http://www.voice.fi/uutiset/suhteet/miksi-miehet-paattavat-parisuhteen-katso-viisi-syyta/4/35541
1. Mies on epävarma roolistaan
2. Naiset eivät tarvitse miestä enää yhtä paljon
...
Miesparat puserruksessa
9
85
Vastaukset
- Niinjanäinainahupi
Tuo tekstihän on naisen kirjoittama eikä siis kovinkaan objektiivinen tulkinta asioista vaan yhden yksinkertaisen naisen kuvitelma. Totuushan voi jopa ollakin pikemminkin seuraavanlainen:
1. Mies on yksinkertaisesti kyllästynyt naiseen koska nainen on osoittautunut tylsäksi ja yksinkertaiseksi
2. Nainen kuvittelee itsestään liikoja, on ryhtynyt prinsessaksi ja ryhtyy vaatimaan idioottimaisuuksia. Ja mies ei yksinkertaisesti vain jaksa enää katsella sellaista
3. Nainen ei ole hyvä sängyssä tai naisesta on tullut tylsä ja pulska
4. Mies ei yksinkertaisesti vain enää tarvitse kyseistä naista mihinkään
5. Mies on vain yksinkertaisesti löytänyt kauniimman ja paremman naisen
Tässäpä ap:lle hieman näkökulmaa jonka pohjalta ketjun aloittaja voi vaikka jalostaa omaansa, jos hoksaa tehdä niin.- Akusetäjaainapulassa
Artikkelin kirjoittajan oleva nainen kertoo omista subjektiivisista kokemuksistaan parisuhteissa. Yksinkertaisen ja yleistävän kirjoittajan kirjoituksen perusteella hänen kokemuksensa juontaa juurensa siitä, että hän ei ole toiminut elämässään niin, että on ansainnut arvostusta miehiltä. Hän on esimerkiksi voinut ajatella ja toimia niinkin lapsellisesti ja naivisti kuin feministi.
"Naiset eivät nykyään tarvitse miestä elättämään itseään, eikä moniin muihinkaan päivittäisiin tilanteisiin."
-> Monet naiset kuitenkin olettavat että mies elättää tai kuvittelevat niin.
"Hän ei ole oikea sinulle ja hän ei tiedä kuinka naisia tulisi kohdella."
-> Asiahan ei suoranaisesti liity siihen miten naisia tulisi keskustella. Onkohan artikkelin kirjoittaja katsonut peiliin?
- American Pig
Huffinton Postin (?) amerikkalaista ihmisuhdesaippuaa. Perusta seuraava aloituksesi Kauniiden ja rohkeiden mieskuvaan. Olet löytänyt tasosi.
Ihmetyttää vain se, että palstan feministien mukaan suomalainen mies on ala-arvoinen ja ne ulkomaalaiset ihmeen ihania. Tämähän ei liittynyt mitenkään suomalaisiin urhoihin. Mitenkäs nyt näin pääsi sinulta lipsahtamaan? - Huh huh, häpeä
"Joskus naisten ei kuitenkaan kannata miettiä liikaa syitä erolle ja miehen katoamiselle, sillä ajoittain syy saattaa olla hyvinkin selkeä. Hän ei ole oikea sinulle ja hän ei tiedä kuinka naisia tulisi kohdella."
Kuinka naista sitten tulisi kohdella? Kirjoittaja (nainen) yleistää naisen yhteen muottiin (perinteinen naisellinen nainen), joka vaatii ja ansaitsee erityistä huomiota.
Kuka kehtaa linkittää tällaista sovinistista páskaa feministipalstalle?- Perusfeministi
:D Feministi on selätetty. Kohta laitetaan feministille suuhun kuolaimet tai tennispallo, ja aloitetaan jassobaunssit. Miltä kuulostaa?
Kirjoitus tosiaan oli kuin olikin ala-astetasoa eli hyvin palikkamaista logiikalla varustettua. Taisi kirjoittajana siis olla perusfeministi. Edelliseen kijroittajaan viitaten, tekstissä tosiaan oli aika paljon kakaramaisia ristiriitaisuuksia. - ågioph3r¨q = "C3PO"
"Hän ei ole oikea sinulle ja hän ei tiedä kuinka naisia tulisi kohdella."
Miten nämä kaksi asiaa taas liittyvät sitten toisiinsa? - herherher, hehhehheh
Perusfeministi kirjoitti:
:D Feministi on selätetty. Kohta laitetaan feministille suuhun kuolaimet tai tennispallo, ja aloitetaan jassobaunssit. Miltä kuulostaa?
Kirjoitus tosiaan oli kuin olikin ala-astetasoa eli hyvin palikkamaista logiikalla varustettua. Taisi kirjoittajana siis olla perusfeministi. Edelliseen kijroittajaan viitaten, tekstissä tosiaan oli aika paljon kakaramaisia ristiriitaisuuksia....palikkamaisella logiikalla...
- Selvähän tämä.
ågioph3r¨q = "C3PO" kirjoitti:
"Hän ei ole oikea sinulle ja hän ei tiedä kuinka naisia tulisi kohdella."
Miten nämä kaksi asiaa taas liittyvät sitten toisiinsa?Naisen logiikkaa: jos mies ei heti pillua saatuaan lankea kiitollisuudesta polvilleen, se on paska jätkä, hyväksikäyttäjä ja luultavasti homo. Eihän nainen sitä nyt ilmaiseksi tarkoittanut.
- Feminointia
Perusfeministi kirjoitti:
:D Feministi on selätetty. Kohta laitetaan feministille suuhun kuolaimet tai tennispallo, ja aloitetaan jassobaunssit. Miltä kuulostaa?
Kirjoitus tosiaan oli kuin olikin ala-astetasoa eli hyvin palikkamaista logiikalla varustettua. Taisi kirjoittajana siis olla perusfeministi. Edelliseen kijroittajaan viitaten, tekstissä tosiaan oli aika paljon kakaramaisia ristiriitaisuuksia."Ei tarkoittaa ei" on feministien lutkamarssin taisteluhuuto, mutta ainoastaan naisen käyttämänä. Tasa-arvon kukkaset eivät salli sitä miehille. "Ei" miehen sanomana on henkistä julmuutta ja siis verrattavissa pahoinpitelyyn.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama245037Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä634046Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve743612Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732698Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1472473Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta602348Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl762159Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?272117- 1351664
Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko371515