vaan koittaa hakee niille lailliset oikeudet pitää.
Tällähetkellä salaiset rekisterit ovat vain paikallisia, mutta kun ne saadaan laillistettua, ne voidaan avata koko Suomen poliisien käytettäväksi.
Et siis enää pääse exä-poliisiasi pakoon edes muuttamalla kauas eripaikkakunnalle, vaan se voi kytätä tekemisiäsi joka paikassa. - ö
poliisi stasi vai gestapo
uskokaa tai älkää ette ikinä halua tuntea niitä paskiasia. suosittelen todella vältämään heitä.
ei tarte mulle ainakaan kertoa oon tienyt jo kauan. Poliisi on pettymys. - ö
mitenköän viranomaisia kohtaan saisi.
lähestymis kielon - ei yllätys
kuka yllättyi, eihän poliisiin voi luottaa, milloin poliisi lakia noudattaisi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama103433Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve593279Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä442979Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi942848On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole622688Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732648Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä972620Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1132327Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl552063Joskus tulee niin
Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk661971