Räsänen paljastaa Arhinmäen valheet.

Paavo the cop killer

Kulttuuriministeri Arhinmäki teki päätöksen, jolla jätettiin eräät nuorisotyötä tekevät kristilliset järjestöt ilman valtakunnallisille nuorisotyötä tekeville järjestöille tarkoitettua tukea. Kulttuuriministeriöstä on julkisuuteen kerrottu, että ministerin kielteinen päätös perustuu mm. siihen, että näiden järjestöjen osallistuminen vuonna 2011 ”Älä alistu”- kampanjaan osoittaisi niiden toiminnan olevan nuorisolain vastaista.

Pidän perustelua huolestuttavana. Siinä puututaan uskonnon- ja sananvapauden ydinalueelle. Päätös osoittaa myös puutteellista perehtymistä järjestöjen toimintaan. Ensinnäkin kielteisen päätöksen saanut Suomen ruotsinkielinen evankeliumiyhdistys (SLEF) ei ollut lainkaan mukana kampanjassa. Toiseksi mainittu kampanja kertoi ainoastaan yhden todellisen henkilön oman elämäntarinan eikä siinä otettu syrjivää kantaa, vihapuheesta puhumattakaan, mitään vähemmistöä kohtaan. Päätöksen perusteluissa todetaan, että ”harkinnassa on otettu huomioon nuorisolain arvomaailman toteutuminen.” Sanaa ”arvomaailma” ei esiinny nuorisolaissa lainkaan. Vaikka ministeri saa käyttää harkintavaltaansa avustusten jaossa, niin harkintavalta on lakiin sidottua.

Nuorisolaissa todetaan, että ”lain tarkoituksena on tukea nuorten kasvua ja itsenäistymistä, edistää nuorten aktiivista kansalaisuutta ja nuorten sosiaalista vahvistamista sekä parantaa nuorten kasvu- ja elinoloja. Tavoitteen toteuttamisessa lähtökohtina ovat yhteisöllisyys, yhteisvastuu, yhdenvertaisuus ja tasa-arvo, monikulttuurisuus ja kansainvälisyys, terveet elämäntavat sekä ympäristön ja elämän kunnioittaminen. ” Uskon, että hylkäävän päätöksen saaneet järjestöt voivat allekirjoittaa nämä periaatteet täysin.

Nuorisolain perusteluissa todetaan, että tavoitteena on edistää nuorten toimintaa heidän omissa yhteisöissään. Perustelujen mukaan aktiivinen kansalaisuus on yhteisön jäsenyyttä ja se voi olla elämäntapavalintoja sekä erilaista yhteiskunnallista aktivismia. Nuorisotyö sisältää nuoren itsenäistymisen tukemisen, jonka todetaan liittyvän mm. identiteetin kehittymiseen ja omien mielipiteiden syntymiseen. Nuorisolain ”arvomaailma” siis tunnistaa moniarvoisen, kansalaistoimintaan pohjautuvan toiminnan.

Päätöksessä todettiin myös, että ”hakemuksen hylkäys perustuu hakijoiden keskinäiseen vertailuun”. Jos kielteinen päätös tehtiin näiden kristillisten järjestöjen avioliittoinstituutioon liittyvien näkemysten vuoksi, niin millä vertailuperusteella avustus kuitenkin myönnettiin Suomen Islamilaiselle Neuvostolle (SINE) ry?

Olen omassa ministeriössäni pitänyt huolta tasapuolisesti erilaisista aatteellisista lähtökohdista toimivien järjestöjen rahankeräysluvista. Samaa tasapuolisuutta toivon myös muiden ministeriöiden päätöksissä.

Hallitusohjelmassa painotetaan suvaitsevaisuuden edistämisen yhteydessä sitä, että ”samalla huolehditaan sanan- ja uskonnon-vapauden toteutumisesta perusoikeuksina.” Valtiontalouden mittakaavassa nuorisotyötä tekevien järjestöjen tuet ovat marginaalisia, mutta periaatteellisella tasolla olen huolestunut kulttuuriministerin tekemien kielteisten päätösten perusteluista. Moniarvoisessa yhteiskunnassa tulee kohdella tasapuolisesti myös kristilliseen arvomaailmaan perustuvaa kansalaistoimintaa.
http://paivirasanen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/97133-kristillistä-nuorisotyötä-kohdeltava-yhdenvertaisesti

Eli Arhinmäki perustaa päätöksensä valheelle ja syrjinnälle, ja muslimeille hän antaa rahaa mutta ei kristityille.

23

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hrrthbg

      Ainoa jäekevä ihminen hallituksessa on Räsänen. Arhinmäki ja Wallin ovat kykenemättömiä hoitamaan tehtävää kuten myös Urpilainen ja Katalainen.

      • susi suvaitsevainen

        Presidenttiehdokkaista Haavisto ja Arhinmäki ovat ateististen arvomaailman kannattajia ts. eivät suvaitse kristittyjä.


      • soi kirkonkello
        susi suvaitsevainen kirjoitti:

        Presidenttiehdokkaista Haavisto ja Arhinmäki ovat ateististen arvomaailman kannattajia ts. eivät suvaitse kristittyjä.

        Miksei huomattavia totuuksia saa kansalainen mainita . Kuka kustantaa nämä ympäriinsä levinneet hulppeat moskeijat ?


      • DFYUI

        hrrtbg...eellä äsken 17 plus peukkua . lisäsin omani . Nyt vain yksi kannatus peukku . VALKO-VENÄJÄTÄ !


    • totuus!!!

      räsänen on perseestä ja syvältä sieltä, sitä vituttaa kun ei oman ukkonsa tilille tällä kertaa napsahtanutkaan kymmeniä tuhansia veronmaksajien rahaa. Pitäisi akka turpansa kiinni ennenkuin saa syytteen virka-asemansa väärinkäytöstä.

      • .

        Heitä homo voltti.


      • homopeter
        . kirjoitti:

        Heitä homo voltti.

        en voi kun kakka lentää.


    • Hyvä Arhinmäki

      Arhinmäki pysyy Suomen valtion virallisessa kannassa. Hän ei hyväksy kaikenmaailman harhaoppeja, etenkään nuorten homoseksuaalien leimaamista "sairaiksi" suuntautuneisuutensa takia.

    • Olemme metsäläisiä

      Homous luokitellaan useassa maassa sairaudeksi. Miksi ei Suomessa?

      • Kysyn vaan

        Koska se ei ole sairaus vaan seksuaalinen suuntautuneisuus.

        Minua ärsyttää uskonnollisten ja poliittisten ääriryhmien ihmisten luokitteluinto. Eikö omaa sädekehää saa muuten kiillotettua kuin muita mustamaalaamalla? Onhan se inhimillistä, mutta alkeellista touhua itsensä kohottamiseksi muiden yläpuolelle.


      • Tiesitkö, että
        Kysyn vaan kirjoitti:

        Koska se ei ole sairaus vaan seksuaalinen suuntautuneisuus.

        Minua ärsyttää uskonnollisten ja poliittisten ääriryhmien ihmisten luokitteluinto. Eikö omaa sädekehää saa muuten kiillotettua kuin muita mustamaalaamalla? Onhan se inhimillistä, mutta alkeellista touhua itsensä kohottamiseksi muiden yläpuolelle.

        homoutta sairausluokituksesta poistetttaessa ei aikoinaan esitetty mitään tieteellistä näyttöä poistamisen tueksi?


    • murha-arhis

      Suomen islamilainen yhdistys sai 7000€ tukirahaa viime vuonna. Vaadittiinko irtautumista homovastaisuudetsa tuen ehtona?

      • tasa-arvoa

        Islamilaiset eivät ole tiettävästi "eheyttäneet" homoja. He eivät kuitenkaan siunaa homoliittoja. Suomessa voi kuitenkin jokainen islamilainen homoparikin rekisteröityä Suomen lakien mukaan.


      • .
        tasa-arvoa kirjoitti:

        Islamilaiset eivät ole tiettävästi "eheyttäneet" homoja. He eivät kuitenkaan siunaa homoliittoja. Suomessa voi kuitenkin jokainen islamilainen homoparikin rekisteröityä Suomen lakien mukaan.

        Jos muslimit saisivat päättää, homot hirtettäisiin tässäkin maassa. Siinä ei eheyttämiset paljon enää vaakakupissa paina.


    • Zoo zoo

      Hahhaa.Rehellistä politiikkoa ei ole olemassakaan.

    • ex-vassari

      Trendi-tossu on isyyslomalla ja kun palaa lähtee ulkomaille katsomaan potkupalloa, siksi aikaa kun " pöly on laskeutunut".

      Erittäin asiallinen aloitus.

    • Räsänen on samassa

      hallituksessa tukemassa Kokoomuksen politiikkaa.

    • raakkuna1

      Suomen Luterilaisen kirkon nuorisotyön toimesta järjestetty kampanja "Älä alistu" on saanut Sosdemokraattien edustaja Arhinmäen hyökkäämään koko nuorisotyötä vastaan. Niin ihmeteltävää kuin se onkin, sillä kristillisten nuorten omaehtoinen kampanja oli tarkoitettu homouttamista vastaan, ja nuoria kehoitettiin toverilisesti olemaan alistumatta vanhempien henkilöiden, tai kavereiden kehoitukseen homoilla keskenään. Joop. Muistamme kyllä hyvin, miten positiivinen asenne nuorilla olikaan vastustaa yleistä homouttamis pyrkimystä. Ja aito uskonelämä kumpusi raikkaana nuorten sydämmestä.

      Niin väitän että Arhinmäki on pahimpia homoja Suomen nyky poliitikkojen riveissä. Ja silloin ilmenee juuri tuollaista virkamiestason toimintaa, jolla koitetaan osoittaa koko aito kristillinen toiminta laittomaksi, ja ehkäistä nuorisojärjestöltä valtion rahoitus kokonaan poies. Joop. Arhinmäki on todella ikävä ihminen, sillä hänen vallankäyttönsä on selvästikkin oikeita arvoja vastaan. Salut.

    • Hölkätiköö

      "nuoren itsenäistymisen tukemisen, jonka todetaan liittyvän mm. identiteetin kehittymiseen ja omien mielipiteiden syntymiseen."

      Heh, niin ohjaamalla heidän valintojaan ja mielipiteitään, vai?

      Tuo "moniarvoinen" yhteiskunta on just tätä valkoisten, kristittyjen ja heteroiden sortoa, kantaväestön tuhoamista. Tästä on kysymys.

    • Tosimies.

      Kommunisti on aina kommunisti, vituttaa jo noi umpikierot maanpetturit.

    • Säteily est,syöpää

      Laittavat ydin.jätteensä Helsingin vastarannan SAVEEN

    • bi0logi

      Räsäsen lafka saa sapiskaa väliin aina Suomen arkkipiispaa myöten. Nipa ja Päivi elävät vielä lähellä keskiaikaa.
      KD kannatus on mutasarjalukemista; suomalaiset eivät enää kannata vain raamattuun perustuvaa maailmankatsomusta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      29
      5099
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      64
      4081
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      77
      3657
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2718
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      150
      2516
    6. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      60
      2378
    7. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      79
      2189
    8. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      27
      2157
    9. Mitä haluaisit sanoa kaivatullesi tänään?

      Mitä ajatuksia hänestä ja tilanteesta ylipäätään 💖
      Ikävä
      135
      1674
    10. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      1538
    Aihe