Kiinnostaisi asentaa hydrauliohjaus mahdollisimman edullisesti 8 metrin uppoumarunkoiseen veneeseen. Järjestelmä voi olla tehostettu tai tehostamaton. Oma hydraulipumppu veneessä on valmiiksi.
Kuinka paljon vaikeampi on rakentaa tehostettu ohjaus?
Joystic-ohjauksessa on kätevää kun saa johdoilla vedettyä ohjauspisteen useampaan paikkaan. Onko tälläinen systeemi kalliimpi?
Hydrauliohjaus joysticillä uppoumarunkoiseen
5
721
Vastaukset
- sisula
Mun ed paatissa oli oma joystick sisällä ja ulkona, vaihtokytkimellä vaan valitsi kummalla ohjasin. Kummallakin oli kiinteä paikka, en halunnut riskeerata että menis piuha poikki kesken töiden. Oma hydraulipumppu teki painetta, molemmilla tikuilla oli oma magneettiventtili, josta letkut ruoritunkkiin. Joystickit maksoi n. 70€/kpl, magneettiventtiilien hintaa en muista. Sisäohjaus oli säädetty puolta hitaammaksi pilotin takia
- rudderrudder
Muistatko millaisen reitin letkut tekevät? Ilmeisesti tuo ei ole sen kummallisempi rakentaa kuin kahden pisteen ohjaus kahdella orbitrolillakaan.
Eli letkut mahgeettiventtiilistä tunkkiin ja pumpun kautta ja se on siinä? - Kapu14
rudderrudder kirjoitti:
Muistatko millaisen reitin letkut tekevät? Ilmeisesti tuo ei ole sen kummallisempi rakentaa kuin kahden pisteen ohjaus kahdella orbitrolillakaan.
Eli letkut mahgeettiventtiilistä tunkkiin ja pumpun kautta ja se on siinä?Minulla se sellainen ohjaus systeemi on ja toimii moitteettomasti. Muutamaan seikkaan kiinnität huomion. Ensiksi se ,että valitset oikein itse työsylinterin. Tarkoittaa sitä ,että nopeus kumpaankin suuntaan peräsimessä on saman suuruinen. Kaksi tapaa toteuttaa. Toinen on sellainen että ostat sylinterin , jonka varsi menee itse sylinterin läpi. Silloin kiinnitys runkoon on sylinterin keskeltä. Toinen vaihtoehto on kaksi sylinteriä, jotka kytket ristiin.
Sitten ostat suuntaventtiilin , johon voit valita sopivalla jännitteellä varustetut kelat. Minulla ne toimii 12Vdc. Tarvitset myös sen joystick:n, joka maksaa suunnilleen 70-80€/kpl.
Oma alukseni on 18m pitkä , joten tuosta voit sovittaa itsellesi sopivan. - sisula
Kapu14 kirjoitti:
Minulla se sellainen ohjaus systeemi on ja toimii moitteettomasti. Muutamaan seikkaan kiinnität huomion. Ensiksi se ,että valitset oikein itse työsylinterin. Tarkoittaa sitä ,että nopeus kumpaankin suuntaan peräsimessä on saman suuruinen. Kaksi tapaa toteuttaa. Toinen on sellainen että ostat sylinterin , jonka varsi menee itse sylinterin läpi. Silloin kiinnitys runkoon on sylinterin keskeltä. Toinen vaihtoehto on kaksi sylinteriä, jotka kytket ristiin.
Sitten ostat suuntaventtiilin , johon voit valita sopivalla jännitteellä varustetut kelat. Minulla ne toimii 12Vdc. Tarvitset myös sen joystick:n, joka maksaa suunnilleen 70-80€/kpl.
Oma alukseni on 18m pitkä , joten tuosta voit sovittaa itsellesi sopivan.Kapulle vastaisin: Mulla oli ihan tavallinen tunkki, magneettiventtiileissä oli säätö, kuusiokoloruuvilla sai säätaa männän puolen nopeuden samaksi, kuin varren puolellakin.
- sisula
Eiköhän se niin mennyt. Melko pian näköjään unohtuu, siitä on 4v, kun myin sen paatin. Magneettiventtiilistä letkut menevät tunkkiin, yksi letku menee öljysäiliöön. Vois sen ulko-ohjauksen hoitaa myös näillä uusilla autopiloteilla. Taitaa olla jo ilman piuhoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi912660On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole522607Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732569Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä792468Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl421976Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu681954Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma1401843Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve291402Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko301361Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?191248