E-S: Turvapaikanhakijat pelastivat miehen hengen
Sunnuntai 29.1.2012 klo 14.38
Pilkillä olleet turvapaikanhakijat pelastivat jäihin vajonneen miehen, kertoo Etelä-Saimaa.
LUE MYÖS
Asiantuntija varoittaa: Jäätilanne poikkeuksellinen huono
Moottorikelkalla liikkunut mies vajosi jäihin Tiurunniemessä Lappeenrannassa.
Lähistö sattui olemaan kolme Joutsenon vastaanottokeskuksessa majailevaa pakolaista, jotka pilkkivät ja laskivat mäkeä. He huomasivat tilanteen, ja säntäsivät apuun.
- He vaaransivat siinä itsensä. Ensin he yrittivät jääkairan avulla auttaa miestä, mutta jää alkoi pettämään heidänkin altaan. Sitten yksi piti toista nilkoista kiinni ja he vetivät miehen turvaan. Ilman heitä miehelle olisi käynyt huonosti, palomestari Yrjö Saastamoinen kertoi Etelä-Saimaalle.
Turvapaikanhakijat toimittavat lappeenrantalaismiehen vastaanottokeskukseen, josta hänet toimitettiin sairaalaan tarkastettavaksi.
Lähde: Etelä-Saimaa
Mamut pelastivat suomalaisen
10
302
Vastaukset
- joopa joo
No jopa oli uutinen , vastahan 6 ja 7 vuotiaat suomalaiset tytöt pelastivat pojan hukkumasta . Tytöt vaaransivat itsensä pelastaakseen leikkikaverinsa. Nämä jutut vaan eivät kovin isoa huomiota saa, mutta odotappas jos nämä mamut jotain tekevät ansaitakseen edes pienen osan saamastaan avusta mitä suomi näille antaa ,niin etusivun lööppi on taattu. Aivan suunniteltua propagandaa median taholta, että saadaan näitten mamujen suomea kurjistavaa vaikutusta laimennettua ja kansalaisten mielipiteitä mamumyönteisemmäksi muokattua .
- Luin myös uutsisen
Tosiasia on se että ne toimi niinkuin pitää sitä ei voi kiistää
- hattuu nostan mamupe
Jep, mutta vaaransivat henkensä. Pienet lapset eivät välttämättä ymmärtäneet ...
- Joskus järki käteen
hattuu nostan mamupe kirjoitti:
Jep, mutta vaaransivat henkensä. Pienet lapset eivät välttämättä ymmärtäneet ...
Hienosti toimittu molemmilta sekä lapsilta että mamuilta. Miksi aina pitää yrittää tehdä vastakkainastettelua joka ikiseen asiaan.
- lööppi
Hyvä kun yhen kerran noinkin päin. Yleensä ne avustaa sillalta veteen.
- """"""""""""""""""""
Minkä takia tässä uutisessa piti erikseen mainita se, että pelastajat olivat turvapaikan hakioita. Vai onko tämä niin epätavallista käytöstä turvapaikanhakijoilta että se ylittää jopa uutis kynnyksen. Missään ei myöskään mainittu minkä maalaisia nämä turvapaikan hakiat oli. Pilkkimisestä ja mäenlaskusta voi tietenkin päätellä jotain. Jos kelkkailian olisi pelastanut Suomalainen, ei mitään uutista olisi edes kirjoitettu.
- """"""""""""""""""""
Uutis linkki aiheeseen.Melko läpinäkyvää tarinaa.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012012915138858_uu.shtml
- Hah..Hah.Hah..
Kuinka monta turvapaikan hakijaa on pelastanut suomenkansa..? Saa mamut vielä jonkin aikaa hyppiä järvessä jos aikovat tilit tasata..!
- Goodbye jauhajat
Läpimätä Lieksan sivusto saa asiasta kuin asiasta vänkyttämisen käyntiin. Mitään järkeä ei ole näiden tyhjän jauhajien kommenteissa. Ei ole ihme, että kaupungilla menee heikohkosti.
- hoplaa viherpiiperöt
Joo paikallisen panokeskuksen pojat kyllä hoiti homman kiitettävästi ja spaddu on vieläkin elävien kirjoissa.
Nämä jätkät ne saa pesää jo muutenkin niin, että silli haisee enemmän kuin pulpin tehdas, mutta nyt sitä vasta saakin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama907492Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä1216237Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1604357Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu2302990Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta902600Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh181808- 1111338
Yhteydenotto
Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?1651334Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontohommista?
Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille? Tätä ei tv:ssä: Susanna Laine paljastaa, mikä yksi asia hermostuttaa Farmi-kuvauk21741"Suomen Gossip Girl" Jannica Nordberg voitti Farmi Suomen
Onnea, Jannica! Jannica Nordberg voitti Farmi Suomen ja 30 000 euroa. Nordberg kutsuu itseään Suomen Gossip Girliksi19666