"Suomalainen demokratia: kouluja ja terveyskeskuksia lakkautetaan samalla, kun keinotekoisen kaksikielisyyden ylläpitämiseen laitetaan satoja miljoonia euroja."
Suomen eduskunnassa tärkeintä on suomenruotsalaisten etuoikeuksien
ylläpito ja heidän etuuksiensa lisääminen, välittämättä muusta kansasta mitään.
Suomen kansaa kyykytetään turhalla kielipolitiikalla
14
78
Vastaukset
- Pitää saada tietoon
Koskahan tästä maasta tulee oikeasti demokraattinen valtio?
Suomi on mukana YK:ssa ja kaiken maailman ihmisoikeuspaneeleissa on pelkkä irvokas vitsi minkä osoittaa Ahvenanmaan suomenkielisiin kohdistuva törkeä
rasismi. Ahvenanmaa ei ole allekirjoittanut YK:n lapsenoikeuslakiosaa ja on
lisäksi laatinut omia lakeja millä se laillisilla oikeuksilla syrjii suomenkielisiä
ja heidän lapsiaan irvokkaasti tuolla kyseisellä Suomeen kuuluvalla saarellaan.- Olisi mukava kysyä
Voitaisiinko nyt kysyä tältä tasa-arvo Presidentiltä Sauli Niinistöltä miten Suomea puhuvien Suomen kansalaisten tasa-arvo on toteutenut Ahvenanmaalla?
Kaikki tiedämme, että Ahvenanmaa on suomeen kuuluva maakunta, mutta
siellä syrjitään suomenkielisiä kansalaisia törkeästi. - jaajonen
Olisi mukava kysyä kirjoitti:
Voitaisiinko nyt kysyä tältä tasa-arvo Presidentiltä Sauli Niinistöltä miten Suomea puhuvien Suomen kansalaisten tasa-arvo on toteutenut Ahvenanmaalla?
Kaikki tiedämme, että Ahvenanmaa on suomeen kuuluva maakunta, mutta
siellä syrjitään suomenkielisiä kansalaisia törkeästi.Voisi samoin kysyä miten ruotsia äidinkielenään puhuvien suomen kansalaisten tasa-arvo toteutuu pohjois-karjalassa ... hohhooijaa
Ahvenanmaalla puhutaan ruotsia ..ja pohjoiskarjalassa suomea. - Suomea, kiitos!
Olisi mukava kysyä kirjoitti:
Voitaisiinko nyt kysyä tältä tasa-arvo Presidentiltä Sauli Niinistöltä miten Suomea puhuvien Suomen kansalaisten tasa-arvo on toteutenut Ahvenanmaalla?
Kaikki tiedämme, että Ahvenanmaa on suomeen kuuluva maakunta, mutta
siellä syrjitään suomenkielisiä kansalaisia törkeästi.Niin, ruotsinkieliset vetoavat aina tähän perustuslaissa mainittuun asiaan, kansalliskielet, joita on suomi ja ruotsi. ja kun siitä lähdetään, niin se suomenkielinen palvelu on toteuduttava suomen maaperällä kaikkialla, myös ahvenanmaalla!
- Noin se pitää olla
Tuolla pitäisi lukea, että pellehurrit vetäkää päänne perseisiinne!
- jaajonen
Kateus ja kaunaisuus: se kun saisi muutettua vaikka positiivisuudeksi niin suomi olisi maailman hienoin maa...
- huusianna
Mitä tarkoitat? Oliko tuo sinun ainoa perustelusi kaksikielisyydelle ja pakkoruotsille? Buahhahaaa....
Ei mene hyvin svedupetturilla. - naksnaks68
huusianna kirjoitti:
Mitä tarkoitat? Oliko tuo sinun ainoa perustelusi kaksikielisyydelle ja pakkoruotsille? Buahhahaaa....
Ei mene hyvin svedupetturilla.mielenkiintoista on myös se, että jopa mamut oppivat suomea nopeammin kuin nämä ruotsinkieliset. suruilla on ollut jo yli 400 vuotta aikaa opetella puhumaan suomea, mutta ei vieläkään onnistu.
niitä varten yli 95% enemmistö pakotetaan opettelemaan ja puhumaan alle 5% vähemmistön kieltä, kun ovat niin oppimiskyvyttömiä (= ilmeisesti tyhmiä), ettei opita suomea puhumaan. puhuisin heidän kohdallaan lähinnä sivistymättömistä, epäkohteliaista imbesilleistä, kun ei kyetä opettelemaan valtaväestön kieltä. - p-erkki
naksnaks68 kirjoitti:
mielenkiintoista on myös se, että jopa mamut oppivat suomea nopeammin kuin nämä ruotsinkieliset. suruilla on ollut jo yli 400 vuotta aikaa opetella puhumaan suomea, mutta ei vieläkään onnistu.
niitä varten yli 95% enemmistö pakotetaan opettelemaan ja puhumaan alle 5% vähemmistön kieltä, kun ovat niin oppimiskyvyttömiä (= ilmeisesti tyhmiä), ettei opita suomea puhumaan. puhuisin heidän kohdallaan lähinnä sivistymättömistä, epäkohteliaista imbesilleistä, kun ei kyetä opettelemaan valtaväestön kieltä.Sikäli erikoista että niiiinkin oppimattomat, suorastaan matalaotsaisilta vaikuttavat suomenruotsalaiset ovat olleet tämän maamme pääarkkitehtejä ja selkäranka niin politiikan, kaupan, teollisuuden, kirjallisuuden, tieteen ja taiteen saralla.
Miten on voitu sallia että näin pieni vähemmistö on saanut niikin merkittävän roolin suomen historiassa ? - ar_ar
p-erkki kirjoitti:
Sikäli erikoista että niiiinkin oppimattomat, suorastaan matalaotsaisilta vaikuttavat suomenruotsalaiset ovat olleet tämän maamme pääarkkitehtejä ja selkäranka niin politiikan, kaupan, teollisuuden, kirjallisuuden, tieteen ja taiteen saralla.
Miten on voitu sallia että näin pieni vähemmistö on saanut niikin merkittävän roolin suomen historiassa ?Etkö tosissasi sitä tiedä? Suomalaisia on syrjitty Suomessa jo satoja vuosia ja meno senkun jatkuu.
Ruotsi on edelleen Suomen pääkieli!
Ainoa koko maassa virallinen kieli on ruotsi. Ahvenanmaa on yksikielinen ruotsin kielellä.
Suomi on ruotsinkieliselle ruotsin kielellä yksikielinen, koska hän voi asua ja toimia koko maassa yksikielisesti ruotsin kielellä. Suomenkielisen on oltava kaksikielinen ja osattava ruotsia Ahvenanmaalla voidakseen toimia koko maassa.
Suomen eliitti oli täysin ruotsinkielinen 1800-luvulla koska menestyminen suomen kielellä oli täydellisesti estetty. Koulutus oli järjestetty vain ruotsin kielellä ja virkakoneisto siis maa toimi pelkästään ruotsinkielellä. Tuolloin suomalaisten tuli vaihtaa äidinkielensä jotta pystyivät etenemään tehtävissään. Kukaan ei voinut yrittää menestymistään suomen kielellä, koska pakkoruotsin vaatimus oli ehdoton tuohon aikaan.
Surullisinta on, että asia ei ole tähänkään päivään mennessä muuttunut. Vieläkin on suomalaisten sivistys sidottu ruotsin kieleen Suomessa. KUKAAN EI voi valmistua ilman pakkoruotsin kieltä mistään peruskoulusta, yliopistosta, korkeakoulusta, ammattikorkeakoulusta ym.
Suomessa on taisteltu jo vuosisatoja suomenkielisen koulutuksen puolesta. Silti Suomessa on oltava nykyään vähintään ruotsintaitoinen että saa edetä sivistyksen polulla Suomessa. Se ei riitä että olemme pakkoruotsin vankilassa vaan eduksi on jos olisimme ruotsinkielisiä kuten tapaus Biaudet ja monet muut esimerkit osoittavat. Toki ruotsista on selvästikin hyötyä, kuten biuadetin tapaus osoittaa, jos ei ole riittävän älykäs saavuttamaan edes yliopistotutkintoa, riittää ruotsin taito. Me suomalaiset jodumme kärsimään syrjinnästä pakkoruotsin lisäksi.
Lakiin on vieläkin kirjoitettu virkamiesruotsi ja pakkoruotsi estämään suomenkielisten menestys tai toimiminen pelkällä suomen kielellä.
Suomalaisten on aika vaatia olla oikeuttaan olla suomalaisia suomenkielellä ja oikeutta olla suomalainen. Me emme ole mikään ruotsalaisuuden sivuhaara.
Suomenkielinen ei voi omistaa Ahvenanmaalla mitään kiinteää omisuutta jos ei osaa ruotsia. Siksi hän voi omistaa edes asuntoa vaan jouduu asumaan vuokralla jos ei osaa ruotsia.
Ainoa koko maassa virallinen kieli on ruotsi. Suomi virallisesti vasta toinen kieli, kun ainoa valtakieli on ruotsi. Ahvenanmaalla on suomen kieli monessa paikassa kielletty, mm. sairaaloissa.
Ruotsia saa puhua kaikkialla, suomea taas ei saa puhua ruotsinkielisessä tilassa. Näihin tiloihin kuuluvat ruotsinkieliset koulut, ruotsinkieliset siirtolapuutarhat, Ahvenanmaa, ruotsinkieliset nuorisotalot.
Ruotsinkielinen saa mennä suomenkieliseen nuorisotaloon Turussa, mutta suomenkielinen ei saa mennä ruotsinkieliseen nuorisotaloon jos ei puhu ruotsia. Kaarinassa ruotsinkieliset vaativat että jos suomen- ja ruotsinkieliset koulut ovat samassa rakennuksessa, niin pitää olla eri sisäänkäynnit ja välitunnit eri aikaan ruotsinkielisillä ja suomenkielisillä.
Suomenkielisten asema kotimaassaan, mm. Ahvenanmaalla on syrjitty. Lastentarhassa Ahvenanmaalla oli laulettu säännöllisesti puoli tuntia viikossa suomalaisia lastenlauluja, koska osa lapsista oli suomenkielisiä. Paikallinen Landsting (paikallinen kansanedustuslaitos) nimenomaisesti teki päätöksen jolla se kiellettiin. Lasten identiteettiin kajottiin kun kiellettiin suomenkielisten laulujen laulaminen.
Ahvenanmaalle ei voi perustaa edes yksityistä suomenkielistä koulua puhumattakaan että annettaisiin äidinkielen opetusta suomenkielellä. Sairaanhoitajat Maarianhaminan sairaalassa ei saa puhua suomea edes kahvipöytäkeskusteluissa kahvitunnilla. Mitä jos ei osaa ruotsia? Pitääkö olla mykkänä? Millä kielellä saavat muun maalaiset esim. englantilaiset tai somalialaiset työntekijät puhua jos eivät osaa ruotsia?
Onko vain suomalaisten puhuttava ruotsia?
- ar_ar
Pakkoruotsi on "impivaaralaisuutta" ja sen poisto on portti sivistykseen
Pakkoruotsin poistaminen on portti maailmankielien laajempaan osaamiseen ja kansainväliseen sivistykseen. Pakkoruotsi on impivaaralaisuutta sanan negatiivisessa merkityksessä.
Kaikille pakotettu pakkoruotsi ei ole kielitaitoa, koska sillä ei voi erottautua työmarkkinoilla. Monipuolinen kielitaito tarkoittaa muuta kuin pakkoruotsia ja on edellytys pienen maan selviytymiselle talouden ja kulttuurien kilpailussa.
Suomenkielisille pätemätön porttiteoria on heikko peruste pakkoruotsille. Se koskee vain äidinkieletään ruotsinkielisiä. Heidän ei tarvitse ensin opiskella ruotsia oppiakseen saksaa helpommin.
Ei ole kielitaitoa osata suomenruotsia, suomenruotsilla ei pärjää edes Tukholmassa, koska suomenruotsi ei ole edes portti ruotsin kieleen.
Ne pakkoruotsia kannattavat jotka vetoavat muihin pakollisiin pakkoaineisiin mm. matematiikkaan, paljastavat ettei heillä ole perusteluita pakkoruotsin tueksi. He joutuvat käyttämään matematiikan perustelua myös pakkoruotsin perusteluna. Matematiikassa ja pakkoruotsissa on vain suuri ero ja siksi ne molemmat tarvitsevat oman perustelunsa mahdolliselle pakollisuudelle. Pakkoruotsille ei matematiikan, historian tai biologian pakollisuudesta löydy perusteita.
Impivaara
http://fi.wikipedia.org/wiki/Impivaara - parrikati
Mitä arvelette? Vieläkö suomessa nähdään kansan nousu? alkaako jossain vaiheessa kansalla huumori loppumaan vai saako hallitus selittelyillä ja muilla toimilla pitämään jatkossakin kansan kuosissa.
- p-erkki
Tehkää todellisia maatamme kehittäviä tekoja ja lopettakaa kielestä mankuminen.
Jos suomi olisi jo yksikielinen, pitäisi varmasit löytää joku muu syntipukki siihen että ei oikein omalla kohdalla meinaa hommista tulla oikeen valmista.
Todella käsittämätöntä että kehdataan syyttää historiaa siitä että meillä puhutaan muutakin kuin härmää- unohdetaan että siinä vuosisatojen tuoksinnassa on tehty vähän muutakin kuin kielipolitiikkaa.
Tsemiä ja kevättä rintoihin !- ar_ar
Olet vaan yksi niistä jotka yrittävät sumuttaa keskustelua mutta samalla paljastat että pakkoruotsi on mielestäsi tabu josta ei saisi puhua.
Sinä pidät pakkoruotsista puhumista tabuna etkä haluaisi siitä puhuttavan. Yritä nyt vaan puhua aiheesta äläkä perustelujesi puutteessa ohjaa keskustelua sivuraiteelle.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama1298026Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä1567135Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1844883Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu2503307Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta1022804Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh1312377- 1532000
Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari181935Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa461764Yhteydenotto
Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?2061695