Jykän paha

vika!?

Veikannut kolme vuotta väärä hevosta. Kreikalle rahaa, pelastaa muka Suomen?

5

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sudelle häntä

      Saivat vasurit ja demut rähmälleen kannattamaan!

    • nyt on

      Nallekin sen todennut julkisesti!

    • kaaheeta aekoo

      Jyrki Katainen on todella lappanut Kreikalle apuja edellisessä hallituksessa ja selittänyt peräperänjälkeen, että nyt pelastetaan suomalaisia työpaikkoja ja työtä. Eihän tuo pelastaminen oikein ole onnistunut Suomessa, kun työpaikka toisensa jälkeen on liukunut ja liukuu rajojemme ulkopuolelle ja firmoja tyhjennetään ja on tyhjennetty vauhdilla?

      Tämä Jyrki Kataisen velanottokin oli velkarahanjakoa niille, joilla rahaa ja työtä on ollut, mutta silti lisärahaa piti antaa veroja helpottamalla. Tästä Jyrki Kataisen velkarahaelvytyksestä ovat kansainväliset talousasiantuntijatkin sanoneet, että 80% siitä on mennyt harakoille. Suomessa matkustaminen ympäri maailmaa on lisääntynyt ja sinnehän ne ylimääräiset eurot ovat menneet 80% varmuudella ja 20% on voinut jäädä Suomeen.

      Niin kuin uutisista olemme saaneet tietoa, nytkin kaikki Kanarian saarien ja Thaimaan matkojen hiihtolomat on myyty jo vuosi sitten. Eli kyllä sitä passaa massamme joidenkin näillä Jyrki Kataisen antamisilla matkustaa ja viettää luxux-elämää. Tätä luxus-elämää ei vaan ole suotu Suomessa kaikille tasapuolisesti, vaan niille joilla on varaa elää muutenkin hyvää elämää.

      Jyrki Katainen ja Jan Vapaavuori ovat uhkailleet, että nyt on velanmaksun aika ja maksajiksi joutuu ihan jokaikinen. Eli sellainekin, joka ei ole viettänyt näitä Jyrki Kataisen järjestämiä "hulluja päiviä" ja vienyt rahojaan ulkomaille ja ostanut "hullun lailla" ei suomessa valmistettua tavaraa.

      Takuuvarmaa on se, että maksajina ovat taas kerran Suomen minimirahalla elävät, eläkeläiset, köyhät ja vähäosaiset. Jyrki Katainen on vakuuttanut, että työnverotusta ei saa kiristää, eli toisilla "hullut päivät" saavat jatkoa.

      Nyt uhotaan, että hallitustyöstä tänä keväänä tulee erittäin vaikeaa, koska SDP joutuu taas kerran puolustamaan vähäosaisten viimeisiä euroja, joita Jyrki Katainen ja Jan Vapaavuori nyt himoaa.

      Kreikassakin köyhät ovat nyt kadulla ja mellakoivat, kun sielläkään eivät politiikot mielellään ole menneet rikkaiden lompakkoa rassaamaan. Tukipakettien miljarditkin ovat tähän asti menneet täysimääräisinä Kreikan velkojien kudjuun, ei kansalaisten hyväksi.

      Toivottavasti Jutta Urpilaisella on selkärankaa pistää näitä Kreikan asioita järjestykseen, Jyrki Kataisella valtiovarainministerinä ei ollut. Niin kuin muistamme Jyrki Katainen kävi siunaamassa perä peränjälkeen jokaikisen tukipaketin ilman minkäänlaista kyseenalaistamista yes-politiikallaan. Kyllähän tuo Olli Rehnikin on ollut aikamoinen yes-mies.

    • jutta jeesaa

      Kreikan apuhan on kierrätettyä pankkitukea Saksan pankeille. Jutta juonessa mukana. Joustaan Salksan narussa. Suomi tuhoten.

      • OUZOMAN

        JEP VOIDAAN MYYDÄ TAAS UUSIA PANSSAREITA KREIKALLE JA LAIVASTON ALUKSIA


        KOHTQA NIITÄ VOI TARVITA JOS KANSA RUPEAA RÄHINÖIMAAÄN


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      19
      4939
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      56
      3950
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      60
      3523
    4. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      94
      2858
    5. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      62
      2698
    6. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2668
    7. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      98
      2634
    8. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      138
      2408
    9. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      57
      2299
    10. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      58
      2084
    Aihe