Finnairin liiketoimintyksiköt on myytävä nopeasti osissa kun niistä vielä jotain ehkä saa.
Esimerkiksi kaukoliikennesopimukset Aasiaan voisi kiinnostaa pääavauksena RyanAiria, jonka kassa suorastaan repeää liitoksistaan - RyanAir kun tekee mittavaa voittoa tänäkin vuonna.
Hallitus tietysti halauasi säilyttää tappiollisen lentoyhtiön, jotta sen jäsenet ja poliitikkojen perheet saavat ilmaiseksi lennellä ympäri maailman.
Finnair myytävä palasiksi
46
324
Vastaukset
- Fundeeraaja
Hyvä idea, mutta lehtitietojen mukaan Aasian-lennoista juuri pidetään kiinni kynsin hampain. Siinä vasta "kansallinen lentoyhtiö" - Suomen sisäinen liikenne ei kiinnosta, eikä Euroopan-liikenne, vain Aasia, jonka luullaan pysyvän kannattavana.
- lopun alkua
Joojoo kaikki vaan yhden Aasia-kortin varaan.. siellä kun pukkaa kriisin niin se on sitten bai bai finnair. Kerrasta poikki.
- Kannatetaan
"Esimerkiksi kaukoliikennesopimukset Aasiaan voisi kiinnostaa pääavauksena RyanAiria" Mistä keksit moisen? Raianair alkaisi lentämään 737 Pekingiin?
- 6+8
Pilkkomisella on kiire. Konkurssi on aina huonompi vaihtoehto. Tässäkin ollaan taas pahasti myöhässä. Useita eurooppalaisia kansalaisia Finnairia isompia yhtiötä on mennyt jo ikävällä tavalla konkurssiin (Swissair, ym.) eikä tämän asian kanssa pidä viivitellä.
Lihoiksi vaan, mutta nopeasti.- HYVIN MENEE
JEP SUOMALAISET ULOS JA PAKISTANILAINEN VUOKRATYÖVOIMA TILALLE
- konkurrens igen
Myyminen ei enää onnistu - ostajia ei ole tarpeeksi. Konkka häämöttää kuten Swissairilla ja muilla jotka viivyttelivät.
- kyllä se siitä
Ajatus oli että RyanAir hoitaisi kokoomapuolen lennot euroopasta Helsinkiin ja Finnair heittäisi pitkää sivua.
Eli luopuisi tuosta tappiollisesta ainakin siksi että saisi porukan ulos ja uusi alku
ulkolaisilla työntekijöillä
20 e liput ja lentoemot 5000e / kk ei sovi yhtälöön - luut kalutaan
Pelkään pahoin, että pitkäkin siivu muuttuu kannattamattomaksi samalla siirtymäjalla kuin lyhytkin muuttui.
Johtajia on vaihdettu useaan eikä kukaan ole pystynyt saamaan lyhyttä matkaa kannattavaksi. Kilpailu on vain niin kovaa ja halpalentoyhtiöt ovat erittäin vahvoja.
Mikään ei estä halpalentoyhtiöitä tekemästä lyhyelle aikavälillä saman kuin tähän astikin: markkinoiden valtaamiseen lopullisesti.
Kyse on nyt kärsitäänkö lisää tappiota vain koitetaan edes jotenkin saava investointi takaisin. Finnairin kalusto on vanhaa, ainoastaan lisensseillä on jotain arvoa.
Siis myyntiin vaan ja nopeasti. Nopealla tarkoitain ostajien etsimistä starting from today - not next week or next month. Pari vuotta on vetkuteltu päätösten kanssa ja uusi lamakin ehti jo tulla romuttamaan Finnairin talous.- faktoja kaivataan
"Finnairin kalusto on vanhaa" - mitä faktoja sinulla on tästä esittää?
- tiedoksi
faktoja kaivataan kirjoitti:
"Finnairin kalusto on vanhaa" - mitä faktoja sinulla on tästä esittää?
Ohessa linkki:
http://hiki.pedia.ws/wiki/Finnair
Asiantuntevasti kommentoidaan siellä Finnairin toimintaa yleensä. - pelle mikä pelle
tiedoksi kirjoitti:
Ohessa linkki:
http://hiki.pedia.ws/wiki/Finnair
Asiantuntevasti kommentoidaan siellä Finnairin toimintaa yleensä.Helkutin hauskaa nysväämistä tuollainen hikipedia..? Kaikkeen sitä ihminen taipuu, kun aikaa on...
Ja tuollaisen p***an esittäminen linkkinä ihan selvään faktapyyntöön osoittaa miten surkeaa argumentointisi on. Ei siis löydy faktaa. Ei tietenkään, koska esittämäsi väite vahnasta kalustosta ei pidä paikkaansa. - repikää tästä pellet
Kuten alla on todettu, ei kukaan pysty edes pyydettäessä esittämään faktoja, säälittävää.
Siteerataan tähän sitten aivan tuoretta Kauppalehteä: "Finnairin tase on verraten vahvassa kunnossa, yhtiöllä on suhteellisen uusi ja polttoainetehokas laivasto ja yhtiö on suojannut polttoainehankintansa säännöllisesti."
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=201202119439 - kylmä fakta
repikää tästä pellet kirjoitti:
Kuten alla on todettu, ei kukaan pysty edes pyydettäessä esittämään faktoja, säälittävää.
Siteerataan tähän sitten aivan tuoretta Kauppalehteä: "Finnairin tase on verraten vahvassa kunnossa, yhtiöllä on suhteellisen uusi ja polttoainetehokas laivasto ja yhtiö on suojannut polttoainehankintansa säännöllisesti."
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=201202119439Eipä oo enää. Vajaa kaksi kuukautta ja huonosti on mennyt. Entäs taas kahden kuukauden kuluttua?
- poistoon
kylmä fakta kirjoitti:
Eipä oo enää. Vajaa kaksi kuukautta ja huonosti on mennyt. Entäs taas kahden kuukauden kuluttua?
Uusi kalusto,mutta onko hankinnat maksettu,vai otettu liisaten tai osamaksulla.
Olisi tietysti hyvä olla jotain positiivistäkin. 4 tappiollinen vuosi menossa. - mikä "fakta"?
kylmä fakta kirjoitti:
Eipä oo enää. Vajaa kaksi kuukautta ja huonosti on mennyt. Entäs taas kahden kuukauden kuluttua?
Maaliskuun tiedote varmaan luettu?
"Finnairin liikenne kasvoi myydyillä henkilökilometreillä mitattuna maaliskuussa 11,6 prosenttia edellisvuoden vastaavasta ajanjaksosta."
"Vahvinta kasvu oli maaliskuussa Euroopan liikenteessä, joka kasvoi myydyillä henkilökilometreillä mitattuna 26,3 prosenttia vertailukaudesta."
"Yksikkötuotto tarjottua henkilökilometriä kohden (RASK) kasvoi tammi–maaliskuussa 7,2 prosenttia edellisvuoden vastaavaan jaksoon verrattuna ja oli 5,27 eurosenttiä."
"Kotimaan ja Euroopan liikenteessä käyttöasteet nousivat maaliskuussa 13 prosenttiyksikköä edellisvuodesta. Myös koko ensimmäisen vuosineljänneksen kehitys oli hyvää. Onnistuimme nostamaan koko liikenteen matkustajakäyttöastetta ja yksikkötuottoa samalla, kun kokonaiskapasiteettimme kasvoi,"
Vai oliko jäänyt lukematta ja vedit ihan vanhasta muistista..? - hyvin brändätty
mikä "fakta"? kirjoitti:
Maaliskuun tiedote varmaan luettu?
"Finnairin liikenne kasvoi myydyillä henkilökilometreillä mitattuna maaliskuussa 11,6 prosenttia edellisvuoden vastaavasta ajanjaksosta."
"Vahvinta kasvu oli maaliskuussa Euroopan liikenteessä, joka kasvoi myydyillä henkilökilometreillä mitattuna 26,3 prosenttia vertailukaudesta."
"Yksikkötuotto tarjottua henkilökilometriä kohden (RASK) kasvoi tammi–maaliskuussa 7,2 prosenttia edellisvuoden vastaavaan jaksoon verrattuna ja oli 5,27 eurosenttiä."
"Kotimaan ja Euroopan liikenteessä käyttöasteet nousivat maaliskuussa 13 prosenttiyksikköä edellisvuodesta. Myös koko ensimmäisen vuosineljänneksen kehitys oli hyvää. Onnistuimme nostamaan koko liikenteen matkustajakäyttöastetta ja yksikkötuottoa samalla, kun kokonaiskapasiteettimme kasvoi,"
Vai oliko jäänyt lukematta ja vedit ihan vanhasta muistista..?Tämäkin hyvä nousu varmaan tapetaan alkuunsa, kun joku nykyelämään sopeutumaton työntekijäryhmä haluaa taas lakkoilla ja aiheuttaa suoraankin miljoonatappiot kerralla.
Emme elä 80-lukua.
- Joutaa myyntiin
Vaikka lopetettaisiin nukkumiskomiteat ja henkilöstölle kelpaisi jopa neljän tähden kenttähotellit niin ei ole mitään aseita kilpailla euroopan kovia luita (lh, af/kl) vastaan. Luffella on heittää vähän väliä 399-499 e tarjouksia et.amerikkaan, kauko-itään, jopa peak season aikoihin. Ei ole kotimaisella näkynyt. Eikä tule näkymään.
- premium
Luffen 400-500 e tarjoukset ovat aina yksittäisiä päiviä sieltä täältä, sisäänvetohintoja. Todellisuudessa en ole kertaakaan löytänyt hyvää hintaa hyvään aikaan vaan aina ostanut Finskiltä suoran lennon yli. Ja maksan mielelläni vaikka satasen enemmän ettei tarvitse tepastella vaihtokentillä.
AF/KL muuten teki viime vuonn 800 MEUR tappiota. Eiköhän sielläkin joku paikallinen netin "asiantuntija" kirjoittele jostain asuntokaupoista syypääksi. Tai johdon palkkiot ovat varmaan sielläkin liian korkeat. Vai onko perusranskalainen/hollantilainen yhtä kateellinen yksinkertainen tyhmä p**** kuin suomalainen? Ei voi olla.
Turha kitistä firmojen supistuksista, jos itse jahtaa aina sitä kympin halvempaa pomppulentoa. Suora lento on aina kokonaistaloudellisin mukaanlukien ympäristö. Ja jokaisen meistä pitäisi kantaa myös siitä vastuuta. Minulla ainakin on varaa ostaa kestävän kehityksen tuotteita. Tai suoria lentoja.
- myykää pois
Kyl se on nyt lopput. kaput. Ei tästu tuu mitään. Finnair lentää kohta viimeisen lentonsa.
Ennustanpa millainen se on:
Menomatka:
Kone vain 30% täyttöasteella viiden tunnin myöhästymisen jälkeen. Matkustajat pakataan jostain syystä tiiviisti takaosaan, joka haisee mahorkalta ja kissan pissalta. Matkalaukut häviävät jonnekin ja ruosta saa salmonellan. Useat kakarat oksentavat koneessa. Konevian takia laskeuduta Huitsinnevadistaniin 27 tunniksi torakoiden syötäväksi ja musulmaanien pällisteltäväksi himmeälle lentökentälle. "Aamulento" saapuu seuraavan vuorokauden päästä neljältä yöllä. Ulkomaiset matkaajat kiroavat ja sättivät vinnairia. Pari tappelua syntyy. Suomalaiset kanssamatkustajat tekeytyvät ruottalaisiksi häpeästä. joku vanha mummo saa sydärin tuntikausien odottelusta.
Näin siis menomatka.
Ja sitten paluumatkaan: se on yhtä h--vettiä menematkaan verrattuna - noin niinkuin tiivistäen.
Siis keskivertolento :(- yks pulliainen
Ei tule tämä onnistumaan, täysin virhearviointi että lennetään vain Aasianlennot
Tavallinen pulliainenkin sen tajuaa.
- p*skat jo housussa
Vaikka jokainen tietäisi mitä tuleman pitää niin kai sitä firmaa "tekohengitetään" vielä aikansa. Kuten Kreikkaakin.
- taksikuski espoosta
Kyllä lentäjien tulisi ymmärtää realiteetit. Kolmen vuoden koulutuksella tienataan parhaimmillaan 300 tuhatta vuodessa. Taitaa jäädä pääministerikin toiseksi. Noin 50-70 tonnia vuodessa olisi ehdottomasti järkevä palkkataso. Tällöinkin he tienaisivat kuten lääkärit, juristit tai insinöörit keskimäärin. Jos olisin itse lentäjä, hyväksyisin ilman muuta kohtuullisen palkkatason, jos työpaikka säilyisi. Turhauttavan tuntuista sumutusta tämäkin ketju pullollaan siitä, että Finnairin johto syyllinen tilanteeseen. Liput pitää saada kaupaksi asikkaille ilman rajoituksia markkinahintaan.
Taitaa muuten olla kymmenen eniten tienaavan työntekijän joukossa Finnairissa 9. kipparia. - Tolppahomolle
"Jos olisin itse lentäjä, hyväksyisin ilman muuta kohtuullisen palkkatason, jos työpaikka säilyisi." Mutta kun et oo. aja vain sitä taksia, tolppahomo!
Lentäjän koulutus ei kestä kolmea vuotta, eikä yksikään finnairin kippari tienaa 300000 egee vuodessa. Älä viitsi suoltaa tuota paskaa tänne asiallisen keskustelun palstalle kiitos! Susta en tiiä, mut mua ei kiinnosta työssä muu kuin raha. Eli ihan sama miten firmalla menee kunhan liksa tulee ajallaan. - lentäjänpoika^
Kuka muistaa parin vuoden päästä koko vinnairia olleenkaan.. myyntiin vaan jos vielä jollekin kelpaa. Myös luffehan noita luusereita on keräillyt eri puolelta eurooppaa mutta taitaa olla väärää allianssia, haitannooko?
- kaatiskelpoinen
Nyt sitten vinnairista tulee ns. "yhden linjan yhteys" helsinki->bangkok tai hki->hong kong tai helsinki-Aasia.
Tälläinen liiketoimintamalli on kuolleena syntynyt. Koskaan ei ole sellainen toiminut. Yleensä loppuu parissa vuodessa kannattamatomana.
Vertailu on kaukaa, mutta kuitenkin:
(A) Menisittekö ruokakauppaan, jossa on vain maitoa hyllyssä. Hinta ehkä ei ole kilpailukykyinen, mutta ainakin sitä saa tästä kaupasta ellei ole loppu.
-vai-
(B) Menisittekö ruokakauppaan, jossa on kaikenlaista ruokaa, myös maitoa hyllyssä.
Nyt vinnair pyrkii "kehittämään" vaihtoehtoa (A).
Ei tule onnistumaan. Myykää lafka pois. Sellaisenaan ei saa kaupauksi (enää), mutta osat saa ehkä kaupaksi. Ne osat joita ei saa kaupaksi menee valitettavasti kaatiksele.- (A) ruokakauppa
Tosi hyvä vertaus. Voisiko tuota ruokakaupan (A) valikoimiin lisätä vaikka piimän tai arlan jogurtteja tai.........ööööööööö joo.......juustoa. Varmasti kauppa kävisi paremmin kuin pelkällä maidolla, mutta irtokarkkeja ei kannata ottaa ne kun pilaa vaan hampaat. Myös oluet kannattais ottaa valikoimaan. Tää on siis vaan mun mielipide, mut tos (A) ruokakaupassa on potentiaalia. Miten tää kaikki liittyy finnairiin sitä ei välttämättä kukaan tiedä.
Kannattaa lähettää tää sun ruokakauppa idea myös Vehviläisen Mixulle.
- hävettää vinnair
Vinnair rankattiin euroopan toiseksi huonoimmaksi lentöyhtiöksi hiljattain - taisi olla syy kehno aikataulussa pysyminen.
RyanAir se vaan lennoilla torvisoittaa aikataulussa pysymistä - paras lentoyhtiö siinä.- häpeä faktoitta
Se Ryanair-palsta on toisaalla.
Missä tuo mainitsemasi rankkaus löytyy? Laita linkki. Aikataulussa pysyminen ainakin on parempaa kuin Norwegianilla, kts. FlightStats.
- ciejrg
Tulispa konkka pian, sillä sen jälkeen Ryanair ja Wizz Air pistäisivät Suomenkin lentomarkkinat täysin uusiksi.
- movin on
Parempi saada edes jotain ulos Finnairista. Viivyttely maksaa miljoonia.
Onko odotettavasti käännettä parempaan? Ei ole. Onko kaikkea kokeiltu ilman tulosta? On
On turha siis viivytellä - firma lihoiksi. Finnair is finished. Sad but true. Time to move on.- sadbuttrue54
Kato kato, sitä osataan ihan englantia. Tosi siistii!
I'm your dream, make you real
I'm your eyes when you must steal
I'm your pain when you can't feel
Sad but true
I'm your dream, mind astray
I'm your eyes while you're weary
I'm your pain while you repay
You know it's sad but true
Sad but true
- lkdflk
Kun valtio vähentää omistuosuuttaan nurkanvaltaajat iskevät. Sellaisia on jo nähty lähimenneisyydessä nimenomaan Finnairilla. He eivät epäröi myydä vinskiä osissa ja nopeasti - kyse on rahasta.
Sen välttämiseksi Finnair on myytä osissa vielä kun se voi tapahtua hyvässä järjestyksessä eikä huutokauppaperiaatteella. Kyse on siitä missä aikataulussa Valtio myy osansa. Jos (ja kun) se tapahtuu lähitulevaisuudessa.
Tämän päivän uutiset Vehviläisen osalta viittaavat kyllä siihen, että johto suunnittelee exit stategiaansa vahvasti. Vehviläinen mennee vakuutusyhtiön pomoksi.
Joka tapauksessa pistäkäähän pojat töpinäksi. - korttipeli
SASsia ollaan myymässä:
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=201202118401&ext=rss
"Lentoyhtiö SAS:sta noin puoletomistavat valtiot Ruotsi, Norja ja Tanska ovat ryhtyneet toimiinomistusosuuksiensa vähentämiseksi."
Suomessa vaan vitkutellaan. Kohta jää mustapekka käteen ja sen mustanpekan nimi on Vehviläinen.- väärä peli
SAS on mokannut aiemmin, heillä ei ole kiinnostavia reittejä eikä toimivia hubeja. Finnairilla on paras transitkenttä eli Helsinki-Vantaa ja selkeä Aasian reittibisnes.
Huono vertaus. Ei aina voi lyödä kortteja heti pöytää ja foldata. Silloin on ollut väärässä pelissä alunperinkin mukana.
- 3+7
Lihoiksi taitaa mennä koko boolaagi, jos tämän päiväisiä uutisia on uskominen. Valtio tarvii näemmä lisää 2.2 miljardia pumpattavaksi kreikkaan ja vinskistä saa ehkä irti 0.4 miljardia. Loput kiskotaan ehkä sosiaaliturvasta.
- lakkokevättä kaikill
No niin. Palasiksi myyminen on kai sitten käynnistetty. Catering myytiin Lufthansalle. Seuraavaksi menee muut kenttäpalvelut. Lopuksi myydään koneet ja irtisanotaan loppu porukka. Saadut rahat maksetaan bonuksina pomoille.
- Spektikko
Eipä tuo taida olla palasiksi myymistä vaan eräänlaista ulkoistamista. Epätoivoisia yrityksiä pitää firma kasassa pikemminkin kuin sen pilkkomista, siis firman ydintoimintojen jakamista myytäviin osiin.
Ei taideta Finnairia myydä, ei palasina eikä klönttinä. Juna meni jo. Ei ole ostajia. Nykyisin on muotia, että lentoyhtiö vain lopettaa toimintansa (ilmeisesti joillekin tahoille edullisempaa kuin konkurssi).
- TUOTTAVUUTTA LISÄÄ
FINNAIRIN PÄÄONGLEMA ON RASKAS HALLINTO-ORGANISAATIO..KALLISPALKKAISIA "JOHTAJIA" KERROKSITTAIN...
RYANISSA TÄMÄ ON TAJUTTU JA KESKUSHALLINTO ON SUPISTETTU MINIMIIN....- faktoista
ÄLÄ HUUDA!
Ja mitä yleisesti verkostoyhtiöiden hallintoon tulee, niin kannattaa lukea tämä kuva huolella, 43 % hintaedusta vain 2 % tulee kevyemmästä hallinnosta. Siis kokonaishinnasta 0,92 %.
Siitäkö Suomi24:n asiantuntijat näkisivät pystyvän nipistämään merkittävästi?
Entä tiheämpi penkkiväli (16 %) tai kenttäkulut (10 %)?
http://twitter.com/ChangeUrFlight/status/254185303538032640/photo/1/large
- potkut johdolle
Sanos muuta. Nukkamakomiteoita on päättämässä lähinnä seuraavan nukkumakomitean seuraavasti kokouspäivästä ja päin vastoin.
Kenkäiskää löysät ja turhat johtajat ennenkuin firma menee nurin tai ne keksivät maksaa itselleen lisää bonuksia siitä hyvästä, että nostavat täysin ylimitoitettua palkkaa.
Valtiojohtajat eivät puutu asiaan ellei taikasanaa lausuta. - Onko ihme
Tehdään miljardiluokan konetilaukset, vaikka laivasto on jo uudenkarhea. Rakennetaan hienompi toimitalo vanhan viereen. Lentäjät saa palkkaa enemmän kuin valtionjohto. Emojen ehdot aina läpi. Johdon jättipalkat ja bonukset. Suhtaudutaan ylimielisesti kilpailijoihin. Syrjitään Suomalaisia matkustajia (kalliimmat liput). Pyöritetään väkisin tappiollisia reittejä. Näin valtionyhtiössä.
- no ihme on
Uudet A350XWB:t pitäisi tietysti saada, parantaa lentojen kannattavuutta. Osa Aasian koneista liisattuja vanhoja.
Toimitaloon en osaa ottaa kantaa.
Valtion palkat eivät varmaan ole pörssiyhtiöihin rinnastettavia.
Emojen ehtoihin ei ole suostuttu, vaikka haluavatkin aina sahata omaa oksaansa ja mm. jonkun edellisen lakon takia palkkoja ei paljon muutettu mutta koneessa olevan henkilökunnan määrää sitten vähennettiin.
Johdon JÄTTIpalkat? Ei johto pärjää kilpailijoiden palkoille.
En ymmärrä ylimielisyysheittoa.
JOKAINEN lentoyhtiö syrjii omiaan, lensin viime keväänä käytännössä ilmaiseksi USA:a ristiin rastiin kun oli Finskin codeshare-lippu. Kyllä teksasilainen varmaan kiehui omille yhtiöilleen.
Tappiollisista reiteistähän pyritään eroon. On Flybe ja kesällä piti olla Euroopan partnerointi mutta piru vie koneet alkoivatkin olla täynnä ja reitit plussalla, paha jatkaa ulkoistusta...
Näin Suomi24:ssä.
- pknfw
Finnairin pörssiarvo on noin 300 Meuroa. Valtion osuus on 56 %. Valtion määräysvalta pitää siitä huolen, että sitä ei päästetä konkurssiin, vaan se tuhoaa vielä olemassaolevaa omaisuuttaan kovaa vauhtia ja on pian vaatimassa lisää pääomaa.
Koko yrityksen toiminta on täysin epäterveellä pohjalla. Johdolla ja osittain muullakin henkilökunnalla on motivaatiota vain rahastukseen, niin kauan kuin rahastettavaa riittää. Yhtiön yksityistäminen on ainoa ratkaisu, johtakoon se sitten vaikka koko yhtiön pilkkomiseen. - plumpsis plop
Kakka tipahtaa kohta.
- 111234567
Tilanne todistaa vanhan sanonnan : yksi sukupolvi kerkiää tuhoamaan useamman sukupolven työn !
Todiste AHNEUDESTA ,väärin ajoitetuista konekaupoista ,surkeasta johtamisesta .
Todellinen syyn nykyahdinkoon on ihan muuta kun on annettu julkisuuteen.
Kiitokset nykyiselle ja parille edelliselle pääjohtajalle . - konkurdanssi
Eiköhän tässä vaiheessa ole kaikille selvää, että taustalla päätöksiin vaikuttaa eniten korruptio.
Sama kaava on toistunut monta, monta kertaa: poliitikot ja heidän tulevat hääräilemään valtio-omisteiseen yhtiöön saadakseen paljon rahaa. Pain yrityksella alkaa tämän johdosta mennä huonosti. Ihmisiä irtisanotaan ja lopuksi firma menee konkkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama215003Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä634026Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve733593Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732688Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1472453Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta602338Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl632123Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?272097- 1341623
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko371505