Eli tänään ostettu uusi läppäri ja ensimmäisen käynnistyksen yhteydessä huomasin, että yksi kirjain vaatii todella kovan painalluksen ennen kuin lähtee toimimaan. Eli sujuva kirjoittaminen ei todellakaan näppäimistöllä onnistu.
Ajattelin viedä läppärin takaisin ja ottaa uuden koneen tilalle, mutta voinko vaatia uutta konetta vai pitääkö minun suostua jos myyjä haluaa korjata vian? Kone ostettu Verkkokauppa.com:sta ja kyseessä HP:n Probook.
Eikö noissa huolloissa yleensä kulu monta viikkoa ja onko kone enää edes alkuperäisen tasoinen kun sitä lähdetään aukomaan ja korjaamaan vikaa?
Uusi läppäri, kirjain ei toimi.
11
176
Vastaukset
- .
Totta mooses vaihto uuteen, ettei tarvitse viikkoja tai kuukauisia odottaa.
- Eki eräs
D.O.A = Dead on arrival
DOA-tuote on tuote, joka ei toimi ensimmäisen asennuksen / käyttöönoton yhteydessä.
- DOA:sta on raportoitava HP-tukeen ja tukkurille 30 päivän kuluessa ostohetkestä
HP:n DOA-PROSESSI
Kuluttajatuotteiden takuukäytäntö:
- Loppuasiakas ottaa yhteyttä jälleenmyyjään
- Jos tuotteen myynnistä on kulunut alle 30pv, jälleenmyyjä voi määritellä tuotteen DOA:ksi. HP tapausnumeroa ei tällöin tarvita, vaan jälleenmyyjä hakee tukkurilta RMA-numeron. RMA-hakuun on liitettävä loppuasiakkaan ostotosite, jolla todistetaan että ostosta on kulunut alle 30pv.
- Mikäli ostosta on kulunut yli 30pv, laite oletuksena korjataan/vaihdetaan HP:n toimesta. Loppuasiakkaan on oltava tällöin yhteydessä HP kuluttajatuotteiden tukeen, puh. 0203 66 767.
http://www.systemastore.fi/huolto.php- Aloittaja,.
Sen verran kyllä pykälistä tiedän, että jälleenmyyjä on velvollinen hoitamaan nämä asiat laitteen valmistajan kanssa. Ei minun tarvitse alkaa HP:lle soittelemaan.
Lueskelin vähän Finlexiä, mutta en löytänyt mitään vastausta siihen, että pitääkö tuotteen korjaaminen hyväksyä. Mainittiin, että ei tarvitse hyväksyä jos siitä aiheutuu merkittävää haittaa. Tuo merkittävä haitta taas kuulostaa sen verran epämääräiseltä, että varmasti on sitä muutamia kertoja puitu oikeudessakin.
Kuvittelisi, että kaupan pystyy purkamaan kokonaan kun on näin vähän aikaa tuotteen ostamisesta jos asiat alkaa menemään liian hankalaksi. - Rr
Aloittaja,. kirjoitti:
Sen verran kyllä pykälistä tiedän, että jälleenmyyjä on velvollinen hoitamaan nämä asiat laitteen valmistajan kanssa. Ei minun tarvitse alkaa HP:lle soittelemaan.
Lueskelin vähän Finlexiä, mutta en löytänyt mitään vastausta siihen, että pitääkö tuotteen korjaaminen hyväksyä. Mainittiin, että ei tarvitse hyväksyä jos siitä aiheutuu merkittävää haittaa. Tuo merkittävä haitta taas kuulostaa sen verran epämääräiseltä, että varmasti on sitä muutamia kertoja puitu oikeudessakin.
Kuvittelisi, että kaupan pystyy purkamaan kokonaan kun on näin vähän aikaa tuotteen ostamisesta jos asiat alkaa menemään liian hankalaksi.Kauppiaalla on oikeus korjata vika eli et tule uutta konetta saamaan välttämättä ja vieläpä hyvin todennäköisestikään.
-Rr - vcxvccxv
Rr kirjoitti:
Kauppiaalla on oikeus korjata vika eli et tule uutta konetta saamaan välttämättä ja vieläpä hyvin todennäköisestikään.
-RrEntäpä jos koneen tarvitsee välittömästi? Eikö tällöin pitäisi olla oikeus saada korvaava tuote siksi aikaa uusi kone on korjauksessa?
Lainsäädäntö näyttää olevan aika naurettava tässä tilanteessa. Mielestäni pitäisi olla itsestäänselvää, että tuotteen saa palauttaa jos siinä on vika jo ostettaessa. Saisivat sitten korjauttaa vian ilman aikarajaa ja laittaa uudestaan myyntiin alennuksella. - :[8e:LnT
vcxvccxv kirjoitti:
Entäpä jos koneen tarvitsee välittömästi? Eikö tällöin pitäisi olla oikeus saada korvaava tuote siksi aikaa uusi kone on korjauksessa?
Lainsäädäntö näyttää olevan aika naurettava tässä tilanteessa. Mielestäni pitäisi olla itsestäänselvää, että tuotteen saa palauttaa jos siinä on vika jo ostettaessa. Saisivat sitten korjauttaa vian ilman aikarajaa ja laittaa uudestaan myyntiin alennuksella.Mikäli korjaavat niin pitää vaatia varakone siksi aikaa. Joskus korjaus kestää todella pitkään.
- tiedetään tiedetään
Aloittaja,. kirjoitti:
Sen verran kyllä pykälistä tiedän, että jälleenmyyjä on velvollinen hoitamaan nämä asiat laitteen valmistajan kanssa. Ei minun tarvitse alkaa HP:lle soittelemaan.
Lueskelin vähän Finlexiä, mutta en löytänyt mitään vastausta siihen, että pitääkö tuotteen korjaaminen hyväksyä. Mainittiin, että ei tarvitse hyväksyä jos siitä aiheutuu merkittävää haittaa. Tuo merkittävä haitta taas kuulostaa sen verran epämääräiseltä, että varmasti on sitä muutamia kertoja puitu oikeudessakin.
Kuvittelisi, että kaupan pystyy purkamaan kokonaan kun on näin vähän aikaa tuotteen ostamisesta jos asiat alkaa menemään liian hankalaksi.Harmillinen tapaus mutta parhaiten homma selviää olemalla yhteydessä Verkkokauppa.comiin. Viallinen tuote vaihdetaan uuteen mikäli kauppa on kuluttajaystävällinen ja pannaan korjaukseen mikäli on haistakaavitturahatpois-kauppa. Verkkokauppa.comin käytäntö vaihtelee pärstäkertoimen mukaan joten jos oikein nuoleskelet ja esität tietäväsi asioista niin saattavat vaihtaa uuteen, jos olet taas kuin tyypillinen urpo joka ei ymmärrä tietokoneista enempää kuin sika sunnuntaihesarista niin korjaukseen menee ihan vittuilun vuoksi.
- aloittaja---
tiedetään tiedetään kirjoitti:
Harmillinen tapaus mutta parhaiten homma selviää olemalla yhteydessä Verkkokauppa.comiin. Viallinen tuote vaihdetaan uuteen mikäli kauppa on kuluttajaystävällinen ja pannaan korjaukseen mikäli on haistakaavitturahatpois-kauppa. Verkkokauppa.comin käytäntö vaihtelee pärstäkertoimen mukaan joten jos oikein nuoleskelet ja esität tietäväsi asioista niin saattavat vaihtaa uuteen, jos olet taas kuin tyypillinen urpo joka ei ymmärrä tietokoneista enempää kuin sika sunnuntaihesarista niin korjaukseen menee ihan vittuilun vuoksi.
Uuden koneen kanssa sain lähteä liikkeestä. Toivottavasti tällä kertaa toimii yli takuuajankin.
Kokeili itse vikaa ja antoi lapun, jolla sai hakea uuden koneen. Eipä mitään ylimääräsiä tarvinut puhua. Odotin todellakin jonkun asteista sanasotaa, mutta saipa kerrankin yllättyä positiivisesti.
- ((--MM--))
Muutama HP & huoltoketju:
http://keskustelu.suomi24.fi/search/s24search/huolto tid:4383?term_keywords=huolto
;) - kaupan purku......
Jos ostit koneen netin kautta ja kone tuli postissa tai noudit Verkkokaupan liikkeestä, voit perua kaupan ja saat rahat takaisin tai toisen koneen. Mutta jos ostit Verkkokaupan liikkeestä, heillä on oikeus korjata kone takuun puitteissa.
- ostettu monia
No kas kun tietokoneissa purkuoikeus menee heti kun teet asennuksen, lootan saanee ehkä avata muttei juuri sen enempää. Verkkokauppakaan ei ole niin nuija että alkais korjata konetta jonka saa vaihdettua HP:n käytännön mukaisesti uuteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama194949Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä563950Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve703543Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi942868On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole622698Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732668Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä982634Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1412418Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta572309Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl582094