Käytettiinkö Suomessa kaasua vankien tuhoamiseen ja oliko täällä polttouuneja,missä ruumiit hävitettiin tuhkaksi?Tämä voisi olla yksi selitys miksi täältä ei löydy massahautoja,jos vankeja on murhattu sota-aikaan.
Oliko Suomessa kaasukammioita?
25
153
Vastaukset
- Ei käytetty.
Ei ollut. Vangit haudattiin, kuten muutkin kuolleet.
- Limperin Arzka
Itä-Karjalan tuhoamisleireillä nais- ja lapsivankien nälitys on moninverroin julmempi kuin armelias ZyklonB -suihku. Mutta Mannerheimiltä ei -18 perusteella mitään parempaa voinut odottaakkaan.
- Kehittymätön
Limperin Arzka kirjoitti:
Itä-Karjalan tuhoamisleireillä nais- ja lapsivankien nälitys on moninverroin julmempi kuin armelias ZyklonB -suihku. Mutta Mannerheimiltä ei -18 perusteella mitään parempaa voinut odottaakkaan.
Limperin Arzka. Kerroppa se missä on se määräys jossa Mannerheim antoi määräyksen tappaa punikkeja? Tarkalleen, ei tuolla riihen takan tai mäen syrjässä. Käskyn päivämäärä ja tarkka sisätö (sanasta sanaan)? Pääsee tässä tyhmempikin tietämään jotakin. Ja puhu asiaa, minulla on pahasilmä!
- Ammuttiin...
Enimmäkseen epämieluisat vangit ammuttiin. Ei täällä ollut mitään joukkotuhomenetelmiä.
Sodan jälkeen oli muutamia oikeudenkäyntejä, joissa osa tekijöistä tuomittiin. Saivat tuomion ja kärsivät tuomionsa. Useimmiten päällystöä ei tuomittu, koska määräyksiä ei annettu kirjallisena tai määräysten tulkinta oli epäselvää.
Ei tavallinen rivimies voinut tietää kaikkia vankeja koskevien lakien sisältöä. Siinä kyllä syytettiin väärää tahoa. - 1 + 10
"Tämä voisi olla yksi selitys miksi täältä ei löydy massahautoja,jos vankeja on murhattu sota-aikaan. "
Olen kuullut, että kesällä 1944 Huhtiniemeä peitti 1,5 metriä paksu tuhkakerros.
Mitähän siellä poltettiin?- Keneltä kuulit?
Hän on nimittäin kertonut tiedon vain sinulle.
- Isot ol roviot
>>Mitähän siellä poltettiin?
- kyllä kyllä
Tammisaaressa, Hennalassa, Santahaminassa, Vallisaaressa, Isolla Mustalla ja Haminan valleilla joukkotuhottiin siviilejä ja raadot sai jäädä suojeluskuntalaisten jäljiltä.
- Ei tuhottu!!!
Kuolivat tauteihin ja aliravitsemukseen. Haudattiin juokkohautoihin lähistölle.
Leirejä vartioivat sotilaat tai erikseen palkattu henkilöstö, ei suojeluskuntalaiset. - iolyjrte
Ei tuhottu!!! kirjoitti:
Kuolivat tauteihin ja aliravitsemukseen. Haudattiin juokkohautoihin lähistölle.
Leirejä vartioivat sotilaat tai erikseen palkattu henkilöstö, ei suojeluskuntalaiset.Ripulia sun siloittelusi!
- uiyt5468790876uy5
Santahaminan Saharassa keväällä 1918 vangit joutuivat itse kaivamaan 2x2x10m joukkohautaa. Siellä nousi 50 vuotta myöhemmin 1969 pääkalloja ja reisiluita ryömimisharjoituksissa varusmiesten myllätessä.
Harjoitukset loppuivat ja paikalle tuli värvättyjä ja alikapiaisupseeria muutamaksi päivää vetämään piikkiäestä eestaas telatraktorilla. Sen piikit meni noin 30 senttiä syvään, kun päällä oli tykinputki painona. Luita keräsivät Valmetin lavalle ja kukaan ei kertonut minne ne ajettiin.- Vielä 80-luvulla
Santiksen ampumaradan maasto oli off-limits ja sanottiin syykin suoraan: maasto oli täynnä teloitettujen joukkohautoja.
- Ja sinä uskoit?
Vielä 80-luvulla kirjoitti:
Santiksen ampumaradan maasto oli off-limits ja sanottiin syykin suoraan: maasto oli täynnä teloitettujen joukkohautoja.
Taidat uskoa vieläkin.
Vuoden 1918 ruumiit on kyllä koottu yhteen hautaan. Ei niitä kasarmin vierustaa kauemmas koskaan vietykään.
Ampuma-alue on eristetty räjähtämättömien takia niinkuin kaikki vastaavat alueet. Täynnää ruumiitahan nekin ovat, vai mitä?
- Taidettiin käyttää
Miksi muuten Zyklon-B -purkkien kyljessä lukee "Alleinanwendungsberechtligt fur das ostelbische Reichsgebiet einschl. Sudetengau, das Generalgouvernement, das Reichskommissariat Ostland u. fur Dänemark, Finnland u. Norwegen".
- Lieksan leirille
meni kanistereita junavaunulasteittain. Ei niillä täitä savustettu.
- ?????
Only to be used in the Reich territory, including east of the Elbe Sudetenland, the General Government, the Reich Commissariat Ostland, and for Denmark, Finland, and Norway.
- Lieksassa oli
Lieksan leirille kirjoitti:
meni kanistereita junavaunulasteittain. Ei niillä täitä savustettu.
Luftwaffen varikko. Kyllä sielläkin varmaan syöpäläisiä jouduttiin joskus hävittämään.
- mosbt ikk sisäl lask
Kuolivat paljon kivuliaammin nälkään, punatautiin ja espanjantautiin kun Marsu-setä ja läskipoika Walden söi kaikki ruoat.
- osattiin meilläki
Kyllä täällä on ollu. Ukkini vaari kertoi että tattarisuolla oli sellanen suuri öljysäiliö joita nykysinki on noin 3000 litraa, sinne pantiin parikymmentä polsua ja luukku kiinni ja kosan kaasua laskettiin letkulla aukosta sisälle. Myöhemmi oli käytettu jotain Syklonia se oli vaan hirveen kallista se oli tarkotettu lutikoijen tappamiseen mutta kyllä sillä kuoli polsut ja muutki suomalaisetki punikit. Sotien jälkkeen tattarisuosta löydetiin näiden tapettujen paakalloja joukoittain.
- TAAS AINUTLAATUISTA
"Sotien jälkkeen tattarisuosta löydetiin näiden tapettujen paakalloja joukoittain. "
Aivan upeaa. Tuokin tieto on vain sinulla. Onneksi olkoon.
Tarinasi tulevat vielä paremmiksi, kun opettelet kirjoittamaan. Siihen ennen kannattaa tarkistuttaa oikeinkirjoitus jollakin peruskoulun selivttäneellä kaverillasi. Kai sellainen löytyy? - Ei koiraa karvoihin
TAAS AINUTLAATUISTA kirjoitti:
"Sotien jälkkeen tattarisuosta löydetiin näiden tapettujen paakalloja joukoittain. "
Aivan upeaa. Tuokin tieto on vain sinulla. Onneksi olkoon.
Tarinasi tulevat vielä paremmiksi, kun opettelet kirjoittamaan. Siihen ennen kannattaa tarkistuttaa oikeinkirjoitus jollakin peruskoulun selivttäneellä kaverillasi. Kai sellainen löytyy?Ei oppineen pitäisi keljuilla oikeinkirjoituksesta jos oma äly ei riitä ymmärtämään luettua. Mieti, oi oppinut, tämä kirjoitustaidoton väittää kuullensa jutun ukkinsa vaarilta! Voiko se olla mahdollista?
Niin ja vielä, ei oppineellekaan tekisi pahaa opetella kielioppisääntöjä. Mitä mahtaa tarkoittaa "Siihen ennen..." - "Siihen ennen"
Ei koiraa karvoihin kirjoitti:
Ei oppineen pitäisi keljuilla oikeinkirjoituksesta jos oma äly ei riitä ymmärtämään luettua. Mieti, oi oppinut, tämä kirjoitustaidoton väittää kuullensa jutun ukkinsa vaarilta! Voiko se olla mahdollista?
Niin ja vielä, ei oppineellekaan tekisi pahaa opetella kielioppisääntöjä. Mitä mahtaa tarkoittaa "Siihen ennen..."piti olla "sitä ennen". Sen varmaan ymmärsit?
En puuttunut tuohon neljän polven takaiseen kertojaan, koska juttu oli riittävän typerä jo muutenkin.
Tattarisuolta taidettiin kyllä löytää ruumiinosia jonkun 30-luvun murhajutun yhteydessä. Siis jo ennen sotia. Se oli se juttu, jolla oli kuuluisa otsikko "Jäljet johtavat sylttytehtaalle". Epäiltiin, että ruumiit oli jauhettu sylttyainesten sekaan.
- juristi
Toki ruumiita poltettiin jo tautien torjumiseksi , sodassa on yleinen käytäntö , että lähistöllä lojuvat ruumiit ku mätänee, ne on parenpi polttaa pois
- Kyllä yleinen
käytäntö oli ruumiiden hautaaminen. Saatettiin niitä jossain polttaakin. Toisaalta ne usein - esimerkiksi linjojen välissä- vain jäivät paikoilleen ja mätänivät siinä.
- I. Ehrenburg
Tietoisesti ilmeisesti sekoitat keskenään väitetyt kaasukammiot ja krematoriot ? Meinaatko että saksalaiset vetysyanidilla hävittivät ruumiita ? Melkoisia welhoja.
Ruumishuoneina niitä tiloja muuten käytettiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama255049Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä634056Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve743622Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732698Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1472473Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta602358Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl762159Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?272127- 1351664
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko371515